Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sedinus

Dysk nie pozwala wlaczyc komputera

Polecane posty

Sprawa wyglada nastepujaco -.wczoraj podczas pisania tekstu prezentacji na mature z j. polskiego pecet radosnie wzial i sie wylaczyl. Okej, pomyslalem, zdarza sie. Poczekalem 15 minut i sprobowalem wlaczyc go ponownie. Zero reakcji. Odczekalem godzine i spróbowalem znowu. Tez nic. Posprawdzalem kable - wszystkie byly na miejscu. Po kolei wszystko odlaczalem, zeby sprawdzic,.co przeciaza siec. Okazalo sie, ze... dysk twardy. Kiedy jest odpiety, komputer wlacza sie normalnie i oczywiscie wyswietla "DISK BOOT FAILURE - INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER". Kiedy wepne dysk, maszyna sie wylacza. Próbowalem z róznymi kombinacjami wtyczek, ale niezaleznie od tego, jak je wpinam, to dysk albo nie pozwala wlaczyc komputera albo go wylacza. Any ideas?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor, RAM i system sa chyba teraz nieistotne... ale podac nie zaszkodzi.

Procek: Intel Celeron 2,53 GHz

RAM:2x Kingston KVR 512MB PC3200 400MHz DDR RAM

Plyta glówna: Gigabyte GA-8I915P Duo,

Karta grafiki - ATI Radeon x1300 pro

Zasilacz : Feel 350ATX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wez pod uwage, ze komp to nie dziewice, zawsze jest jedna skuteczna rada - mlotek* :D

Czyszczenie Cmos moze pomoc, ale nie musi. Sprobowac nie zaszkodzi, komp nie wybuchnie :)

Kompa nalezy podlaczyc to porzadnego zasilacza. To raz. A dwa dysk musisz sprawdzic na innym kompie z lepszym zasilaczem. Jak juz uda ci sie ten dysk ruszyc (chociazby na innej maszynie) wrzuc tez screeny (zakladki) z HD Tune: Benchmark oraz Health. Mozliwe, ze zasilacz cos uszkodzil, ale tego nie dowiemy sie dopoki nie podlaczysz nowego, porzadnego psu...

* - Co zostalo przeze mnie udokumentowane. Kolezanka narzekala, ze jej sie cd rom nie otwiera. Zademonstrowalem zastosowanie rosyjskiej metody, czyli "jak walnac piescia w obudowe od gory natychmiast po wcisnieciu przycisku Open/Close, tak by sila uderzenia (wibracja) otworzyla tacke"... Poskutkowalo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, pomyslalem, zdarza sie.

Nie zdarza się. Nie jeśli komputer jest sprawny.

Poczekalem 15 minut i sprobowalem wlaczyc go ponownie. Zero reakcji. Odczekalem godzine i spróbowalem znowu. Tez nic. Posprawdzalem kable - wszystkie byly na miejscu. Po kolei wszystko odlaczalem, zeby sprawdzic,.co przeciaza siec. Okazalo sie, ze... dysk twardy. Kiedy jest odpiety, komputer wlacza sie normalnie

Model dysku?

Wymontuj go, i obejrzyj płytkę z elektroniką.

Jeśli stało się to co myślę bez problemu zobaczysz jeden spalony element.

Moim zdaniem zasilacz puścił ponad 14V na linii [+12V] i zadziałało zabezpieczenie elektroniki dysku. Jednorazowe zabezpieczenie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model dysku to Samsun SP1203N. Wymontowałem go i obejrzałem - żadnych widocznych uszkodzeń ani niczego takiego nie znalazłem. Co do sprawdzenia na innym komputerze/zasilaczu - niestety nie mam takiej możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś powiedział, że to Seagate, to ja powiedziałbym, że to tzw. Czarna Seria - pewne dyski Seagate mają wadliwy firmware (5 "rodzin", a w tym aż 28 modeli dysków), który po jakimś czasie po prostu przestaje działać. Ja mam właśnie Seagate'a i niedawno miałem właśnie taki problem. Ale dysk był na gwarancji. Samsung chyba nie ma takiej serii, lecz powód może być ten sam. W takim wypadku pomóc może wysyłka do producenta. Chyba, że skończyła Ci się ta nieszczęsna gwarancja.

@down: Nie tylko 7200.11 - to tylko jedna rodzina dysków z pięciu posiadających dyski z wadliwym firmware'em. Choć wątpliwości nie ulega, że rodzina 7200.11 posiada takich dysków najwięcej. Mój dysk też jest z tej serii. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie z pewnych tylko konkretnie dyski oznaczone jako 7200.11. Można reklamować, lub jak komuś zależy na danych dać do flashowania. Osobiście znam kogoś kto robi takie rzeczy.

Co do problemu, to na 90% poszła elektronika. Jeżeli nie podłączysz do innego komputera tego dysku, to na 100% się nie dowiesz. Dobrze by było podłączyć inny dysk do twojego komputera. Jeżeli inny (sprawny) dysk u Ciebie nie pójdzie, to może być kwestia zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak padła elektronika to raczej wszystkie dane do wymiany.

Naprawde nie masz nawet znajomego z komputerem, do którego można by na chwil parę przyjść ?

Mnie też się kiedyś WD400 zrył dzięki zasilaczowi (denny procomp 400w), także te obawy nie są bezpodstawne. Szczególnie jak się widzi, jakie to potrafi podać napięcia (niemarkowe podróby nawet 16V na linii +12V !!).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...