Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

org

Zasilacze

Polecane posty

Temat już wisi parę minut to można rozpocząć dyskusje :P

Tracer... w świadomości Polaków marka legendarna. Dla wielu Tracer to synonim produktu niskobudżetowego, o niezadowalającej jakości wykonania, zdobywającego rynek jedynie z powodu niskiej ceny. Szczególnie ich zasilacze cieszą się złą opinią - według sporej części osób zasilacze Tracera nadają się tylko do wytwarzania fajerwerków, jak również sporej ilości dymu. Niejeden posiadacz Tracera już się spotkał z możliwościami destrukcyjnymi zasilaczy tej marki. Ostatnio jednak na rynku pojawiła się nowa konstrukcja sygnowana ich logo - jest to Tracer BeCool 520W. Czy jest on coś wart? Czy da on radę diametrialnie zmienić opinię na temat tej firmy?

http://infobit.pl/kategoria/hardware/byc-a...ra-becool-520-w

Osobiście jestem lekko zaskoczony. Zaskoczyła mnie obecność zabezpieczeń, a jeszcze bardziej fakt, że... działają. Reszta już tak dobrze nie wygląda. Po pierwsze ponurym żartem jest moc zasilacza - nie dość że i tak linia 12V była słaba (324W), to realna moc i fakt jej zawyżenia o całe 70W już woła o pomstę do nieba. Nie przekonuje mnie też dość niska sprawność. Tętnienia wypadły zaskakująco dobrze, ale trzeba pamiętać o tym że moc została zawyżona - gdyby zasilacz wytrzymywał nominalne parametry to tętnienia mogłyby nie być aż tak dobre. To samo dotyczy stabilności napięć, gdzie podejrzewam że przy nominalnej mocy by się zbliżyły do granic norm ATX, lub nawet je przekroczyły.

Ogółem widać poprawę, ale moim zdaniem to mimo wszystko zasilacz kwalifikujący się na czarną listę. Niska cena jest raczej marnym pocieszeniem.

Trzeba też pamiętać że inne zasilacze Tracera nie muszą pochodzić od tego samego producenta (wiele z nich jest/była produkowana przez Sunpro, która jakością swoich wyrobów nie grzeszy), więc nie można wyników tej recenzji podciągać pod inne zasilacze.

---

A tak poza tym na rynek niedługo wejdzie wersja V2 zasilacza XFX Core 450W. Różni się ona... zmniejszoną ilością wtyczek. Teraz posiada tylko 3 molexy i jedno PCIe. Żeby było jeszcze lepiej, na neweggu wersja V2 jest droższa od V1... po prostu brawa dla XFXa - najpierw podwyższać ceny zasilaczy a potem je kastrować z wtyczek. Coś mi się wydaje że to kiepska strategia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, działanie XFX przypomina nieco strategię Corsaira z wypuszczeniem CX430, który wyparł wersję 400-watową (starą, ale jarą). Ta druga produkowana była przez Seasonika i miałą 360W na linii +12V i dłuższą gwarancję. Natomiast pierwsza edycja (CWT) 430-tki nie dość, że miała moc na tej linii o 24W mniejszą, to jeszcze skrócono gwarancję do dwu lat. Certyfikatu 80+ też nie miała, o ile mnie pamięć nie myli.

Zaraz zapoznam się z testem Tracera. Choć żeby takowy był w miarę rzetelny, trzeba by chyba testować 100 sztuk i wyciągać średnią, bo panuje ogromny rozstrzał jakościowy (od baaardzo słabych do tylko słabych :P).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem SuperFlower nie próżnuje. Po bardzo udanym Golden King 550W i równie wyśmienitym pasywnym Golden Silent 500W, na rynek weszła kolejna konstrukcja tegoż producenta - jest nią Golden King 1000W. Czy jest tak dobry jak jego słabszy brat? Na portalu jonnyguru można przeczytać recenzję i rozwiać wątpliwości.

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=...ry&reid=252

No cóż... szkoda jedynie, że sprawność balansuje na granicy certyfikatu Platinum. Ciekawi mnie jeszcze kwestia hałasu, bo recenzja niestety o tym nie wspomina. Poza tym, na dobrą sprawę nic mu nie można zarzucić. Może to nie jest prawdziwy król segmentu, ale na pewno należy do czołówki. Podobno ma się pojawić w Niemczech - ciekawe czy w końcu doczekamy się porządnej dostępności zasiłek SF (lub pochodnych) w Polsce?

Z ciekawostek: GK pojawią się jeszcze w kilku różnych mocą odmianach. Będą to 400W, 450W, 500W, 600W, 650W, 700W, 750W, 850W i... 1300W. Do tego dojdą pasywne 450W i 550W.

