Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Legogolas

Rozwiązany: Zawieszanie się komputera

Polecane posty

Od chwili gdy kupiłem nowy komputer (ponad rok), co pewien czas zawiesza się cały komputer, system (zostaje sam dźwięk). Ostatnio jednak ten problem coraz bardziej się nasila (czasami nawet do 2,3 zawieszań na 30 minut). Komputer zacina się zarówno w grach, jak i w momentach gdy surfuję po internecie czy piszę dokument. Proszę o pomoc.

Moja konfiguracja to:

OS: Windows 7 ultimate 64-bit

Proc.: Core 2 Quad Q8200

Grafika: 2 x Nvidia 9800 gt

Dźwięk: Realtek HD Audio

Zasilacz : 600W tyle wiem :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość luq92

Zrób jak napisał Sev i sprawdź temperatury podzespołów. Jakie masz pamięci i płytę główną? Ja miałem kiedyś identyczny przypadek i wystarczyło pamięci miejscami zamienić.

up Do Twojego kompa wystarczy Fortron GHN 400W za troszkę ponad 160 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, czy problem będzie występował, gdy zostawisz tylko dwie kości. Niektóre płyty mimo iż mają w specyfikacji napisane, że sobie radzą z taką ilością pamięci, to i tak robią problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna to Asus P5N-D , a pamięci mam 8 gb w 4 kostkach.

To nie musi być problem z zasilaczem, to znaczy nie tylko z zasilaczem - ten jest słaby, ale od początku występowały dziwne objawy (nie powinny, nawet przy tym zasilaczu).

Płyty Asus P5ND mają problemy z pamięciami, niektóre nie działają na nich wcale a inne trzeba konfigurować ręcznie i ... też czasem robią dziwne rzeczy. Jeszcze gorzej że masz cztery moduły pamięci, jak sobie przypominam to powoduje mocne nagrzewanie chipsetu (który i tak nie bywa "zimny" na tych płytach).

Proponuję zacząć od początku:

- pomiar napięć (miernikiem) pod obciążeniem i bez

- sprawdzenie temperatur

- wyczyszczenie radiatorów z kurzu

- sprawdzenie pamięci (programem Memtest86+)

Zasilacz i tak jest do wymiany ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komp nie chciał zaskoczyć już zupełnie :sad: Albo pojawiał się czarny ekran albo zamiast tego pojawiał się komunikat:

'No Range' i jakieś liczby. Spróbowałem wyjąć pierwszą kość RAM, komp zaskoczył było ok, ale nagle komunikat:

'Komputer nie może wyjść z trybu hibernacji', a potem 'Błąd krytyczny - brak pliku hiberfil/sys .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ściągnij sobie jakąś dystrybucję LiveCD GNU/Linuksa zawierającą smartmontools (lista), np. GParted Live. Wypal ją i zbootuj z niej kompa. Następnie, gdy załaduje się środowisko, uruchom terminal i wpisz w nim komendę

smartctl --all /dev/sda

Wyniki wywołania tej komendy wklej na forum.

2. Czyli nie masz antywirusa. No ok, najpierw zobaczmy jak wygląda dysk, potem ewentualnie sprawdzimy, czy Avast czegoś nie wpuścił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komp zadziałał gdy wyjąłem jedną kość Ramu z żółtej obudowy i jedną z czarnej, i nie bawiąc się w naprawianie kompa. Jednak proszę o nie zamykanie tematu, gdyż problem mógł pozostać i chciałbym się upewnić że to wina Ramu.

To co zrobić z tą pamięcią? Bo jest git, ale ponieważ mam słaby rodzaj ramu to nie wiem czy przypadkiem 4 to nie zamało do nowszych gierek :huh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, ponieważ problem powrócił. Grałem sobie w EfLC, gdy tu nagle bach! i komp się zawiesił. Wkurzyłem się bo myślałem że to wina wcześniej wspomnianego ramu. Wyłączyłem kompa, i z grozą zauważyłem że jedna z kart graficznych ( ta na górze, ustawione są jedna na drugiej) jest niemiłosiernie gorąca. Aż parzyło. Po restarcie, sprawdziłem temperaturę za pomocą RivaTunera/ Hardware monitoring i w normalnych warunkach (tzn. bez włączonych żadnych obciążających programów, temperatury kart wynoszą na skali:

GPU 0 Core Temperature: 60 stopni Celcjusza

GPU 1 Core Temperature: 45 stopnie Celcjusza

Edit: Wiecie czemu w HD Tune nie wyswietla mi się temperatura i zakładka Health?

Edit2: Drugie pytanie: Znacie przyczynę problemu który wygląda następująco: w programie Everest Home Edition (wersja z neta) w zakładkach m.in. BIOS, Płyta Główna, co drugi lub każdy punkt jest określany jako 'nieznane' i czemu w zakładce opcje zasilania każdy punkt jest wymieniony dwukrotnie (dziwnie wygląda 'Bieżące żródło energii' - jeden punkt to 'brak baterii' a drugie to nieznane)

Z góry dziękuję za pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o S.M.A.R.T., to:

1. Ściągnij sobie jakąś dystrybucję LiveCD GNU/Linuksa zawierającą smartmontools (lista), np. GParted Live. Wypal ją i zbootuj z niej kompa. Następnie, gdy załaduje się środowisko, uruchom terminal i wpisz w nim komendę

smartctl --all /dev/sda

Wyniki wywołania tej komendy wklej na forum.

Zamiast Everesta użyj jakichś programów z sensowniejszą bazą. Tu polecam SIW.

A poza tym

Proponuję zacząć od początku:

- pomiar napięć (miernikiem) pod obciążeniem i bez

- sprawdzenie temperatur

- wyczyszczenie radiatorów z kurzu

- sprawdzenie pamięci (programem Memtest86+)

Zrobione? Jeśli tak, to poproszę wyniki, jeśli nie, to do roboty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[CIACH]

Niestety nie mogę wykonać sprawdzenia pamięci Memtestem , ponieważ komputer zawiesza się w niespodziewanych momentach, raz na 1 % raz na 62 % itd. a gdy wyłączam komputer słyszę dźwięk mówiący że bardzo się zmęczył :tongue:

Mam 3,4 minuty czasu zanim nastąpi zawieszenie. Ram jak i GPU są bardzo gorące w dotyku (nie mogę sprawdzić przez np. Everesta przez mój problem)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sevard mnie wyprzedził, chciałem napisać mniej więcej to samo ;)

+ zasilacz do wymiany (dokładniej: sprawdzić komputer z innym zasilaczem)

Edit: Wiecie czemu w HD Tune nie wyswietla mi się temperatura i zakładka Health?

Bo zainstalowałeś sterowniki "Intel RAID", a program HD Tune nie obsługuje RAID.

Edit2: Drugie pytanie: Znacie przyczynę problemu który wygląda następująco: w programie Everest Home Edition (wersja z neta)

Za stary program, nie ma sensu używanie go do kompów nowszych niż 3 lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...