Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

Karty graficzne

Polecane posty

Wczoraj w Budapeszcie AMD zorganizowało wydarzenie dla fanów, na którym przedstawiono Vegę. Kartę zestawiono z GTXem 1080, co oznacza, że wydajność Vegi będzie w podobnych rejonach, a to z kolei oznacza, że Vega będzie kolejną kartą do 1440p, czyli za mocną do 1080p, a za słabą do 4K. Kartą do rozdzielczości, która od początku nie miała sensu. No nic, dla mnie lepiej - z wymianą karty mogę spokojnie poczekać na Voltę/Navi (może któraś z tych architektur poradzi sobie w 4K bez żadnych kompromisów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i by mogło, gdyby nie to, że część gier nie ruszy na 1440p - mają limit na 1080p i nic z tym nie zrobisz, a gra 1080p na monitorze 1440p nie wygląda. I to jest podstawowy problem z 1440p - kijowo się skaluje na inne rozdzielczości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że coś pomiędzy 1080p a 4K by się przydało, bo jest to całkiem duży przeskok. Swoją drogą, mógłbyś podać jakiś przykład takiej gry, która ma problem z 1440p? Jak na razie nie spotkałem się z żadnym tytułem, który działając w 1080p  nie zadziałałby w 1440p, choć korzystałem tylko z rozwiązań pokroju dsr/vsr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpowszechniejszą "grą" jest Windows, który z jakichś powodów często sprawia problemy przy rozdzielczościach większych od FullHD.

A z popularniejszych gier LoL i Diablo 3 nie wspierają niczego więcej niż Full HD. Jeśli wybierzesz w opcjach wyższą rozdzielczość, to po prostu obraz jest upscale'owany, co w przypadku LoLa wygląda tragicznie (ostatnio jak widziałem LoLa w 1440p to gra była przeskalowana, a interfejs nie, co było strasznie nieczytelne). W ogóle w grach polegających na współzawodnictwie często są wrzucane tego typu ograniczenia, żeby ktoś nie zyskiwał przewagi z tego tylko powodu, że ma wyższą rozdzielczość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lola ani D3 nie pykam, to i nie wiedziałem, z Windowsem za to muszę się oczywiście zgodzić, ale czy w takim razie nie dotyka to tak samo (lub nawet gorzej, skoro to jeszcze większa rozdziałka) 4K? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4K ma ten plus, że jeśli ustawisz na nim 1080p, to się ładnie skaluje. Żeby 1440p się ładnie skalowało, to musiałbyś ustawić 720p. a to już nieco mało. To jest szczególnie irytujące w momencie, gdy masz dużo tekstu i musisz go przeczytać - wtedy chcesz pracować w rozdzielczości natywnej lub chociaż takiej, która dobrze się skaluje do rozdzielczości natywnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się pierwszy polski test Vegi 56. Generalnie nie ma tragedii oraz jest potencjał do UnderVoltingu. Otwarta pozostaje kwestia "magicznych sterowników", bo obecne są ponoć "niedopracowane". W sumie zawsze zastanawia mnie dlaczego AMD pakując taką ilość tranzystorów, jednostek obliczeniowych i to na większym kawałku krzemu nie potrafi osiągnąć większej wydajności od NVIDI, pomimo że na papierze wygląda na killera.

Tym niemniej pytanie jak z dostępnością i ceną wersji niereferencyjnych i czy ich producenci pokuszą się ooptymalizację wydajności do poboru prądu.
Pod względem opłacalności 56-ka musi być grubo poniżej 2000zł, bowiem za 2200 mamy już wydajniejszego GTX-a 1080...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, SteamPunker napisał:

W sumie zawsze zastanawia mnie dlaczego AMD pakując taką ilość tranzystorów, jednostek obliczeniowych i to na większym kawałku krzemu nie potrafi osiągnąć większej wydajności od NVIDI, pomimo że na papierze wygląda na killera.

Tak w skrócie - przez uniwersalność architektury oraz przez to, że wiele rzeczy, które NVIDIA ma sterowniku, AMD ma w sprzęcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2017 o 22:08, Sevard napisał:

Tak w skrócie - przez uniwersalność architektury oraz przez to, że wiele rzeczy, które NVIDIA ma sterowniku, AMD ma w sprzęcie.

Brzmi właśnie jak coś, co powinno zapewnić wydajność większą od konkurencji :>

Ja bym jako najważniejszy czynnik tego stanu rzeczy wskazywał po prostu na monopol Nvidii i różnorakie jej zagrywki marketingowe, całkiem sporo dużych premier growych, jak i część softu optymalizuje się bardziej pod zielonych, nie mówiąc już o totalnie bezczelnych zagrywkach pokroju pamiętnej teselacji z Crysisa 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zapewnia, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musisz kartę odpowiednio nakarmić, co wymaga optymalizacji pod konkretną architekturę. Dlatego zresztą karty AMD lepiej czują się w DX12 i Vulkanie, niż w DX11.

W przypadku NVIDII sterownik odwala naprawdę dużo roboty w grach - odpowiednio tnie dane, robi wstępną obróbkę, rozdziela dane między odpowiednie jednostki itp. W przypadku AMD wygląda to nieco inaczej - np. rozdzielanie zadań jest robione na poziomie karty, nie na poziomie sterownika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe sterowniki AMD popsuły kompatybilność z częścią starszych tytułów (np. Wiedźmin 1 nie działa) i AMD nie ma w ogóle w planach tego naprawiać.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7na5ws/amd_is_unlikely_to_devote_any_valuable/

Oficjalnie AMD zaprzeczyło doniesieniom, że błąd nie zostanie poprawiony - prace nad łatką trwają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim życzącym, aby "te kryptowaluty na głupią twarz się wywróciły" przypominam, że ze spadkiem ceny łączy się łatwiejsze "kopanie", stąd ponownie są braki na rynku kart graficznych. W ramach ciekawostki powiem, że kumpel na przełomie listopad/październik kupował komputer z 1080 Ti, bodaj najbardziej wypasiona wersja (AMP Extreme Core) za 2750 na esc.pl, a teraz ceny 1080Ti zaczynają się od ~4200. Zabawniejszy jest jednak fakt, że nawet taka karta nie pozwala na granie w PUBG ze stałymi 60FPS-ami przy FullHD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przewrócą odpowiednio mocno, to nie będzie już czego kopać, co wyszłoby wszystkim na dobre (a nadzieja jest po tym jak ostatnio BTC oberwał). Pomijając już nawet ceny kart, to ilość prądu, która się marnuje przez ten szał, jest przerażająca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...