Skocz do zawartości
org

Dyski twarde, SSD, nośniki przenośne

Polecane posty

@ yojo2 - i co Ci po tych liczbach? Mój McLaren na papierze osiąga prędkość 350 km / h... tylko co z tego, skoro na Polskich drogach (i żadnych innych, ot najwyżej na torze :tongue:) nie masz możliwości rozpędzić się do takiej prędkości?

Żartuję, nie mam żadnego samochodu

. :trollface:

A serio: IMO zastosowanie RAMdisców (nie znam się na przedmiocie sprawy, ot trochę ogarniam sprawy sprzętowe, ale to raczej w stopniu nieco więcej niż ponadprzeciętnym) wykracza daleko poza możliwości domowe. W zasadzie to tylko do wyspecjalizowanych testów czy prac. Dane i tak przepadają po odcięciu energii. Tak z ciekawości: ten dysk to do testów dostałeś, masz jakieś konkretne zamiary jego wykorzystania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład jest nie do końca nietrafiony, bo te liczby się przekładają na wydajność. RAMdysk z palcem w nosie wgniecie w ziemię każdego SSD ;) Inna sprawa, że RAMdysk to wysokie koszty (jeśli się dokupuje pamięci specjalnie w tym celu), z grubsza licząc minimum trzykrotnie wyższe niż dobry SSD (przy tej samej pojemności).

Osobiście trzymam w RAMdysku folder temp i cache z przeglądarki, jest drobna poprawa. Gdybym miał więcej pamięci to spokojnie by można było całe programy typu np. przeglądarka internetowa wrzucać (w sumie teraz też na upartego mogę :P) - i można też ustawić by były kopiowane do RAMdysku przy starcie systemu. Korzystam z darmowego programu Dataram RAMdisk.

Oczywiście póki co to tylko testuję przydatność takiego rozwiązania, ale trzeba przyznać że potencjał w tym jest ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Crom3ll

Najlepiej, zrób jakiś mały RAMDYSK i przenieś na niego (jak zrobił yojo) cache przeglądarki. I wyłącz w winzgrozie opcję zapisywania historii wyszukiwania (jak chcesz, to też kolejności w menu start, zawsze coś) - o ile w tym czymś taką funkcję przewidzieli, nie próbowałem.

Ale wiem, że te rzeczy istnieją ("katowanie" HDD'ka CCleaner'em, bo jak podliczyć te wszystkie pliki cache itp. to po roku używania przez doświadczonego usera, zajmuje to ~2GB i spowalnia system.

BTW, kiedyś znalazł ~10GB :E

(nie u mnie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebrałem swojego Cruciala. Trzeba pochwalić gral, sprzęt był do odebrania w mniej niż 24 godziny od złożenia zamówienia ;)

http://abload.de/img/dsc058808ukey.jpg

http://abload.de/img/dsc0588169kbw.jpg

Jak widać na powyższych zdjęciach, dysk 64GB jest mniejszy od 40GB a SSD jest bardziej przenośne niż PSP :E

Przy okazji pokusiłem się o sprawdzenie, do którego kontrolera najlepiej podłączyć dysk - Intel (SATA2), czy Marvell (SATA2/3)... wyniki poniżej:

Marvell w trybie SATA2:

marvell365kef.png

Co tu dużo mówić - totalna porażka jeśli chodzi o wyniki.

Marvell w trybie SATA3:

marvell6wwjsr.png

Jest lepiej, ale spodziewałem się więcej po SATA3.

No i na koniec Intel:

intel0hbj4e.png

Wyciska z SATA2 co się da i ogółem wypada w moim odczuciu lepiej od Marvella na SATA3. Oczywiście zostałem na Intelu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A uaktualniałeś firmware? Bo ja zapomniałem o tym i testy były robione na 0309.

//edit: choć z tego co widzę, to chyba nie ma większego wpływu ;)

intelnewnnk35.png

Dla porównania partycja systemowa na RAIDzie z dwóch HD502HJ:

raid0oj4e.png

Transfery liniowe bardzo dobre, ale im mniejsze pliki tym coraz gorzej... a ostatnie wyniki w porównaniu do SSD to już kompromitacja tongue_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...