Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

opti

Rozwiązany: Intel Core i7 920 - przegrzewanie się procesora

Polecane posty

Witam, mam problem z przegrzewającym się procesorem Intel Core i7 920. 

Zacznę od specyfikacji mojego komputera:

Windows XP Service Pack 2, Płyta główna GA-EX58-UD3R, Radeon HD 4870 Gainward 1GB, 3 GB RAM DDR3 OCZ Platinum, Zasilacz Corsair 750W

Ostatnio narzekałem trochę na gry, które normalnie na takim sprzęcie powinny chodzić dość szybko, jednak nie mogłem osiągnąć nic więcej niż 30-40 FPS. Myślałem, że to jakiś syf na dysku, i próbowałem zainstalować na nowo Win XP. Podczas instalacji windy komputer zrestartował się 2 razy. Okazało się, że procesor miał ponad 100 stopni celsjusza. Po dokładnym wyczyszczeniu radiatora (było mnóstwo kurzu), komp się nie restartował, udało się zainstalować system. Tyle, że zaraz po starcie miałem 75-80 stopni, i temperatura ta dochodziła do 90-100 stopni.

Spróbowałem nałożyć nową pastę na proca (Arctic Silver 5), i jak na razie - temperatury wydają się być w normie (55-60 stopni), jednak przy uruchomieniu testu OCCT zaraz po minucie test zostaje przerwany - temperatura podskakuje aż do 80 stopni. Po wyłączeniu opcji Turbo w biosie, temperatury spadły o jakieś 5 stopni, jednak nadal nie mogę ukończyć testu OCCT - tym razem test zostaje przerwany po ok. 5 minutach - temperatura znów podskakuje do 80 stopni. 

Szybkość obrotów wiatraka na procesorze - ok. 1400 RPM. (chłodzenie firmowe od intela)

Czego może to być wina? Boję się uruchomić jakąś bardziej wymagającą grę, skoro w takim teście po kilku minutach obciążenia procesora temperatura dochodzi do 80 stopni...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obaw, w przypadku zbyt wysokiej temperatury procesor sam zmniejszy taktowanie, żeby uchronić się przed uszkodzeniem. Winą zbyt wysokiej temperatury może być wiele czynników. Od panującej pogody, źle nałożonej pasty, niewystarczającego chłodzenia, po złą wentylacje obudowy. Obudowę masz zamkniętą ? W takie upały otworzenie jednej części na pewno jej nie zaszkodzi, ale to nie jest wina obudowy. Radze jeszcze raz dokładnie przesmarować pastą procesor (chyba, że jesteś pewien, że zrobiłeś to dobrze).

Patrzyłeś czy nie załapałeś żadnego syfa ? Otwórz menedżer zadań i zobacz zużycie procesora w spoczynku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie procesora w spoczynku wynosi jakieś 1-2 procent...

Teraz spojrzałem jeszcze raz na szybkość obrotów - wynosiła jakieś 1600 obrotów/minuta - czy to nie jest za wolno? Jak miałem taką wysoką temperaturę, to szybkość wynosiła ponad 2100 RPM...

Co do pasty - nałożyłem ją równo na procesor oraz na radiator, starałem nie smarować zbyt grubo, a także ogólnie nie przesadzać w niektórych miejscach. Wyłączyłem także opcję Turbo Boost w ustawieniach BIOS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz BIOS w płycie, ale większość zarządza obrotami wentylatora w zależności od temperatury i obciążenia komputera. Nie zmieniałeś nic w tych ustawieniach ? Może trzeba pogrzebać w BIOSie i tam sprawdzić temperatury i obroty ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak próbowałem tłumaczyć przez gg odczyty programowe, jeśli chodzi o napięcia możesz spokojnie zignorować. Przy takim napięciu na linii +12V komputer nie ma prawa działać. Użyj miernika i sprawdź to ręcznie. W mojej sygnaturce masz link do poradnika jak to zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Pasty trochę za grubo teraz moim zdaniem nałożyłeś.

Jaką masz obudowę?

I wypadało by prockowi zmienić chłodzenie na coś poważniejszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa to NZXT Apollo. Więc myślisz, że zmiana chłodzenia na coś poważniejszego (jakiś lepszy wiatrak) pomogłaby utrzymać temperaturę poniżej 80 stopni pod pełnym obciążeniem procesora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj otworzyłem obudowę, zrobiłem przeciąg w domu, wysunąłem kompa od ściany, z tyłu ułożyłem kable i temp. w spoczynku spadła o 3-5 stopni zależy od rdzenia, a podczas grania jest około 6-8 stopni mniej.Więc polecam.Warto też może podkręcić chłodzenie ma maksa w SpeedFan`ie jak ja to zrobiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak i ile tej pasty nalozyles? Powinienes rozsmarowac ja rownomiernie, na calej powierzchni procesora warstwe ciensza od karki papieru, tak by mikroszczeliny miedzy radiatorem a cpu zostaly nia wypelnione.

