Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Hakken

System reputacji - ankieta

System reputacji  

228 użytkowników zagłosowało

  1. 1. System reputacji ma zostać:

    • W stanie niezmienionym
      69
    • Zmieniony na system wyłącznie dodatnich punktów
      41
    • Całkowicie usunięty
      94
    • Zmieniony tak, aby strzałki pozostały, lecz nie sumował się w profilu
      24


Polecane posty

Jak wiecie, od pewnego czasu na naszym forum funkcjonuje system reputacji. Zdajemy sobie sprawę, że wywołuje on mieszane uczucia (zarówno wśród użytkowników, jak i w gronie moderatorskim) i może być okazją do pewnych nadużyć, których przykłady mogliście wielokrotnie zaobserwować, a które często prowadziły do skarg i wątpliwości, czy system ten dalej powinien funkcjonować. Postanowiliśmy więc oddać głos w Wasze ręce i sporządziliśmy ankietę, za pośrednictwem której zdecydujecie o dalszym losie popularnych strzałek. Temat zostawiamy otwarty, możecie tutaj dyskutować na ten temat.

PS. W przypadku zwycięstwa pierwszej opcji, do regulaminu zostanie dodany stosowny punkt dotyczący nadużywania systemu reputacji.

Ankieta zostanie zamknięta 18.02.2013, o godzinie która jest tajemnicą dla wszystkich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arghhhh. Zaznaczyłem zanim przeczytałem post scriptum. Jeżeli regulamin zostanie odpowiednio zmieniony, a nadużywający należycie ukarani, to obecny system jak najbardziej może zostać. Opcja z samymi "plusami" jest niezła, choć niektóre posty aż proszą się o zminusowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniać, aczkolwiek karać bez chwili zastanowienia ludzi, którzy wykorzystują klikanie "w dół" jako sposób pokazywania, że nie zgadzają się z autorem posta. Minusować należy posty bezsensowne, nie wnoszące nic do dyskusji. Nie będę minusował kogoś, komu podobała się gra X, bo mi się nie podobał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ ZdeniO

To jest twoje zdanie, ja uważam, że minusowanie postów może być sposobem na wyrażenie swojego poparcia lub jego braku dla konkretnej wypowiedzi. To tak jakbyś napisał "Nie zgadzam się z tym", bez wdawania się w dyskusję. Jednocześnie postulowałbym o usunięcie liczników reputacji, jeśli jest to technicznie wykonalne, tak, by ocenie podlegał tylko dany post, a nie osoba go wystawiająca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meh. Zwykle lubię takie systemy, traktując je po części jako swego rodzaju zabawę (bo czemu nie? wink_prosty.gif - zwłaszcza w luźniejszej atmosferze komentarzy blogowych), ale jeśli ma być jakoś szczególnie sztywno...

Ale samych "plusów dodatnich" proszę nie robić. Nie znoszę takkiego rozwiązania...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jest wszystko jedno, czy system zostanie niezmieniony, czy też usunięty, ale mi nie przeszkadza, więc zagłosowalem za jego pozostawieniem.

Natomiast jestem przeciwko drugiej opcji, gdyż uważam, że nie ma ona raczej sensu. Każdy aktywny forumowicz, bez względu na to co będzie wypisywał, prędzej czy później i tak dorobi się wysokiej reputacji, która będzie świadczyła właśnie tylko o jego aktywności i o niczym więcej, a o tejże świadczy już licznik postów. Poza tym już obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem "żebractwa" (na razie mi ono nie przeszkadza), myślę jednak, że gdyby pozostała jedynie "opcja dodatnia", mogłaby nastąpić jego eskalacja i stałoby się to nie do zniesienia. Userzy bez wiszącego nad ich głowami miecza w postaci groźby zminusowania, mogliby stać się bardzo nachalni i np. bez przerwy spamować o dawanie plusów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zagłosowałem za usunięciem tego w całości.

Jestem świadomy tego, że system ma swoje niezaprzeczalne zalety - plusy ułatwiają wyróżnienie wartościowych postów oraz podbudowują ego (pozdro Cardi).

