Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

NewHunter7

Rozwiązany: Problem z utworzeniem nowej partycji na nowym dysku

Polecane posty

Witam, ostatnio kupiłem dysk Samsung 500GB 16MB HD502HJ F3 sATA-2, ponoć najlepszy w swoim przedziale cenowym ^^

BTW, Wiem, że przed użyciem dysku niezbędnym krokiem jest jego sformatowanie, wrzucam do napędu Winde7PRO, dochodzę do momentu w którym wybieram dysk na którym chcę zainstalować system i... okazuje się, że opcja "formatuj" jest nieaktywna (szara). Klikam "instaluj" i pojawia się błąd oznaczony nic nie znaczącym (dla mnie) ciągiem cyfr i liter. Myślę sobie, pewnie trzeba go sformatować i utworzyć partycje... Ale jak? Spróbuję inaczej.

Wbijam do systemu starego dysku z WinXPPro, wchodzę do "zarządzanie dyskami" w narzędziach administratora, gdzie powinna być opcja formatuj, zarządzaj partycjami etc., jednak przy inicjacji wyskakuje nieznany błąd, mimo, że w systemie wykryty zostaje poprawnie. KUŹWA no! Co jest? Ostatnią moją deską ratunkową jest WinMediaCenterEdition 2005, który ma znacznie przyjaźniejszy "interfejs". Przed instalacją wykryło mi dysk (472817 mb) z napisem "unpartitioned" (dobrze napisałem?). Nacisnąłem "c" by utworzyć nową partycje, wpisałem liczbę 200000 (200gb) i dałem "enter". Przez chwile w lewym dolnym rogu widniał napis "please wait", po czym znów ujrzałem nad nowym dyskiem frazę "unpartitioned"... Kilka prób później sytuacja się nie zmieniła... Coś jest nie tak, dlaczego nie mogę utworzyć nowych partycji? Dodam, że dysk został starannie i poprawnie podłączony.

Z góry dziękuję :)

Any suggestions?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić na forum S.M.A.R.T. tego dysku? Tu masz napisane co i jak zrobić. Sprawdź, czy w menedżerze urządzeń dysk jest oznaczony jako działający poprawnie, czy też są zgłaszane jakieś problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś takiego jak "Master", "Slave" coś Ci mówi? Jeżeli podpinasz drugi dysk, to może system gryzie się z drugim HDD i trzeba go ustawić na Slave'a. Druga opcja to sprawdzenie w dokumentacji płyty głównej, które gniazdo do HDD jest pierwsze, a które jest kolejne. I trzeba sprawdzić poprawność podłączenia tego dysku z systemem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy w menedżerze urządzeń dysk jest oznaczony jako działający poprawnie, czy też są zgłaszane jakieś problemy.

Dysk działa poprawnie, sprawdziłem w narzędziach administratora pod "zarządzanie dyskami"

A coś takiego jak "Master", "Slave" coś Ci mówi? Jeżeli podpinasz drugi dysk, to może system gryzie się z drugim HDD i trzeba go ustawić na Slave'a.

Tak, coś mi to mówi. Master to dysk główny, z którego startuje system, a slave ten poboczny tak?

Próbowałem formatować/dzielić na partycje mając podpięty tylko ten nowy, raczej się nie gryzą.

W jaki sposób mogę ustawić dysk na Master?

Dodam, że stary dysk to ATA, a nowy Samsung SATA.

Druga opcja to sprawdzenie w dokumentacji płyty głównej, które gniazdo do HDD jest pierwsze, a które jest kolejne. I trzeba sprawdzić poprawność podłączenia tego dysku z systemem.

Jak to mogę sprawdzić?

Możesz wrzucić na forum S.M.A.R.T. tego dysku? Tu masz napisane co i jak zrobić.

Proszę: http://img837.imageshack.us/img837/5282/blad4.jpg

Widzę, że coś jest oznaczone jako "warning", czy to źle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy sumy konrolnej UDMA, najczęściej winny jest kabel sygnałowy. Sprawdź czy kabel łączący dysk z płytą główną jest dobrze podłączony, jeśli tak, to wymień na nowy i sprawdź wtedy. Po wymianie kabla, jeśli nadal będą problemy, to spróbuj utworzyć partycje za pomocą płyt GParted Live, lub Parted Magic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu błędy najczęściej są powodowane przez uszkodzony kabel, ale na pewno będziesz to wiedział dopiero po jego wymianie. Niekiedy może to oznaczać również problemy z dyskiem, lub kontrolerem, ale jest to bardzo mała ilość przypadków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to była wina kabelka SATA. Dziękuję wszystkim za pomoc! Pozdrawiam!

I jeszcze jedna sprawa, otóż nie mogę zainstalować sterowników do mobo (ASUS P5VD2-MX). Wie ktoś gdzie znajdę je pod Win7? Szukałem na stronie Microsoftu, ale nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...