---

ECOS wprowadza nowe odznaczenie 80plus. Jest nim 80plus Titanium, i na chwilę obecną dotyczy jedynie zasilaczy redundantnych/serwerowych pod 230V. Nowe odznaczenie wymaga:

- sprawności ?91% przy obciążeniu 100% (Platinum wymagał tyle samo)

- sprawności ?96% przy obciążeniu 50% (Platinum wymagał ?94%)

- sprawności ?94% przy obciążeniu 20% (Platinum wymagał ?90%)

- sprawności ?90% przy obciążeniu 10% (nowość, wcześniej nie było to brane pod uwagę)

Bardzo dobrze że wprowadzili kategorię 10%, bo było nie było - komputery spędzają w idle sporo czasu. Ciekawe tylko jak będą wyglądać te kryteria dla zasilaczy pod 115V.

--- 3 X 2011 ---

Oto coś, na co czekałem od dłuższego czasu.

Sporo osób zauważyło pojawienie się na rynku tanich zasilaczy uznanego producenta. Co więcej, oferowały one wysoką moc (nie tylko w nazwie, ale również na liniach 12V). O czym mowa? mam tu na mysli Chiefteki GPA.

Wielu (w tym ja) się zastanawiało: gdzie jest haczyk? Przecież gdyby były dobrej jakości, to cenowo wymiotłyby praktycznie całą konkurencję w przedziale <200zł. Model GPA-500S8 (396W@12V) jest dostępny już od 150zł! Cena jest tak rewelacyjna, że do tego zasilacza podchodziłem dość sceptycznie. Szczególnie, że (sądząc po nazwie handlowej - iArena) jest następcą dość nieudanej serii Arena.

No dobra, ale... co się w końcu dostaje za tę cenę? Czy zasilacz jest akceptowalnej jakości? Czy naprawdę ma tyle mocy ile deklaruje? Można się o tym przekonać po przeczytaniu recenzji na portalu infobit.pl. Recenzja dotyczy droższego modelu S8 (a nie S).

http://infobit.pl/kategoria/hardware/chieftec-gpa-500s8

I jak wypadł? Całkiem nieźle (jak na swoją cenę oczywiście)... na szczęście tym razem CWT nie zawalił sprawy, i powstał zasilacz o zadowalających parametrach w przystępnej cenie. Okablowanie nie zachwyca, ale w swojej cenie jest do przyjęcia. Widać budżetowość i raczej nie dorównuje on sprawdzonym jednostkom typu OCZ SXS2 czy Seasonic ET, ale sam w sobie jest bez większych zastrzeżeń.

--- 31 X 2011 ---

Do grona producentów mających w ofercie zasilacze z certyfikatem 80Plus Platinum dołącza kolejny. Jest nim znany i lubiany Seasonic :)

W swojej topowej (dotychczas) serii X, Seasonicowi brakło jednostek o czterocyfrowej mocy. Najwyraźniej ten producent postanowił dopracować swój projekt, aż będzie spełniać kryteria certyfikatu Platinum. Czy warto było czekać?

http://www.techpowerup.com/reviews/Seasonic/P1000

Mówiąc szczerze - ja się nie zawiodłem. Dostaliśmy produkt dopracowany, o wyśrubowanych parametrach - i nie ma za bardzo się do czego przyczepić :) Seasonic jak zwykle pokazał klasę.

Właściwie problem widzę tylko jeden... konkurencja ze strony Super Flowera. SF Golden King 1000W z certyfikatem Platinum jest tańszy aż o $30. Seasonic na pewno jest lepszy, ale czy warto dopłacać? Kwestia mocno dyskusyjna. Mam nadzieję, że niedługo doczekamy się tej zasiłki z logiem Corsaira lub... BeQuiet (tak, tak - nadchodzące topowe BeQuiet DarkPower P10 to Seasoniki!) i cena będzie niższa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem w edytce do poprzedniego posta, 7,5GHz na tym procesorze nie jest zbyt realne. Nie jestem pewien co do dokładnej wartości rekordu świata, ale to było coś w zakresie 6,2-6,4GHz zdaje się.

A przecież jak ktoś by się chciał bawić, to by sobie zafundował 4x GTX580 i kręcił do woli :P Choć wtedy to już raczej by warto było wziąć jakieś 1300-1500W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już się pojawiły platynowe Seasoniki sygnowane logiem innych marek. Co ciekawe, nie jest to ani Corsair ani BeQuiet!, a... XFX.

http://xfxforce.com/en-us/Products/PSU/Pro.../1000W-PSU.aspx

Cena póki co nieznana. (//edit: $269.99, czyli... o $10 drożej od SS! WTF)

Warto przy tym wspomnieć, że przy okazji wprowadzenia platyny Seasonic zdecydował się na dodanie do oferty nowych zasilaczy serii X. Są to X-1050 i X-1250. Testów na razie brak, ale to pewnie kwestia czasu. Interesujące, że XFX też ma te zasilacze już na swojej stronie:

http://xfxforce.com/en-us/Products/PSU/Pro.../1050W-PSU.aspx

http://xfxforce.com/en-us/Products/PSU/Pro.../1250W-PSU.aspx (//edit: $299.99)

--- 16 XI 2011 ---

A Seasonic nie opuszcza z tonu i prezentuje kolejne zasilacze :) Tym razem nie jest to jednak aż taka nowość. Oto kolejne zasilacze ze znanej i lubianej serii M12II - 650W, 750W, 850W. A w środku siedzi równie znany i równie lubiany Seasonic AT (czyli to samo co m. in. XFX Core i Corsair TX v2) z odpinanymi kablami i (podobno) z wyższej klasy wentylatorem. Cena jest całkiem przystępna - odpowiednio $109, $129, $139.