Chlodzenie zmien na cos lepszego a i cepa bedziesz mogl podkrecic. Boxowe chlodzenie od intela jest zwyczajnie kiepskie. Ile chcialbys przeznaczyc na nowe chlodzenie - cos poszukamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentlemen, duże skoki temperatury pod obciążeniem (np. wspomnianym przez Sir optiego OCCT) mogą wskazywać na złe zamontowanie chłodzenia procesora. Proponowałbym Monsieur optiemu wyjąć wszystkie części (kolokwialnie mówiąc-bebechy) komputera na biurko i tam raz jeszcze spróbować zamocować cooler. Poprzedzając to dokładnym wyczyszczeniem tworu Intela, np. spirytusem izopropylowym. Rady dotyczące poprawnego nakładanie pasty znajdzie Sir w mojej sygnaturze.

Pragnę dodać, iż nie przystoi, aby Gentleman opti posiadając procesor i7 920 nie poddał go zabiegowi oOverclockingu. Powinien Pan przystąpić jak najszybciej do jego podkręcenia, ale wcześniej zmiany chłodzenia. Wiązałoby się to z kosztem ok. 150zł. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to już dwa razy (nakładanie pasty i coolera na procesor), więc nie wiem czy robię coś źle, czy nie - zamiast spirytusu izopropylowego użyłem zwykłego spirytusu. Ze smarowaniem to było tak, że najpierw posmarowałem tylko tej częśći, gdzie procesor styka się z chłodzeniem (koło na środku proca), drugi raz posmarowałem już prawie całą powierzchnię procesora. Nie starałem się smarować ani zbyt grubo, ani zbyt cienko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast spirytusu izopropylowego użyłem zwykłego spirytusu.

Gentleman, nie powinno być wielkiej różnicy; w tym nie dopatrywałbym się teraz problemu, Sir.

Czy zmieniał Pan napięcie procesora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie tak zastanawiam... Jesli wszystkie opcje masz na auto, to mozliwe, ze bios wariuje i daje za duze napiecie na cepa i stad te wysokie temperatury (+ do tego chlodzenie box + temp otoczenia). Ja na twoim miejscu ustawilbym napiecia reczenie i wtedy sprawdzil temp jeszcze raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają wykresy po teście, który został zakończony po niespełna 5 minutach: http://www.speedyshare.com/files/23398175/2010-07-16.zip

Temperatura oscyluje w granicach 76-79 stopni (przy 100% wykorzystaniu procka), i gdy przekracza 80 stopni, to wtedy OCCT automatycznie przerywa test.

adam1415 -> a czy reset ustawień biosu mógłby coś w takim wypadku zdziałać? Sprawdzałem wczoraj napięcia zgodnie z poradnikiem Sevarda, i wahania były naprawdę minimalne (zresztą napisali tam, że wahania mogą przekraczać -5/+5 % ogólnego napięcia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mój poradnik. Ja tylko podałem do niego linka. W sumie możesz spróbować ustawić na sztywno napięcie Vcore w BIOSie może to coś da. W instrukcji do płyty powinieneś mieć napisane jak to zrobić. Nie pamiętam jaka jest domyślna wartość dla tego procka, ale może znajdzie się ktoś z lepszą pamięcią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet u mnie, pamietam, gdy procka testowalem OCCT (wszystkie wartosci na Auto w biosie) to temperatura byla zdecydowanie za wysoka: 55 stopni przy 2,8GHz (a ja chlodzenia box nie mam). Nie mam pojecia jakie napiecie procesor dostawal, ale moim zdaniem bylo zdecydowanie za duze. Po ustawieniu odpowiednich wartosci dla 4GHz temp cpu wyniosla 70 stopni (test OCCT; przed wymiana bloku wodnego).

Tak wiec moim zdaniem winne jest i chlodzenie boxowe, i ustawienia auto w biosie (glownie).

ok. 1,28V powinno starczyc dla 4GHz. Z tego wynika, ze ustawienia Auto podaja nawet wiecej V do standardowych ustawien cpu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie pograłem trochę w CoDa i NFS:Carbona, i temperatura oscyluje mniej więcej na poziomie 60 stopni.

A może jest to wina upałów? Komp stoi metr od okna, a przecież na dworze jest jakieś 37 stopni, w domu prawie 27...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...