Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

hedrox

Gparted i klonowanie partycji

Polecane posty

Mam zamiar sklonować partycję systemową na nowy (większy) dysk. Nagrałem Gparted na CD, uruchamiam, i zonk - w oknie programu mój stary dysk jest widziany jako 'unallocated'. Dodam, że to 250gb Seagate, są na nim 3 partycje (kolejno 30gb ntfs, 100gb fat32, 100gb ntfs). Nowy dysk to WD Green 1tb, już go podzieliłem (100/200/315/315 - wszystko ntfs) i on jest w programie widziany. Pytanie, jak zmusić Gparted do ujrzenia struktury mojego starego dysku? A może po prostu olać Gparted i skorzystać z innego softu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to jest Seagate i czy jest on sprawny? Szczerze mówiąc, to nie przenosiłbym partycji systemowej na dysk z serii green, bo te dyski są wolne i w związku z tym po przeniesieniu partycji systemowej na niego system będzie działał wolniej. Moim zdaniem lepiej dołożyć tego WD jako dysk do danych.

[edit]

Jakiej wersji GParted używasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy informacja, że to Seagate Barracuda 7200.10 będzie wystarczająca? Twardziel jest sprawny, a potrzebuję większego, bo z komputera korzysta kilka osób i zaczyna brakować miejsca. Nie wspominając już o tym, że Win 7 na tej 30gb partycji się zwyczajnie nie mieści. Poza tym, czy naprawdę prędkość dysku ma aż takie znaczenie dla komfortu korzystania z Windows?

Nagrałem na płytkę CDRW Gparted 0.5.2.9, wcześniej miałem na niej 0.4.cośtam i ta sama historia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w przypadku Windowsa szybkość dysku ma spore znaczenie, bo Windows cały czas coś na nim mieli. Proponuję zostawić tego Seagate'a jako dysk systemowy, a po prostu katalogi użytkowników i dane przenieść na nowy dysk, system lepiej zostawić na tym starym. W przypadku, gdy katalog Users jest pełen stanowi to pewien problem, ale jest wykonalne. Tu masz opis co i jak zrobić.

[edit]

Jeśli koniecznie chcesz przenosić partycję, to proponuję spróbować użyć płyty Parted Magic, lub też programu Partimage (jest np. na System Rescue CD).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ujmę to tak: "Operacja zakończona sukcesem, pacjent zmarł". Ale po kolei. System Rescue CD 1.5.9 chyba źle wypaliłem, bo nie bootował, nagrałem więc Parted Magic 1.4.1. Partition Editor z pulpitu to chyba klon Gparted, bo zachował się jak on, tzn wyświetlił stary dysk jako unallocated. Skorzystałem więc z dołączonego Clonezilla. Program się spisał, sklonował dysk szybko i bez problemu. Jednak po odpaleniu komputera z nowym dyskiem, Windows zakomunikował 'This copy of Windows is not genuine", i nie pozwolił się zalogować. Dodam, że mam oryginalny Windows 7 (professional 64bit). Co u licha jest grane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że Windows po większych zmianach w sprzęcie trzeba ponownie aktywować. Zmiana dysku, na którym znajduje się system chyba się zalicza do tych większych zmian. Ponowna aktywacja powinna załatwić problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi prosto, ale jak mam tego dokonać bez logowania? Gdy klikam swoje konto, Windows pokazuje tylko niebieskie tło z napisem 'This copy of Windows is not genuine' w prawym dolnym rogu. Mogę co najwyżej wejść do task managera i się wylogować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, powinno więcej rzeczy działać. A w trybie awaryjnym jak to wygląda? Ogólnie, to być może jednak coś nie wyszło przy przenoszeniu, bo jednak z tego co pamiętam nawet w przypadku gdy potrzebna jest ponowna aktywacja widać ikonki na pulpicie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie awaryjnym jest podobnie, mam tylko czarne tło z napisami safe mode, nic nie stratuje (poza task managerem). Mam jednak pewną obserwację. Odpaliłem managera w normalnym trybie i stworzyłem nowy proces, cmd. W konsoli ujrzałem "F:\Windows\System32\". Dziwne, ale wygląda na to, że coś się z literami dysków pomieszało. Po wklepaniu c: otrzymuję 'the system cannot find the drive specified'. Spróbowałem też uruchomić explorer.exe w task manager, pojawiło się manu start, ale po wybraniu jakiejkolwiek pozycji (computer, control panel) system zwraca 'no such interface supported'. Czy można jakoś z konsoli, lub z wykorzystaniem Parted Magic pozamieniać litery dysków? Bo chyba coś przy formatowaniu nowego dysku namieszałem...:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem zatem dysk samodzielnie, bez rezultatu. Litery nadal były przypisane. Z resztą, usunąłem je w disk management w Windowsowym computer management, i też nic (tzn Windows stracił dysk z oczu, ale po restarcie z nowym dyskiem sytuacja bez zmian). Sformatowałem więc nowego twardziela jeszcze raz, tym razem w Parted Magic, i ponownie sklonowałem starą partycję. Wydaje mi się, że jest jakiś postęp, bo teraz Windoza wcale nie odpala:). Chwilę się ładuje, po czym restart, to samo z trybem awaryjnym. Z menu awaryjnego wybrałem więc repair computer, last good configuration, ale nic z tego. Odpaliłem więc instalator z płyty Windows, tam wybierając repair, ale program nie znalazł problemów. Właśnie zrobiłem backup partycji systemowej ze starego dysku, zamierzam wgrać ten obraz na nowy dysk, bo zdaje się, że instalator Windy coś takiego umożliwia. Zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem prościej jest nie przenosić partycji. W teorii robi się to bez problemów, a w praktyce różne dziwne rzeczy przy przenoszeniu Windowsa wychodzą. Możesz spróbować jeszcze zrobić tak, żeby wyłączyć system źródłowy, gdy drugi dysk jest odłączony, tak, żeby system go nie pamiętał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było od razu posłuchać...:). Mam dość kombinowania, zainstaluję tą Windę normalnie i tyle. Przywracanie programów i ustawień potrwa pewnie 3 dni ale pal licho.

BTW, zanim system się resetował wyświetlał komunikat 'autochk program not found - skipping autocheck'

BTW 2,przywracanie obrazu na nowym dysku oczywiście fail, "Windows did not find any disk which it can use for replacing volumes present in backup".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...