Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mirek010

Problem z dyskiem

Polecane posty

Kupiłem dysk

http://www.komputronik.pl/index.php/produc...he_SATA_II.html

i od samego początku mam z nim problem. Otóż prędkość jego pracy spada bardzo często do 0MB/s (około 1 raz na min, jeżeli wykonuje jakiś proces np. instaluje program to nie mogę wykonywać drugiej czynność, nawet przeglądania stron) objawia się to tym że podczas pracy wszystko się zawiesza i nic nie mogę zrobić ,wygląda to tak jak lagi podczas grania w sieci, problem ten występuje na mniejszą skale jeśli na dysku nie jest zainstalowany system.Dysk był testowany na 2 kompaturach i problem występował na nich obydwu.Dysk testowałem programem HD Tune 2.55 ( czas dostępu od 14 do 19ms). Po oddaniu do serwisu usłyszałem że dysk jest w porządku. Posiadam płytę główną Asus P5B, dysk podpinałem pod różne gniazda i zmieniałem taśmy, sprawdzałem też zasilanie ale jest wszystko w porządku mam zasilacz 520W dobrego producenta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj screeny z zakładkami Health oraz Benchmark z HDTune.

To jaki masz zasilacz (dokładny model)? Bo nie dosłyszałem. ;p

Generalnie ten dysk ma to do siebie, że niezbyt nadaje się na dysk do pracy, raczej powinien służyć tylko do przechowywania danych. Dyski z tej serii są oszczędniejsze, ale i wolniejsze od standardowych dysków. Jakiejś tragedii może nie ma, ale jednak różnica jest widoczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasilaczami Trust dawno nie miałem styczności, ale ich przeszłość zbyt chlubna nie była. W każdym bądź razie w życiu nie napisałbym, że to jest dobry producent.

Na moje oko, to zasilacz za to odpowiada. Zobacz co się będzie działo na innym, porządnym zasilaczu. S.M.A.R.T. dysku nic dziwnego nie zgłasza, no może poza wartością w polu Load Cycle Count, ale to może być akurat typowe dla tego dysku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dysk w innym komputerze.

Co prawda seria WD Caviar "Green" ma bardzo ciekawe opcje oszczędzania energii, ale nie przeszkadzają one w normalnym użytkowaniu dysku (no powiedzmy "prawie" ... na dysk systemowy nadają się średnio). W każdym razie egzemplarze z którymi ja miałem do czynienia aż tak nie obniżały transferu podczas testu HD Tune.

SMART niby nic ciekawego nie pokazuje, ale bez gwarancji że naprawdę wszystko jest OK (bo WD "nietypowo" korzysta z rejestrów SMART).

Jeśli na innym kompie wykres benchmarka HD Tune będzie podobny, to ... trzeba będzie coś wymyślić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem udało mi się rozwiązać samemu.

Dla wszystkich co mają problem z dyskami WD pod Windows Xp:

1.Należy ściągnąć program "WD Align" z oficjalnej strony WD

http://support.wdc.com/product/downloadsw.asp?sid=123

2. Wypalić go na płytkę z botowaniem.

3.Zrestartować komputer z płytką w napędzie (botowanie musi być ustawione na napęd).

4.Postepowcze według instrukcji instalatora.

5.Wyjmujemy płytkę z napędu i odpalamy system.

Dysk chodzi o wiele lepiej, ale dalej nie tak szybko jak można by się spodziewać po 64 MB cache.

problem ten nie występuje przy Vista i 7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk chodzi o wiele lepiej, ale dalej nie tak szybko jak można by się spodziewać po 64 MB cache.

problem ten nie występuje przy Vista i 7.

To nie są "szybkie dyski", ich głównym atutem miała być energooszczędność i elastyczność.

Nowsze systemy obsługują lepiej wszystkie "nowe technologie", w tym przypadku chodzi o obsługę AHCI / NCQ (oraz ACPI) która dla WindowsXP jest zrobiona trochę "na siłę" i nie zawsze działa zgodnie z zamierzeniami projektantów. Jest kilka modeli dysków które mają bardzo różne wyniki benchmarków w systemach NT5 i NT6 - co prawda często jest tak, że dysk pod Vistą traci na prędkości, ale im nowsze konstrukcje tym częściej pojawiają się różnice odwrotne. Po prostu jak na dysk z systemowy dla Windows XP źle wybrałeś model, pozostaje przyzwyczaić się ... albo zmienić system ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pomogło użycie WD Align, to problem może być gdzie indziej, o czym oczywiście wcześniej zapomniałem. WD z serii Green są zbudowane w oparciu o sektory 4kB ("standardowe" dyski mają sektory wielkości 512B), co sprawia, że mogą one się dziwnie zachowywać, jeśli partycje nie zostaną założone w odpowiedni sposób. Dokładniej, chodzi o to, że XP nie radzi sobie z takimi dyskami i traktuje je jak dyski starszego typu. Pomaga w takich przypadkach użycie właśnie wspomnianego programu WD Align. Na Viście bodaj już tego problemu nie ma, na Windows 7 problem na pewno nie występuje. Jako, że coraz więcej dysków przechodzi na sektory o rozmiarze 4kB (pozwala to na większe upakowanie danych), to można się spodziewać, że problem będzie częściej spotykany.

Do przeczytania. (jeśli kogoś to interesuje)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...