Skocz do zawartości
repta2

Saga o wiedźminie, Andrzej Sapkowski

Polecane posty

3 hours ago, Tesu said:

To zapoznaj sie jeszcze z Czarna Kompania

 

Patrz, jaki zbieg okolicznosci! Ja sam dowiedzialem sie o "The Black Company" raptem tydzien temu z filmiku pt. "Paste Magazine's top 30 fantasy series".

 

Niestety moja lista TBR peka w szwach, wiec niepredko dojde do tego cyklu… Moze za 2 lata? :-]

 

8 hours ago, Neo42 said:

"Władca Pierścieni" Tolkiena i "Maladie i inne opowiadania" Sapkowskiego. 

To w sumie niewiele mowi. :p

Ale od siebie polecam, poza taka oczywistoscia jak cykl "A Song of Ice and Fire", ksiazki Robin Hobb ujete w "The Realm of the Elderlings":

  1. The Farseer Trilogy.
  2. The Tawny Man Trilogy.
  3. The Fitz and the Fool Trilogy.

A po przeczytaniu opisu (z grubsza) cyklu zaproponowanego Ci przez @Tesu polecam takze trylogie "The First Law". Albo… cykl "The Gentleman Bastard".

Edytowano przez Coenn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tesu napisał:

@Neo42

To zapoznaj sie jeszcze z Czarna Kompania. 

Pff, tylko Malazańska Księga Poległych. Nic innego nie ma startu do tej serii.*

* No dobra, Archiwum Burzowego Światła jest blisko, choć to trochę inny gatunek.

Ale żeby nie off-topować za bardzo (jakby to kogolwiek obchodziło, z racji agonalnego stanu forume), to parę słów o Wiedźminie. Pierwsze dwa tomy opowiadań bardzo dobre - potem jest coraz gorzej. Sapkowski zdecydownie lepiej pisze opowiadania niż pełnoprawne powieści.

PS No i wiadomo: growy Geralt > książkowy Geralt. W Sadze był cienkim dydkiem, natomiast w grach został przedstawiony bardziej, jako twardziel-wymiatacz. Druga wersja zdecydowanie bardziej trafia w moje gusta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, 47 said:

Pff, tylko Malazańska Księga Poległych.

To juz hardcore... Jakbym mial byc taki, to bym koledze zarekomendowal "The Silmarillion" J. R. R. Tolkiena wraz z pozostalym opowiesciami, skoro jest juz po LoTR . :-]

Jakby co, to ponizej video z przewodnikiem po literaturze Tolkiena. (Lubie te Niemke ^^)

 

15 hours ago, 47 said:

No dobra, Archiwum Burzowego Światła jest blisko

Bardzo lubie, ale nie chcialem koledze polecac czegos, co ma wiecej tomow przed soba niz za soba… :-]

 

15 hours ago, 47 said:

Pierwsze dwa tomy opowiadań bardzo dobre - potem jest coraz gorzej. Sapkowski zdecydownie lepiej pisze opowiadania niż pełnoprawne powieści.

Absolutnie sie nie zgadzam. Co prawda, ostatni raz czytalem to "sto lat temu", ale pamietam, ze bardzo lubilem postac Emiel Regisa, ktorego w opowiadaniach jeszcze nie bylo.

15 hours ago, 47 said:

PS No i wiadomo: growy Geralt > książkowy Geralt. W Sadze był cienkim dydkiem, natomiast w grach został przedstawiony bardziej, jako twardziel-wymiatacz.

I tu mam zagwozdke, bowiem nie kojarze okreslenia, ktorego uzyles. Sprawdzilem slowniku PWN, ale nic z tego mi nie pasuje…

Quote

 

dydek, dytek

1. reg. «pieniądz»

2. daw. «drobna moneta»

dydko reg. «diabełek»

 

 

Ale dedukuje, ze "dydek" == chuderlak? Chudy to pamietam(?), ze byl Bonhart… Ponadto cechy fizyczne Geralta (atuty ktore posiada) pasuja bardziej do budowy ciala geparda niz do lwa.

Edytowano przez Coenn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Coenn napisał:

Ale dedukuje, ze "dydek" == chuderlak? Chudy to pamietam(?), ze byl Bonhart… Ponadto cechy fizyczne Geralta (atuty ktore posiada) pasuja bardziej do budowy ciala geparda niz do lwa.

No cienki dydek to taki cienki bolek. :D Mam nadzieję, że to ci wszystko wyjaśniło.

Co do wyglądu Geralta w książkach - był opisywany jako wysoki i chudy:

"Kawał chłopa, pomyślała odruchowo, choć chudy, ale jedna żyła... Łeb biały, ale brzuch płaski niby u młodzika, widno, że trud mu druhem, a nie słonina i piwo... " Milva o Geralcie na początku Chrzestu Ognia.

W grze jest zdecydowanie bardziej napakowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, SerwusX said:

Offtopowo spytam, czytacie na czytnikach czy "fizycznie"?

Moje ksiazki (czyli to, co najlepsze) na czytniku lub - gdy czekam na cos lub kogos poza domem, co sie rzadko zdarza - telefon (bo wszystkie moje ksiazki mam tez na nim).

Natomiast zdarza mi sie wziac w rece czyjas ksiazke papierowa i przeczytac. Troche czasu minelo od ostatniego razu, ale pamietam, ze czytalem wtedy kilka "klasykow", jeden po drugim… Lolite (V. Nabokov), Portret Doriana Graya (O. Wilde) i Opowiesci podrecznej (M. Atwood) - tej ksiazki nie bylem w stanie przeczytac… chyba wczesniej obejrzany serial zadzialal na jej szkode. 

I potem jeszcze siegnalem po "Dziewczyne z pociagu" (P. Hawkins) i zaluje tego zmarnowanego czasu do dzis… Jest cos nie tak z ludzmi polecajacymi te ksiazke… :-]

Edytowano przez Coenn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam głównie na czytniku ebook. Kiedyś kupowałem książki tradycyjnie,jednak zajmują zbyt dużo miejsca. Poza tym wykupilem sobie abonament na książki i moge przeczytać raz w miesiącu w ramach tego abonamentu 10 książek i mam bezpłatny dostęp do audiobooków. 

Kosztuje mnie to miesięcznie 32 złote, czyli całe grosze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżyłem pierwszy tom cyklu;, podobnie jak lat temu ...naście nie wciągnęło mnie jakoś szczególnie. Owszem, czyta się dobrze, lekko (chociaż Sapkowski ma taką niedobrą manierę, że stawia obok siebie kilka przymiotników), ale nie mogę przekonać się do budowy świata. Jest on zły, brudny, ohydny; przeciwieństwo świata Tolkienowskiego, który odchodzi w zapomnienie, ale jest piękny :) Zdaję sobie sprawę, że autor celowo mógł tak przedstawić tło wydarzeń, lecz mnie to nie zachęca do dalszej lektury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...