Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Rozwiązany: Czarny ekran po włączeniu komputera

Polecane posty

Witam.

Dzisiaj podczas gry w Dragon Age obraz raz czy dwa mignął na czarno, było to w obrębie kilku minut, a mignięcia trwały ułamek sekundy. Nie przejąłem się tym, ale po jakimś czasie, podczas wyjścia z lokacji, ekran stał się czarny, natomiast dźwięk dalej leciał. Po zresetowaniu komputera ekran był cały czas czarny, mimo tego, że wiatraki cały czas chodziły. Procesor był lekko podkręcony (z 2900 mhz na 3190) i chodził tak prawie rok.

Próbowałem wyjąć bateryjkę, ale nic to nie dało. Zresetowałem CMOS poprzez zworkę, próbowałem przełożyć ram do innego slotu, wyjąłem kartę graficzną i podpiołem kabel od monitora do karty zintegrowanej, wyjąłem i włożyłem z powrotem CPU ale to też nic nie dało. Ponadto, po wyjęciu kości ramu i włączeniu komputera głośniczek nie wydał żadnego dźwięku (inna sprawa, że nigdy nie wydał więc nawet nie wiem, czy działa ;)) tak samo z procesorem.

Specyfikacja komputera:

Płyta główna: AsRock A780GXH

amięć RAM: OCZ 2GB 1066MHz CL5

Dysk twardy: Samsung 500GB

Procesor: AMD Athlon 64 X2 245

Karta graficzna: Gainward GeForce GTS 250 512MB

Zasilacz: Chieftec 500W [CTP-500-12G] Green Angel

Podejrzewam, że to płyta główna padła. Mam rację?

Z góry dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się przegrzał...spr. programem typu CoreTemp albo w CPU-Z czy jest wszystko ok?Ja miałem podobną sytuację, ale zupełnie nie tak się zaczęło (procesor się przegrzewał).Radzę spr. zasilacz chociaż wygląda na porządny (chyba) płyta nie musiała wcale paść.Na początek ode mnie to wyjmij RAM i wł. kompa.Jeżeli nie wyda z siebie dźwięku (a powinien) to zajrzyj do instrukcji podłączania kabelków typu USB,Power itp. do płyty.Przeczyść kompa.Zmień może gniazdo z dyskiem po prostu przełóż kabel SATA na płycie do innego i na koniec spr. sobie monitor czy działa np. pod laptopem albo innym komputerem (jeżeli jest taka możliwość).Powodzenia i czekamy do 11 na luq`a :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się przegrzał...spr. programem typu CoreTemp albo w CPU-Z czy jest wszystko ok?

To może być odrobinę skomplikowane, zważywszy na brak monitora...

@temat - dobrze myślisz z tą kartą zintegrowaną, ale czy na pewno ona jest włączona w BIOSie? Gdy zmieniałeś kartę, odpiąłeś tę nie zintegrowaną? Jeśli nie, odepnij ją i sprawdź integrę jeszcze raz.

Wiatraczki, mówisz, chodzą - jak z dyskami twardymi? Rozkręć obudowę, przyłóż ucho do dysku i włącz komputer - słychać takie charakterystyczne "skrobanie"?

Jak odepniesz włączony monitor od komputera, pojawia się na ekranie informacja o braku sygnału? I czy możesz na kilka chwil od kogoś pożyczyć inny monitor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdyby tak kazdy element sprawdzic u kogos osobno ?

Pasc mogl procesor, MB (osobiscie, jak moje padlo to komputer nawet nie mial ochoty sie wlaczyc), GPU (glosnik powinien wtedy wyc). Ram idzie wykluczyc - starsze kompy, jezeli mnie moj szarawy i stary mozg nie myli potrafily sie wlaczyc bez ramu i pokazac ekran startowy - sypalo sie to dopiero jak miales wyjsc z CMOS'u i ruszyc na podboj systemu.

Tak przy okazji - wypadaloby podpiac wszystkie kabelki do odpowiedniego zlacza - dzieki temu jak sie glosnik zacznie pluc to bedzie wiadomo, co mu jest, dioda LED do dysku tez sie przyda.

Raz wsadzilem zly model procesora do dobrego socketa na starym kompie (462 chcialem ozenic z Palomino, ktore nie chodzilo pod K7t266-pro2) - komputer sie wlaczyl, ale brak bylo jakiejkolwiek reakcji - nawet glosniczek sie nie plul, nie mowiac o reszcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alaknar

Czy jest włączona w Biosie to nie wiem, ale kartę odpinałem i wyjąłem przed sprawdzeniem zintegrowanej. Co do dysku twardego to po włączeniu komputera słysze takie skrobnięcie jakby dysk się uruchamiał. Monitor jest na pewno ok, bo sprawdzałem na Xboxie i działa normalnie.

@buczek93

Wszystkie kabelki są podpięte, po prostu głośniczek nigdy nie wydał z siebie żadnego dźwięku i nie wiem czy to dlatego, że jest popsuty czy nigdy nie miał do tego okazji. Dzisiaj wezmę procesor, ram i kartę graficzną od brata i włożę do siebie. Jesli dalej nie ruszy to mogę odsyłać MOBO na gwarancję?

@matidop

Nie mogę nic takiego zrobić bo po włączeniu kompa cały czas jest czarny ekran. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jeśli masz kompatybilnego ze swoim kompa brata, to "jesteśmy w domu". Zacznij od podłączenia swojej karty graficznej w jego komputerze.

I testuj sprzęt na jego kompie, bo skoro on działa, masz pewność, że płyta główna jest sprawna. Jeśli będziesz testował u siebie, a padła Ci płyta, to niewiele się dowiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprawdziłem u brata CPU, ram i kartę graficzną i wszystko działa.

EDIT: Jak zwykle problem został rozwiązany najprostszą metodą - okazało się, że kabel od monitora był źle podpięty ("wyślizgnął się" trochę) ale nie tam, gdzie sprawdzałem (czyli w kompie) tylko w samym monitorze. Także problem został rozwiązany, dziękuje wszystkim za pomoc i temat jest do zamknięcia. :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...