Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

stig44

Zawieszanie komputera.

Polecane posty

Witam.

Ostatnio komputer zaczął mi się zawieszać. Nieważne, czy siedzę w internecie, czy gram - zawsze zawiesza się. Nieraz co 30 minut, nieraz co kilka godzin. Trochę mnie to niepokoi. Komputer mam od grudnia 2009 r. i nie zawiesił się ani razu. Temp. są w normie(procesor w stresie 45-50 stopni C, grafika w stresie 60-64 stopnie C). Myślałem, że procesor jest niestabilny po O/C, ale nawet po zmienieniu zegara na domyślny, też była zawiecha. Co może być przyczyną i jak temu zapobiec? Proszę o pomoc. :/

[edit]

Przeskanowałem cały dysk antywirusem

Komp:

- Procesor: AMD Phenom II X3 Triple Core 720 BE 2.8 GHz (aktualnie zmieniłem zegary na standardowe)

- Karta graficzna: Leadtek Winfast GF CUDA 9600GT 1024 MB 600/800/1500 @ 650/850/1625

- Dysk Twardy: Seagate Barracuda 7200.12, 3.5", 500GB 7200RPM, 16MB Cache

- Płyta Główna: Gigabyte MA770T-UD3P, DualDDR3-1333, SATA2, RAID, GBLAN, ATX

- Pamięć RAM: A-Data 2GB DDR3 1333Mhz CL9

- Stacja dysków: LG SuperMulti SATA DVD+/-R22x, DVD+RW8x, DVD+R DL16x, SecurDisc

- Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W Modular

- Windows 7 Home Premium

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ostatnimi czynnościami jakie robiłem na kompie to instaacja Warcrafta 3 i ściągnięcie kilku modów do GTA IV ( już je usunąłem).

Teraz skanuję dysk programem McAffe Stinger. Kiedyś mi pomógł i to bardzo(komp zamulał).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stig

Sory, to ja sygny nie zauważyłem. <spogląda na butelkę po Pepsi> Na dzisiaj mi wystarczy.

Ściągnij HD Tune, wklej na forum zakładkę Health. Poradziłbym zrobić też test na bad sectory.

Nie zauważyłeś jakieś zależności pomiędzy zawiechami a użytkowaniem komputera? Np. minimalizujesz grę i uruchamiasz jakiś program? Albo po prostu szturchnięcie komputera, które powoduje rozluźnienie styków?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne przyczyny systemowe, ja tu widzę kopnięty dysk. Temperatury dochodzą aż do 50*C, co jest temperaturą zdecydowanie zbyt dużą, w dodatku sporo tam sektorów realokowanych, jak mi się zdaje. Jeśli HDD jest wciąż na gwarancji, to możliwe, że będziesz musiał z niej skorzystać, a przy okazji opisz, jak Twój PC jest wentylowany, bo ta temperatura jest zdecydowanie ZBYT duża.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dodatku sporo tam sektorów realokowanych, jak mi się zdaje.

Czyli jakich? A taka temp. to za duża nawet w stresie?

Dodam jeszcze, że grałem cały czas w Bad Company 2 od 16:00 do ok. 18:20, potem skan AVG, skan McAffe Stinger i screen: 48 stopni C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne przyczyny systemowe, ja tu widzę kopnięty dysk.

A ja nie. ;p

Temperatury dochodzą aż do 50*C, co jest temperaturą zdecydowanie zbyt dużą,

To istotnie jest problem, tzn. najprawdopodobniej ktoś nie ma obiegu powietrza w obudowie.

w dodatku sporo tam sektorów realokowanych, jak mi się zdaje.

Zdaje Ci się. Całe zero. ;p Spojrzałeś nie w to pole pewnie.

Jeśli HDD jest wciąż na gwarancji, to możliwe, że będziesz musiał z niej skorzystać, a przy okazji opisz, jak Twój PC jest wentylowany, bo ta temperatura jest zdecydowanie ZBYT duża.

Gwarancja na dysk raczej tu się nie przyda. Ale opis wentylacji PC jak najbardziej. Poza opisem systemu chłodzenia napisz również jak kształtują się temperatury procka oraz grafiki w idle i w stresie.

Do tego sprawdź pamięć za pomocą programu memtest86, lub memtest86+.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, fakt, skonsultowalem to już z tegimi głowami i faktycznie patrzyłem z źle kolumny, niemniej powołwicznie miałem rację [temperatury]. Koniec z wydaje mi się, idę czytać poradnik interpretacji tych cyferek :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakich?

Reallocated sectors count : 200 200 36 - ilość realokowanych sektorów, inaczej mówiąc ilość bad sektorów przeniesiona do obszaru zapasowego, skąd brane są 'nowe', sprawne sektory na miejsce bad'ów. Obszar ten jest ograniczony.

Bad sektor to sektor w którym system nie może odczytać/zapisać danych. Awaria może być elektroniczna lub fizyczna. Przy fizycznej, np kiedy głowica uderzyła w dysk po szturchnięciu, bady mogą się rozprzestrzeniać. Małe odpryski pokrycia talerzy dysku mogą odpadać i uderzać w inne miejsca. Innymi słowy - reakcja łańcuchowa. Bady mają to do siebie że lubią powstawać w temperaturze ok 50*C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, z obiegiem powietrza może być cienko, bo nie bardzo wiem gdzie wstawić dodatkowe chłodzenie. Temp. procesora idle : 30 stopni C, w stresie: 45-50 max(rzadko 50 ale sie zdaza), karta graficzna idle: 50 stopni C, w stresie 60-64 stopnie C. A co do opisu systemu chłodzenia to zrobie foto i wstawię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reallocated sectors count : 200 200 36

Powinno być:

Reallocated sectors count : 100 100 36 0

z czego najważniejszej wartości (czyli zera na końcu) nie podałeś. W przypadku atrybutu Reallocated sectors count, jak i Current Pending Sector najważniejszym polem jest pole raw data, bo w nim jest informacja ile jest sektorów realokowanych/czekających na realokację.

Bady mają to do siebie że lubią powstawać w temperaturze ok 50*C.

Jeszcze dodam, że ta temperatura zależy od dysku, niektóre dyski wytrzymują więcej. Natomiast wszystkie dyski są wrażliwe na skoki temperatury.

Dobra, dysk zostawmy na razie w spokoju. Zajmijmy się chłodzeniem i pamięciami. Zapomniałem wcześniej napisać, że test programem memtest86/memtest86+ powinien trwać przynajmniej trzy godziny, lub do pierwszego błędu.

[edit]

Po dokładniejszym sprawdzeniu, jednak stwierdzam, że to może być dysk, ale nie do końca (zaraz wyjaśnię). Wartość w polu Command Timeout jest równa 12, co oznacza, że dysk odmawiał posłuszeństwa. Rzadko kiedy oznacza to jednak, że problem jest z samym dyskiem, częściej oznacza to problem z zasilaczem, lub też, że kabelki podłączone do dysku nie są dociśnięte. Na początek dociśnij wspomniane kabelki, warto też sprawdzić jakie napięcia podaje zasilacz (w idle i w stresie).

Warto też sprawdzić, czy pomoże wymiana kabla transmisyjnego (mógł ucierpieć na wskutek dużej temperatury).

@down Przymierzam się do czegoś takiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...