Tym niemniej istnienie samej możliwości punktowania wypowiedzi prowadzi w prostej linii do powstawania kółek wzajemnej adoracji (polecam temat "Koncert życzeń, czyli "dajcie za miesiąc...""), pisania dokładnie tego samego, co koledzy wyżej, żeby tylko zebrać plusiki od nich (każdy lubi, jak inni się z nim zgadzają - tu polecam temat "CDA a piractwo (nie, to nie to co myślicie...) ;)"), minusowania oponentów z czystej złośliwości (niezliczone przykłady w UdM), wreszcie czegoś, co mnie szczególnie irytuje - walenia populistycznymi frazesami, byle tylko dostać punkty (od groma tego w "CDA a piractwo").

Podsumowując - więcej wad niż zalet, więc jestem na nie. A teraz plusy proszę trollface.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli regulamin zostanie odpowiednio zmieniony, a nadużywający należycie ukarani, to obecny system jak najbardziej może zostać.

Regulamin to fetysz. Zostanie zaktualizowany, ale w taki sposób, że będzie po prostu mówił o możliwości karania za nadużywanie reputacji, a ocena będzie należeć tylko i wyłącznie do moderatorów. Taka podkładka dla naszych dotychczasowych działań... Chociaż tak na to patrząc, to niedługo będziemy musieli dopisać też punkty dotyczące używania konkretnych obelg, i regulamin rozrośnie się do 100 stron.

Ja jestem za usunięciem reputacji, bo okazuje się, że:

  • Część forumowiczów jest na swoim punkcie przewrażliwiona
  • Części brakuje zdrowego rozsądku
  • Część jest złośliwa ponad miarę.

Howgh.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam system reputacji odpowiada. Ważne, aby był złoty środek z tego. Fajnie jakby użytkownicy wiedzieli jak można oberwać za nadużywanie reputacji. Obserwuję tu różne przypadki z tą reputacją.

Dla mnie idealnym wyjściem rozwiązaniem jest napisanie w regulaminie, że za nadużywanie regulaminu jest upomnienie,a później ostrzeżenie np. przez prywatną wiadomość lub w jakimś temacie.

Ludzie po pewnym czasie będą bali się dawać minusy. Inna sprawa jak użytkownik da kilka/naście minusów pod rząd minusów np za zminusowanie jego jednego postu- wtedy sprawa jest jasna

Są również sytuacje w którym dany użytkownik da kilka minusów jednemu użytkownikowi, ale nie w rewanżu tylko za posty, które mu się nie podobają i w różnym okresie czasu. Może to potem wyglądać na nadużywanie systemu reputacji, ale nie jest.

To tyle ode mnie. System reputacji jest ciekawym dodatkiem do FA

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie idealnym wyjściem rozwiązaniem jest napisanie w regulaminie, że za nadużywanie regulaminu jest upomnienie,a później ostrzeżenie np. przez prywatną wiadomość lub w jakimś temacie.

O nie! IMO urlop to najniższa kara. Mamy w regulaminie punkt, że wysokość kary jest uzależniona od wywołanych skutków, a te w przypadku nadużywania systemu są bolesne i co ważniejsze długotrwałe. Miło by Ci było jakbym Ci te Twoje plusy wyzerował minusowaniem w dwa dni? Ile musiałbyś je odrabiać? To nie jest nazwanie kogoś debilem w poście, który za chwilę zniknie gdzieś w ogromie forum i po tygodniu nikt nie będzie o nim pamiętał.

