Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

stig44

Dysk twardy - HDTune: zła wartość BC

Polecane posty

Przez ostatnich kilka tygodni wartość BC w programie HDTune wynosiła 12. Temperatury było dobre, podczas dłuższego grania rzadko wychodziły ponad 40 stopni C. Lecz niedawno przy starcie systemu coś zaskrzeczało w obudowie. Nie przejąłem się tym zbytnio, lecz chcąc sprawdzić temp. dysku w programie HDTune zobaczyłem, że wartość BC wynosiła 14. Dzisiaj(czyli po kilku dniach od momentu pojawienia się 14) znów chcąc sprawdzić temp. dysku zdziwiłem się, bo wartosć BC znowu wzrosła i wynosi teraz 16. Zaniepokoiłem się tym, zwłaszcza, że temp. dysku wynosiła 47 stopni C(ok. 2 godz. grania w GTA IV). Czy to znaczy, że dysk zaczyna się sypać? Jak temu zaradzić? Dodam tylko, że chłodzenie mam raczej dobre, bo mam zdjęty bok obudowy(chyba, że to źle?).

Screen z HDTune:

beztytuukyj.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole BC nie ma zbyt dużego związku z temperaturą, ale ma z zasilaniem dysku. Na początek pochwal się więc nam jaki masz zasilacz oraz sprawdź, czy kabel zasilający dysk jest poprawnie dociśnięty. Zacznij już kombinować gdzie by można dorwać miernik, bo pewnie będzie potrzebny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze działa, to zgraj z tego dysku wszystkie istotne dane.

Następnie daj nowego screena z zakładką Health z HD Tune (tak, żeby było widać wszystkie wartości).

Sprawdź też dysk narzędziem diagnostycznym producenta.

Może to być w sposób pośredni związane z napięciami, ale same złe napięcia takich odgłosów nie powodują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda ok.

To skrzeczenie i cykanie może oznaczać poważne kłopoty, ale to byłoby raczej widoczne w S.M.A.R.T., a nie jest. Poza tym takie odgłosy mogą pojawić się podczas kalibracji głowicy (o ile nie jest to zbyt głośne). W takim przypadku warto sprawdzić czy dysk jest poprawnie zamontowany oraz czy obudowa jest postawiona na prostej i sztywnej powierzchni. Dyski powinny być ustawione poziomo i nie powinny być montowane do góry nogami, i na to też warto zwrócić uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie mam takiej możliwości, bo mam obudowę do niczego. Są tylko dwa miejsca z boku obudowy(taka kratka/siatka) i jedno z tyłu, na dodatek niezbyt duże. Ani u góry, ani z przodu nie ma żadnego miejsca. Cóż, w końcu obudowa Logic, taką mi koleś wklepał, wtedy się na kompach nie znałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...