Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SerwusX

"Piszczenie" z komputera

Polecane posty

Witam.

Mam pewnie problem z moim komputerem. Kupiłem go dwa tygodnie temu i jakiś tydzień potem zaczął z niego dobiegać ciągły pisk. Nie wiem co to może być, zdaje mi się że dysk, albo chłodzenie procesora - Zalman Performa. Ten dźwięk doprowadza mnie do prawdziwej pasji... Nie można zwiększyć obrotów chłodzenia procesora, może szum by to zagłuszył, a on mi nie przeszkadza. Pomóżcie bo mnie szlag prze to trafi trafi. :zly:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to ciągły dźwięk o różnym natężeniu, znaczy się piszczy cały czas tylko czasami głośniej, czasami ciszej. Cały czas tak samo. Stary komp nie piszczał w ten sposób...

Już otwarłem obudowę, przyłożyłem ucho. Nie umiem stwierdzić skąd to... Ale jak zainstalowałem Wiedźmina, to od włączenia aż do uruchomienia menu coś zaczyna buczeć w kompie. Nie wiem co. :(

[EDIT]

I czasami komputer tak jakoś dziwnie "tyka"... Nie wiem co, ale jakoś wszystko chodzi bardzo wolno, ścina się...

[EDIT2]

Dziwne, ale jak komputer działa na obciążeniu (np. konwertuję wideo) to zachowuje się cicho, nie piszczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz dokładnie jak to piszczy. Mam to samo jak gram lub bawię się Furmarkiem. Wszystko dzieje się gdy karta przełącza się w tryb 3D. Piszczy jak... świerszcz :) Wsłuchaj się dokładnie w pracę karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co piszczy, czytałeś posta wyżej? Przy włączaniu się wiedźmina piszczy jak świerszcz.

Piszczy mniej więcej cały czas lub w odstępach, ale piszczy. Cichy dźwięk, jakby coś o coś tarło (nie sugerować się tym :)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys byl taki problem w athlonach xp a mianowicie po zalozeniu wiekszego coolera i mniejszych obrotach plyta glowna piszczala, poniewaz nie wiedziala o zmianie wentylatorka na wolnoobrotowy i zadala wiekszych obrotow. znajomy tez mial cos tekiego 2 lata temu. w przypadku amd pomagalo wylaczenie powiadomienia o przegrzewaniu, tylko jakbys to robil to robisz to na wlasne ryzyko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie objawy wskazują, że to cewka karty graficznej. Bez obaw, jest to nieszkodliwe, ale trochę uciążliwe przy użytkowaniu. Jedyne co możesz zrobić to zamknąć szczelnie obudowę, i starać się tego nie słuchać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden sposób. Mianowicie można zalać cewki silikonem. Niektórzy podobno malują je nawet lakierem bezbarwnym. Cewka piszczy tylko dlatego, że ma malutkie luzy. Ale po takich operacjach traci się gwarancję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy to karta graficzna. Z kumplem rozkręciliśmy obudowę i przyłożyliśmy ucho... Odniosłem wrażenie, że to chłodzenie procesora piszczało. Jego wentylator (ten z performy) zamocowany jest do reszty chłodzenia takim drutem, a on przy ruchach piszczy jak siedem nieszczęść, może przy intensywniejszej pracy to był on? Chociaż nie widzę związku z uruchamianiem się gry "Wiedźmin". I niby czemu podczas uruchamiania karta miałaby piszczeć?

No i żadne akcje wiążące się ze stratą gwarancji ie wchodzą w grę.

Aktualnie nie słyszę żadnego piszczenia, ale może to być spowodowane tym, że ogłuchłem na sprawniejsze ucho. :lol2:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego wentylator (ten z performy) zamocowany jest do reszty chłodzenia takim drutem, a on przy ruchach piszczy jak siedem nieszczęść, może przy intensywniejszej pracy to był on? Chociaż nie widzę związku z uruchamianiem się gry "Wiedźmin".  :lol2:

Obroty wentylatora na chłodzeniu CPU mogą być automatycznie regulowane, np. zwiększać się przy większym obciążeniu procesora (zasobożerne aplikacje -> gry).

Tak tylko wtrącam ;)

Chociaż ja bym na cewke raczej postawił, no ale skoro mówisz, że to z wentylatora no to spróbuj go poprawić i ewentualnie dokładnie oczyścić: trzeba będzie go rozebrać.

Ściągamy go z radiatora, od spodu zdzieramy naklejke, ściągamy zawleczkę, demontujemy wiatrak, czyścimy dokłądnie magnesy na wiatraku i inne elementy, smarujemy jakimś smarem każdy element (ja używam specjalnego, ale tu możnaby poimprowizować, podobnie jak z czyszczeniem magnesów - ja używam specjalnego Cleanera, ale zwykły spirit też pewnie by się nadał :)) i montujemy całość, nie zapominająć o zawleczce, w przeciwnym wypadku wiatrak będzie wolniej pracował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, że na większym obciążeniu wentylator mocniej pracuje, ale zawsze myślałem, że będzie szumiał, a nie piszczał. :) I dlaczego w trakcie włączania się gry, tj. wyświetlania intra i loga? Zdaje mi się, że jak gram; jakieś wybuchy, dużo obiektów i innych takich, to pracuje intensywniej.

Aktualnie nie piszczy, nie wiem jakim cudem (mój nowy komp żyje własnym życiem :lol2:), rozkręciłem obudowę, zdawało mi się, że to chłodzenie procesora, to docisnąłem go odrobinę mocniej na tych drutach i... nie piszczy. Być może był nie do końca dociśnięty i w trakcie pracy mógł jeździć na tym mocowaniu, a wtedy naprawdę skrzypi (bo sprawdziłem, jak nim poruszyć wydawał dźwięk taki sam, jaki słyszałem wcześniej).

No i nie wiem, czy czyszczenie odniosło by jakiś skutek, komputer w sumie ma dopiero dwa tygodnie i nie zdążył się specjalnie zakurzyć. To znaczy owszem, trochę kurzu na wentylatorze wciągającym powietrze z przodu obudowy się zebrało, a także na skrzydełkach performy, ale to była taka odrobina, że po odwróceniu ciągu w odkurzaczu wyleciało od razu, bez specjalnego czyszczenia. Ale po tym zabiegu piszczeć nie przestało, dopiero po dociśnięciu chłodzenia procesora.

Teraz widzę, że te wentylatory zasysają więcej kurzu do wnętrza, niż z mojego poprzedniego komputera. Hmm, będę musiał go chyba co 2 tygodnie przedmuchiwać (przedtem komputer dłuuugi czas nieczyszczony działał bezawaryjnie...).

Mimo wszystko dziękuję, teraz, gdy już wiem co wydawało ten dźwięk, łatwo będzie to naprawić. Gdyby problem się powtórzył, zastosuję się do twoich rad.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...