Sam jestem za zniesieniem reputacji. Udowodnienie procederu nadużywania nie jest łatwe. Nie będę tu omawiał jakich sposobów używamy, żeby inni potencjalni hejterzy się nie połapali. Natomiast podejrzewam, że spora część minusów jest rozdawana z takich powodów jak "dam minusa, bo on woli Fifę zamiast PES-a, głupek", "jak on mógł nazwać Stallone'a kiepskim aktorem" itp. Co do zostawienia samych plusów też jestem przeciwny. jak widzę żebranie niektórych "o plusika", to mnie żałość ogarnia. Cały ten system reputacji uważam za nietransparentny i nieprzydatny w ocenie użytkowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywałić. Notoryczne dziecięce gierki w minusowanie danej osoby, albo odwdzięczanie się 5-cioma minusami za jednego, bo autor bloga uznał, że jego wpis minusa dostać nie powinien, budzą tylko moją irytację, a forum pięknie bez tego funkcjonowało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System zawsze działa dobrze, gdy jest poprawnie używany. Ale tutaj niestety wielu forumowiczów zapomniało do czego w istocie ma służyć. Wywalić jak najszybciej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem ostatnią opcję z racji tego, że ten system naprawdę niczemu konkretnemu nie służy. Wielu forumowicz używa zielonych strzałek po to, aby dać kumplowi lub forumowiczowi z którym żyje w zgodzie i dobrej komitywie, pomimo tego, że nie powiedział niczego nader mądrego czy odkrywczego. Ciemniejszą stroną systemu reputacji są czerwone strzałki, gdzie z tego co zauważyłem forumowicze wlepiają je za a) napisanie w przeciekach "to jest Ded Spejz 2, bo na obrazku jest kosmos" (zamiast olać taki post lub go zaraportować) b) wojenek pomiędzy fanami przeciwnych i przeciwstawnych sobie opcji - nieważne czy to na poletku sprzętowym: iOS vs. Android, PC vs. konsole, X360 vs. PS3; czy na płaszczyźnie politycznej - lewica vs. prawica, na kłótniach dotyczących sympatii do klubów piłkarskich kończąc. Czy takie było założenie przy wprowadzaniu tego systemu? Nie wiem, ale wiem, że stał się on narzędziem do wyrównywania osobistych rachunków albo co gorsza niszczenia nerwów (o ile ktoś przywiązuje wagę do swojej "reputacji") przez ćwierćinteligentnych forumowiczów, którzy wpadną i dadzą różnym osobom po kilkanaście minusów, ot tak z nudy.

Sam nie patrzę na te "rangi" w stosunku do innych, bo one w żaden sposób nie odzwierciedlają jego poziomu elokwencji czy czegokolwiek innego. Liczy się sens i formuła wypowiedzi, a nie plusiki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem chyba jednym z pierwszych użytkowników , który zwrócił się do moderacjii z pytaniem czy zaminusowanie postów grozi jakimiś konsekwencjami ,cóż system ten wprowadził sporo zamieszania , doszło do sytuacji gdzie widzimy bardzo skrajne reputacje w obu kierunkach, właściwie przedmówcy poruszyli już większość kwestii dotyczących bycia przeciwnym i wypada mi się tylko z tym zgodzić . Co do zalet? hmm zielone strzałki ładnie wyglądały ale nic poza tym . Wyrażały raczej sympatę / antypatię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę nie na temat:

Kto zdecydował o wprowadzeniu systemu reputacji- była to wspólna decyzja załogi moderatorskiej, a może przez Ghosta?

Jeżeli większość zagłosuje na trzecią wersję- czyli usunąć- to czy w tym wypadku na pewno usunięcie system reputacji czy będzie to tylko ważny argument wobec jego likwidacji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony system reputacji pozwala ocenić danego użytkownika, jednak czasem pozory mylą. Kiedyś tego nie było, i wszystko było dobrze jak w bajce. Teraz widać, że większość jest naprawdę przewrażliwiona, nie ukrywam, zdarzają się bezsensowne minusy dawane przez jednego użytkownika do innego/innych. Widać, że albo taka osoba z nudów pstryka sobie czerwoną strzałkę, albo robi to na złość co nie raz zdarza się kończeniem sprawy zaraportowanej u moderatora/admina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

system plusow bylby dobry, ale nie wszedzie ;) albo moze taki system plusowania i minusowania, aby dodac wlasny komentarz czemu zaplusowalismy albo zaminusowalismy

widze ze wiekszosc skarg jest typu ze kazdy moze zaminusowac od tak ;p wprowadzajac komentarz do zaminusowania, moderatornia moglaby usuwac te najglupsze powody zaplusowania, badz zaminusowania ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę nie na temat:

Kto zdecydował o wprowadzeniu systemu reputacji- była to wspólna decyzja załogi moderatorskiej, a może przez Ghosta?

Objawił się nam wraz z nowym skryptem. Ghost rozmawiał na ten temat z nami i po dyskusji większość głosów poszła na przetestowanie systemu licząc, że jakoś to będzie. Niestety jakoś nie za bardzo chce przejść w jakość i stąd ta ankieta.

Jeżeli większość zagłosuje na trzecią wersję- czyli usunąć- to czy w tym wypadku na pewno usunięcie system reputacji czy będzie to tylko ważny argument wobec jego likwidacji

Zapamiętaj sobie: nigdy, ale to nigdy głos użytkowników nie jest wiążący. Ba, w takich sprawach nawet jednogłośny chór moderatorów też nie. Chyba sobie nie przyswoiłeś podstawowego prawa każdego forum, że rację to ma zawsze admin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...