Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tokarief

Pasta termoprzewodząca - pytania

Polecane posty

Jak każdy wie, mamy teraz falę upałów i większość komputerów po prostu zamula. Tak jest też w moim wypadku. Postanowiłem, że kupię specjalną pastę termoprzewodzącą do procesora. I tu pojawia się kilka pytań:

1. Jaka pasta byłaby najlepsza?

2. O ile mniej więcej spadłaby temperatura procesora po nałożeniu pasty?

3. Ile ona kosztuje?

4. JAK JĄ PRAWIDŁOWO NAŁOŻYĆ?

Proszę o szybką odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tania i dobra jest Arctic Silver 5-mam i polecam. No i łatwo się ją nakłada.

2. Tego nie wie nikt. Na początku może nie być znaczącej różnicy, bo pastę trzeba wygrzać, aby osiągnęła najwyższą wydajność.

3. KLIK KLIK

4. Link w mojej sygnaturze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem Arctic Ceramique. Dlaczego nie Silver...?

Ceramiczna nie przewodzi prądu, więc jeśli nawet przypadkowo dasz za dużo, to nic nie powinno się spalić, a różnice w przewodzeniu ciepła są niewielkie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam zalmana stg-1. parametry ma identyczne jak arctic, a do tego naklada sie ja specjalnym pedzelkiem (tak jak lakier do paznokci) wiec jest ja bardzo trudno "przedawkowac" i kazdy laik bedzie potrafil ja w odpowiedni sposob nalozyc. Do tego bardzo krotki czas wygrzewania (24h).

Polecam Test siedmiu past termoprzewodzących i napewno cos sobie odpowiedniego wybierzesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mity, legendy i zabobony, tak po krótce można określić problemy wywołane przez przewodzącą prąd paste. W obecnych czasach, kiedy to procesory są zakapslowane, można nawet przewodników używać i nic złego się nie stanie. Problematyczne było to ongiś, zwłaszcza w czasach dominacji AMD, a więc procesorów Athlon XP i pochodnych. Tam rdzeń był goły, a na procesorze znajdowały się odsłonięte przecięte mostki, których połączenie mogło być niebezpieczne. Problem mógłby pojawić się w przypadku zalania pastą gniazda procesora, albo płyty głównej - do tego trzeba być jednak borokiem i to wielkim niczym bloki na Nowej Hucie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Link podany przez Wulfgara - bardzo fajny test, tyle tylko, że... Sprzed 3 lat. W tym czasie coś się znacząco zmieniło na rynku? Bo z tamtego testu dość jasno wynika, że dla przeciętnego gracza w zasadzie jedynym sensownym wyborem jest Zalman ZM-STG1. Jak to wygląda obecnie? Są wygodniejsze w nakładaniu i wydajniejsze pasty? Jakieś nowsze wersje tego Zalmana, czy może Arctic coś nowego wypuścił?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalman stg-1 nadal jest polecana pasta. co prawda wyszla jej wersja numer 2 (stg-2) ktora ma lepsze parametry i kosztuje tyle samo, ale roznica w temperaturach to max 1stopien celsjusza + mniejsze opakowanie + zwykla "strzykawka" wiec troche trudniejsze nakladanie. ;) Sam neidawno kupowalem paste i szukalem po wielu forach o OC i ogolnej tematyce komputerowej super wypasnej pasty. Wszedzie polecano mi tego zalmana. Na jednym forum AS5. Jestem zadowolony jak diabli z niej. ;)

A co do przewodzacych past. I popieram gofera i nie. :P w wiekszosci przypadkow chodzi o to, ze tubki z pastami potrafia byc zapowietrzone przez co nacisniecie jej moze spowodowac, ze pasta rozprysnie sie po okolicach socketu na mobo. Pozatym jak to mowi moja babcia "na zle to i kura piardnie..." dlatego lepiej dmuchac na zimne i jezeli ktos naklada paste po raz pierszy niech wybierze bezpieczny, nieprzewodzacy model. :) Przynajmniej takie jest moje zdanie na ten temat :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze tubki z pastami potrafia byc zapowietrzone przez co nacisniecie jej moze spowodowac, ze pasta rozprysnie sie po okolicach socketu na mobo.

Lepiej jest wziąść kartę bankową albo jakąś inną oczywiście nieaktualną i na nią nanieść troszkę pasty(na koniec tej kart) aby zobaczyć czy nie jest zapopietrzona. Ale to z jednej strony jest marnacja odrobiny pasty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaka pasta byłaby najlepsza?

>>>Arctic Cooling MX-3. Osobiście używam IC Diamond 7 ale jej nakładanie wymaga troche wprawy

2. O ile mniej więcej spadłaby temperatura procesora po nałożeniu pasty?

>>>zależy od pasty i systemu chłodzenia, ale tak od 3 do 5 stopni powinno spaść.

3. Ile ona kosztuje?

>>>Poszukaj sobie www.cooling.pl

4. JAK JĄ PRAWIDŁOWO NAŁOŻYĆ?

>>>na środek procesora nakładasz porcję wielkości ziarna grochu (5-7 mmm średnicy) i dociskasz radiator dobrze. Pasta sama sie rozejdzie jak trzeba i co najwazniejsze minimalizujesz możliwość pozostania się powietrze pomiędzy radiator a CPU. Tym że nie cała powierzchnia jest posmarowana nie ma się co przejmować. Rdzeń procesora i tak nie zajmuje całe powierzchni "hełmu"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...