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16817151106

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16817151107

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16817151108

Ciekawe, jak będą w Polsce wycenione (liczę, że model 650W się zmieści w 400zł). Mogą ładnie namieszać na rynku :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność zasilacza 80% oznacza, że przy obciążeniu np. 500W będzie pobierał z gniazdka 500/80% = 625W. Te 125W straty to ciepło wytwarzane przez zasilacz. Warto przy tym zaznaczyć, że sprawność nie jest stała - ona się zmienia w zależności od obciążenia zasilacza. Jak zasilacz ma 500W, to te 500W musi móc oddać i sprawność nie ma nic do rzeczy.

Linia 12V jest najważniejsza, gdyż z niej prąd biorą m. in. karta graficzna i procesor - a to te podzespoły żrą zdecydowaną większość prądu w całym zestawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. musi - tak jest w teorii. A jak się z tą teorią rozmijają zasilacze noname, to chyba nie muszę mówić ;) Często się zdarza że noname nie potrafią oddać pełnej mocy - takie zachowanie w zasilaczach markowych miejsca mieć nie powinno. No i noname zwykle mają bardzo niską sprawność, co się przekłada na wysoki pobór prądu... nie wspominając o kiepskiej stabilności napięć czy też wysokich tętnieniach.

No i trzeba mieć na uwadze, że zasilacze 500W nie są sobie równe - najczęściej w skład mocy całkowitej wchodzi nie tylko linia 12V, ale również 3.3V i 5V (a te linie w nowych komputerach mają małe znaczenie). Może się okazać, że jeden zasilacz 500W będzie mieć 500W na linii 12V (bo jest to możliwe by móc czerpać cała moc zasilacza z linii 12V) , a drugi np. 200W@12V a resztę tych 500W będzie czerpać z 3.3V i 5V. I oba zasilacze będą pełnoprawnymi pięćsetkami, mimo iż jeden z nich jest o przeszło 300W słabszy na linii 12V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@strenghold: zależy które CMy. Tanie CM są tanie (i na tym kończą się ich zalety, bo np. wyroby CMa produkowane przez Seventeam jakościowo dużo od noname nie odbiegają), a te droższe (pokroju np. Silent Pro) są w porządku... no i tyle. Głowy nie urywają, ale są jak najbardziej do przyjecia, choć ceny troszkę wysokie - zwykle mozna znaleźć lepszekonstrukcje w porównywalnej cenie. Jak widac CM sobie słono liczy za swoją markę, choć nigdy liderem produkcji zasilaczy nie był (obudów to moooże).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, pokaż mi test w którym ten Corsair się wyłącza/wybucha przy próbie oddania pełnej mocy. :)

To że ma 480W@12V nie ma nic do rzeczy, bo resztę tych 600W bierze z linii 3.3V/5V. To jest pełnoprawny zasilacz 600W (a że linia 12V jest słaba to inna sprawa). Najczęściej zasilacze mogą oddać całą swoją moc prostu z linii 12V wtedy, gdy stosują DC-DC (tzn. linie 3.3V/5V niejako powstają z linii 12V) - ale DC-DC jest obecne tylko w droższych zasilaczach (najtańszy obecnie to chyba TT 575W).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie. Z CXami sprawa jest taka że Corsair wziął zasilacze o niższej mocy, "podkręcił" im linie 3.3V i 5V i sprzedaje teraz jako mocniejsze. Przykładowo CX430 bazuje na konstrukcji CWT DSA 380W, i dlatego właśnie ten zasilacz ma słabszą 12V niż stary CX400.

I tak jak już wspomniałem TT to zasilacz z wyższej półki i ma DC-DC, co sprzyja mocnej linii 12V. Nie żeby bez DC-DC się nie dało uzyskać mocnej 12V (OCZ SXS2 600W przykładowo DC-DC nie ma), ale jest to na pewno trudniejsze do zrobienia by zasilacz zachował satysfakcjonujące parametry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takim wynalazku jak Tacens Valeo III 600W?

Strasznie mnie namawiał znajomy w sklepie. I nie wiem czy warto będzie pracował z Intel Core i5 760 @ 4GHz GeForce GTX 560Ti Asus 1GB (będzie pracował w niskich rozdzielczościach) do tego 4GB ram 500GB HDD, DVD-ROM.

Wiem że wystarczy, ale co sądzicie o jego jakości?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...