Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

112krzychu

Poradnik - Jak podkręcić GPU

Polecane posty

Poradnik - Jak podkręcić GPU






Zarówno w internecie jak i na Forum Actionum można znaleźć wiele poradników dotyczących podkręcania procesorów. Często zapominamy o tym, że największy wpływ na wydajność PC ma karta graficzna. Dlatego w tym poradniku postaram się przybliżyć początkującym jak i zaawansowanym w jaki sposób podkręcić GPU. Na początek kilka porad ogólnych:



1. Najsilniejsze karty spod znaku AMD-ATI czy nVidii oferują bardzo wysoką moc obliczeniową. Jeżeli jesteśmy podiadaczami jednej z nich, za podkęcanie możemy się zabrać jedynie po to, by zaspokoić ciekawość co do maksymalnych możliwości karty. Wyniki overclockingu nie wpłyną bowiem na płynność obrazu, ponieważ skok np. z 60 na 68 ramek na sekundę jest właściwie niedostrzegalny. Innymi słowy: przetaktowywanie zegarów najlepszych kart polecam tylko użytkownikom, którym zależy na biciu rekordów w benchmarkach. Podkręcanie służące poprawie wydajności w grach związane jest przede wszystkim z kartami ze średniej półki cenowej.



2. Pod żadnym pozorem nie należy zabierać się za podkręcanie jeżeli nie posiadamy markowego zasilacza! (np. Chieftec, Enermax, Topower, Cooler Master)



3. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, warto zaopatrzyć się w lepszy cooler. W tym celu warto się udać na stronę jednego z serwisów oferujących rozwiązania w zakresie chłodzenia podzespołów (np. 4max.pl), na której bez kłopotu powinniśmy znaleźć cooler obsługujący naszą kartę.



4. Podkręconą kartę graficzną powinniśmy wykorzystywać wyłącznie (!) do grania. Podczas pracy w systemie (tryb 2D) nie warto używać podkręconego GPU, będziemy go tylko niepotrzebnie nagrzewać.




Krok 1 - Sprawdzamy wydajność:




Aby stwierdzić, czy podkręcanie daje wyniki, najpierw trzeba ustalić obecną wydajność karty. Wprawdzie aplikacje do podkręcania mają przeważnie moduły badające osiągi, lecz warto mieć "drugą opinię" zewnętrznego programu. Osobiście proponuję program Lightsmark 2007. Jest to prosta aplikacja i zmierzy wydajność nawet starszych kart, poczynając od nVidia GeForce 5xxx i Radeon 9500-9800 wzwyż.




1. Uruchamiamy program Lightsmark 2007. Pojawi się dość skromne okno programu, w którym możemy wybrać rozdzielczość przeprowadzanego testu. Ma ona niewielkie znaczenie, ważne, żeby wszystkie wykonywać w tej samej. Klikamy na START BENCHMARK i test się rozpoczyna. Możemy w trakcie jego trwania posłuchać odrobiny japońskiego rapu, który gra w tle.



2. Po zakończeniu testu pojawi się okno z wynikiem. Zapisujemy go na kartce i zamykamy Lightsmark 2007.





Krok 2 - Podkręcanie:



Do podkręcania GPU proponuję aplikację uniwersalną, potrafiącą zmieniać parametry działania większości kart dostępnych na rynku - ATITool. Wbrew temu, co może sugerować nazwa, doskonale radzi sobie nie tylko z kartami ATI, lecz równie dobrze przyśpiesza urządzenia firmy nVidia.




1. Włączamy ATITool. Wyświetli się główne okno programu. Skorzystamy z mechanizmu automatycznie znajdującego najwyższe stabilne wartości zegara rdzenia i pamięci.



2. Klikamy na Find Max Core. Program zacznie teraz robić 3 rzeczy. Po pierwsze, będzie stopniowo, małymi krokami zwiększał szybkość rdzenia karty. Po każdym kroku będzie przez kilkadziesiąt sekund sprawdzał poprawność wyświetlania animacji 3D, co sygnalizuje napis No errors for [...]. Następnie, będzie przez 30 sekund czekał, aż układ graficzny podgrzeje się na skutek szybszej pracy i znowu podwyższy wartość zegara. Proces będzie trwał, aż w kontrolnym obrazie 3D nie pojawi się błąd wyświetlania. Błędy takie powstają na skutek przegrzania się elektroniki. Program automatycznie wykryje, że karta zaczyna mieć problemy z poprawnym działaniem i zakończy proces podkręcania. Za pomocą suwaka zmniejszamy taktowanie o kilka megaherców dla bezpieczeństwa.



3. Klikamy na Find Max Mem i w sposób opisany w poprzednim punkcie zwiększamy szybkość działania pamięci karty graficznej.



4. Gdy już ustalimy maksymalne parametry działania naszej karty graficznej, zapisujęmy je w profilu. Klikamy na przycisk New i w puste pole wpisujemy nazwę nowego profilu. Klikamy na przycisk Save. Teraz, jeśli będziemy chcieli wczytać profil, wystarczy uruchomić ATITool i z pola Profile wybrać odpowiednią pozycję, klikając na przycisk Load.



5. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie wydajności. Uruchamiamy program Lightsmark 2007 i przeprowadzamy test (w tej samej rozdzielczości!). Jeśli wynik jest większy od pierwotnego, wysiłek opłacał się - dysponujemy wydajniejszą kartą graficzną!




Programy opisane w tym poradniku (download):


1. Lightsmark 2007
2. ATITool
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, ale co to jest? Żeby napisać poradnik, wypadałoby zobac temat przynajmniej w stopniu podstawowym, a Ty jak widzę NIE posiadasz wiedzy na takim poziomie. Jeśli chcesz, żeby ten poradnik został na forum, to musisz go... Nawet nie poprawić, należałoby napisać go od początku.

EDIT:

No proszę, tekst nie tylko jest słaby, ale i kradziony. Część opisu AtiTools pochodzi z magazynu PCFormat, więc otrzymujesz ostrzeżenie za plagiat. Jeśli jesteś autorem tego tekstu do czasopisma i masz do niego prawa, to z pewnością jesteś w stanie to udowodnić, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...