Sign in to follow this  
Followers 0
Tasiorek

Problem z Windows 8, na nowym laptopie.

Witam.

Mam poważny problem. Zakupiłem laptopa ASUS (http://www.morele.net/laptop-asus-x501a-xx241h-528977/) z Windowsem 8.

Bawiłem się nim pół dnia, wszystko działało pięknie. Niestety gdy go restartowałem podczas konfigurowania systemu ("konfigurowanie funkcji systemu windows. Nie wyłączaj komputera.") moja mama odłączyła lapka od prądu. (nie było w nim wtedy baterii, wiec się wyłączył w trakcie konfigurowania systemu)

Potem od uruchomienia, nie działa tak jak powinien. Poznikało wiele kafelków (m.in. pulpit, sklep microsoftu, internet explorer, office) i nie mogę ich przywrócić, tak jakby ich nigdy nie było. Co najgorsze, gdy włączam ustawienia (te z prawej strony ekranu, nie wiem jak to się fachowo nazywa teraz) i klikam "Zmień ustawienia komputera" nic się nie dzieje... nie mogę w żaden sposób uruchomić ustawień, a co za tym idzie nie jestem w stanie przywrócić systemu (bo chyba Windowsa 8 nie można sformatować jeśli dobrze kojarzę)

Jeśli chodzi o laptopy i nowe systemy to jestem zielony i nie mam pojęcia co teraz zrobić czy można wejść w coś w rodzaju biosu, czy jakoś ręcznie "sformatować", zresetować, przywrócić ustawienia początkowe. Zero pomysłów.

Proszę o sugestie, odpowiem na ewentualne pytania ;)

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy uruchamianiu laptopa, w momencie kiedy znika plansza z logiem producenta i ma pojawić się ekran ładowania Windows, przytrzymaj Shift i wciskaj F8, aż pojawi się niebieski ekran, potem kliknij See advanced repair options (lub polski odpowiednik, instrukcję znalazłem po angielsku), Troubleshoot, a potem Advanced (co prawda jest jeszcze Refresh i Reset, czyli soft i hard reset ustawień, ale raczej nie pomogą). Stąd możesz wybrać przywracanie systemu (o ile jakis punkt przywracania istnieje) lub automatyczną naprawę systemu.

Edited by Azgrel
0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sformatować można. I chyba to będzie najprostsze rozwiązanie...

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Próbuję od 10 minut... jakbym tego nie wciskał, za cholerę shift+f8 nie działa... po ekranie startowym ASUSA od razu się pojawia ekran Windowsa.

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro Windows uruchamia się mniej więcej normalnie to spróbujemy inaczej. Uruchom Windowsa normalnie, jak pojawi sie ekran start wciśnij WinKey+D, to przeniesie Cię do pulpitu. Teraz wciśnij WinKey+R, wpisz msconfig i wciśnij Enter. W zakładce Rozruch zaznacz "Bezpieczny rozruch", kliknij zastosuj i uruchom ponownie laptopa (najszybciej będzie tak: wciśnij WinKey+R, wpisz shutdown -r -t 0 i wciśnij Enter). Po tym powinien się pokazać wspomiany wcześniej niebieski ekran.

Edited by Azgrel
0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrobiłem dokładnie jak poleciłeś. Po ponownym uruchomieniu po ekranie asusa od razu włączył się ekran windowsa gdzie hasło wpisać trzeba do profilu (różnica taka że nie było tego pierwszego ekranu z datą i godziną) i po włączeniu profilu jest tryb awaryjny i pomoc windowsa. "zmień ustawienia komputera" dalej nie reaguje.

edit: w tych opcjach rozruchu, bezpieczny rozruch mam zaznaczony "minimalny"

Edited by Tasiorek
0

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://dlcdnet.asus...._X301A_Z104.pdf

http://dlcdnet.asus...._User_Guide.pdf

Pierwsze to podręcznik do laptopa, drugie to podręcznik do Win8 zafundowany przez ASUS. W obu znajdziesz sposób na przywrócenie systemu.

Nawiasem: jak dasz radę to może przywrócisz fabryczną wersję Windowsa z jego poziomu. Strona 29 (przedostatnia) podręcznika do Win8.

Jak nie dasz rady to podczas bootowania lapka wciskaj F9. Dalsze instrukcje znajdziesz w podręczniku do laptopa, 93 strona.

Jeśli nie zadziała to pewnie nie masz osobnej partycji na fabrycznego Windowsa. Wówczas pozostaje ci wykorzystać płytę z przywracaniem systemu, którą dostałeś z lapkiem.

Daj znać co i jak.

Edited by noniewiem
0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę pomyliły mi się tryby przywracania w tym Windowsie 8, ale skoro możesz przejść do pulpitu to z tamtąd możesz uruchomić przywracanie systemu. Najpierw wyłącz bezpieczny rozruch w msconfig i uruchom system w trybie normalnym. Potem na ekranie startowym lub na pulpicie wciśnij WinKey+X, wybierz Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> System -> Ochrona systemu (po prawej stronie) -> Przywracanie systemu. System powinien pokazać jakiś zalecany punkt przywracania, kliknij Dalej i powinno pójść z górki.

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.