Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sevard

Windows - Jak poprawić bezpieczeństwo swojego systemu operacyjnego?

Polecane posty

a co sadzicie o Comodo Internet Security?

Kiedyś bym ci go polecił, ale teraz zrobił się strasznie inwazyjny i mulisty. Ma fajne funkcje (sandbox, HIPS), to trzeba mu przyznać, ale za mocno go teraz przerobili. Dlaczego zawsze jest tak, że nowsze jest wrogiem dobrego?

Osobiście to używam Microsoft Essential Security. Malware wykrywa bez problemu, poza tym nie obciąża kompa - nie zauważysz nawet, że zaczął skanować (właśnie patrzę na obszar powiadomień biggrin_prosty.gif). Dla pewności od czasu do czasu to jeszcze przeskanuje system Emsisoft Anti-Malware (nie używam go w tle).

Poza tym coś na spyboty/adwary. Czyli Spybot: Search & Destroy. Ale tylko do skanowania: nie używam go w tle jako usługi, nie korzystam z "immunizacji".

No i mam osobny skaner na rootkity, ale to tylko dlatego, bo siedzę na XP. Na 7 takich rzeczy nie potrzeba.

Aha, nie mam firewalla: ten Windowsowy mi wystarczy, regularnie przeglądam wyjątki, poza tym siedzę za routerem biggrin_prosty.gif

Najważniejsza jednak, przede wszystkim, jest prewencja.

Wyłączenie zbędnych usług: rejestr zdalny jest pierwszą rzeczą, którą trzeba ubić, wszelkie usługi od połączeń zdalnych (nie używam tego), jeśli nie jesteś w sieci domowej to ubijasz te od udostępniania plików, wyłączasz dodatkowe protokoły sieciowe od tego, itd.

Przeglądarka Firefox i dodatki: ADBlock, NoScript (chociaż trzeba nieźle się nawkurzać, żeby go skonfigurować na tyle, aby dało się jakoś po necie chodzić). Nie włazić na niepotrzebne strony, software ściągać od producenta. I zawsze instalować w sposób "zaawansowany": niejednokrotnie soft instaluje jakieś toolbary, zbędny soft, zmienia główne strony przeglądarek, itd.

Generalnie to polecam TweakGuides. Jest tam szereg poradników do tweakowania Windowsów, ich zabezpieczania itp. I niech wam nie przyjdzie do głowy za te poradniki płacić: sam darmowy poradnik do XP ma 208 stron! biggrin_prosty.gif

http://www.tweakguides.com/TGTC.html

Aha. Do przeglądania procesów używam... taa daa... Process Explorer. Prosty, lekki, łatwy. Nie wyświetla wprawdzie wszystkiego (od tego jest HiJack), ale na co dzień, zamiast domyślnego menadżera (na XP) jest spoko. Dobry menadżer procesów to podstawa, bez tego nigdy nie będziesz wiedział co się z twoim kompem dzieje.

No i jeszcze coś mi się przypomniało biggrin_prosty.gif Jak widzę jakiś autorski Downloader rodem z dobreprogramy.pl, to mnie... niesie. NIE UZYWAĆ downloaderów, które ściągną właściwy program. Praktycznie zawsze zainstalują coś dodatkowego i nie poinformują cię o tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Co do procesów - ja wolę KillSwitch'a, bo też można go użyć do połączeń sieciowych.

Nie trzeba instalować go, a jest w komplecie ze skanerem (CCE - Comodo Security Essertials) - wiem, brzmi jak jakiś fanboj, ale używam i jestem zadowolony (poza Comodo Dragon, który lubi się czasami odinstalować...).

Co do downloadera dobrych programów - nic nie instaluje bez zgody użytkownika (czyli możesz to odznaczyć).

I jest podpisany cyfrowo, więc niezaawansowany użytkownik może być go pewien - no i sam wszystko instaluje.

Co prawda jest tam opcja instalacji jakiegoś paska od AVG, ale można odznaczyć.

Tak BTW, to chodzi w tym o jedną rzecz - na stronie, ludzie blokują reklamy Adblockiem itp. A w downloaderze się nie da zablokować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tutaj dokładnie o ich downloader, bo masz w 100% rację. Ale przestałem używać tego typu rzeczy, gdy downloader z jakiejś innej strony poinstalował mi masę ścierwa BEZ MOJEJ ZGODY. Nawet nie było możliwości zmiany tego podczas instalacji, co w downloaderze dobrychprogramów.pl istnieje. Dlatego od tego momentu mam odruch wymiotny na tego typu proceder.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z głupia frant wyjadę z pytaniem. Który antywirus jest lepszy: Microsoft Security Essentials czy Norton 360 v6?

Zależy mi nie tylko na ochronie, ale i na wydajności (który mniej obciąży sprzęt).

Mam też pytanie o antywirusy darmowe - AVG Free czy Avira?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli pytania głównego. Moim zdaniem dopóki istnieją takie narzędzia jak Konboot, Hirens Boot czy Ustanowka Windows żadne firewale, nawet najlepsze nie dadzą ci dobrej ochrony w warunkach biurowych lub w przypadku współdzielenia komputera. Bo byle "ciemna masa" przyjdzie ci, włoży płytkę, i nawet hasła nie będzie musiała używać. Dlatego jeżeli ktoś współdzieli kompa, przenosi go z miejsca na miejsce gdzie inni mają dostęp albo chodzi o kompa w pracy to oprócz firewala i antywirusa trzeba zacząć szyfrować dysk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

Mam taki problem, a mianowicie, przy zakupionym laptopie miałem zainstalowany program antywirusowy McAfee Security, niestety subskrypcja zakończyła się i muszę wybrać nowy, najlepiej darmowy antywirus który skutecznie działa i nie spowalnia działania systemu. Mój system to Windows 8 ;)

Aktualnie mam zainstalowany AVG Anti-Virus Free Edition 2013 jako iż był on dostępny w Windows Store ;)

Możecie polecić mi coś lepszego czy może zostać przy tym? ;>

Z góry dzięki ;))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Darmowe antywirusy... Jakoś jestem uprzedzony. Już wolę bez.

Jak już masz darmowy to niech będzie ten AVG, przeskanuj też raz na jakiś czas kompa MBAM i powinno być ok ;)

Ja na przykład mam wyłączony windows defender, zaporę i inne te bajery, zainstalowany MBAM, co miesiąc przeskanuje i do tej pory 0 zagrożeń wykrytych. A jak pobieram coś z niepewnego źródła (co zdarza się rzadko) to przed otworzeniem także skanuje MBAM. Także jakoś nie narzekam na brak AV ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Czyli nie boisz się załączników w mailach, ataków webowych czy stron, które teoretycznie są bezpieczne, ale wstrzykują do komputera złośliwy kod ?

@SuoniO

Dobre darmowe to np. Avira, ale AVG też jest OK.

Pamiętaj też o firewallu, może być od comodo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam parę pytań,aktualnie na kompie mam dwa antywirusy(Malwarebytes' Anti-Malware,Avast! oba free)więc tu moje pytanie,czy powinienem coś jeszcze dodać?

czy są jakieś programy do czyszczenia,konserwacji,defragmentowania i naprawiania rejestru i dysków(partycje,sektory itp)?

mam jeszcze kłopot z jedną aktualizacją(Adobe Reader 9.5.0),kiedy wciskam zainstaluj pokazuje się okno z napisem instalacja i paskiem postępu,ale nic się nie dzieje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...