Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Doman18

Flash na śmietnik?

Polecane posty

Jeszcze nie tak dawno mogliśmy się przekonać jakie są możliwości nowego standardu HTML5 dzięki filmikowi z Quake 2 w przeglądarce. LINK. Ostatnio świat obiegła kontrowersyjna wypowiedź Steve'a Jobsa, prezesa Apple który wytykał Flashowii zasobożerność, energożerność w przypadku urządzeń mobilnych, brak otwartości oraz dużą wrażliwość na ataki hakerów. Twierdzi też że Flash jest absolutnie nie efektywny w urządzeniach z dotykowymi ekranami. Co więcej do tych zarzutów dołączył się Microsoft który razem z Apple wspiera rozwój HTML5 oraz standardu h.264 dla klipów wideo.

Adobe odparło te ataki twierdząc że owa zasobożerność oraz brak otwartości to zarzuty wyssane z palca i że Adobe aktywnie rozwija Flasha w celu jak najlepszego dostosowania go do urządzeń mobilnych. Szef Adobe Shantanu Narayen uważa że skargi Jobsa są spowodowane tym że Apple nie ma żadnych zysków z Flasha który jak się szacuje wykorzystywany jest do wyświetlania ok 75% filmów zamieszczonych w sieci. Dodał też że to z systemami Apple'a jest coś nie tak bo na Macach zawsze są problemy z działaniem Flasha. Co ciekawe Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlowa zastanawiają się nad postępowaniem antykonkurencyjnym wobec Apple za to że wymaga programowaniu dla swoich urządzeniach używania tylko ich narzędzi. Ponoć to Adobe złożyło tą skargę. Czyżby więc otwarta wojna?

Cóż pomimo że w wypowiedzi Narayena jest ziarnko prawdy, trudno nie zgodzić się z Jobsem. O tym że flash jest ociężały i niezoptymalizowany na wielu systemach (nie tylko Mac OSX) wiadomo było od dawna. Jeżeli jakaś witryna otwierała się jak ślimak winny był właśnie flash. Na systemach linuks od dawna są problemy z działaniem flasha a szczególnie z jego wydajnością nawet w przypadku zamkniętego Flasha od Adobe. Z resztą wystarczy uruchomić program mierzący pracę procesora oraz jakiś filmik w trybie pełnoekranowym a później ściągnąć i uruchomić ten sam filmik w jakimkolwiek odtwarzaczu na linuksie lub jakimś flvplayerze na windowsie. Na wykresach widać jak byk że Adobe wyraźnie leci sobie w kulki. Dlatego Adobe jest same sobie winne że tak olewająco traktuje standard który przynosi mu ogromne zyski.

Jedno jest pewne, na takich wojnach na dłuższa metę użytkownik może tylko skorzystać

Źródło 1

Link 2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać.

Ostatnio świat obiegła kontrowersyjna wypowiedź Steve'a Jobsa, prezesa Apple który wytykał Flashowii zasobożerność, energożerność w przypadku urządzeń mobilnych, brak otwartości oraz dużą wrażliwość na ataki hakerów.

Przyganiał kocioł garnkowi. Ja przypominam sobie całą jedną otwartą rzecz, która wyszła spod skrzydeł Apple, a mianowicie silnik WebKit, a i on byłby pewnie zamknięty, gdyby nie to, że zbudowano go w oparciu o kod KHTML, który był dostępny na licencji GNU GPL, więc nie mieli wyboru. A i z bezpieczeństwem rozwiązań Apple za ciekawie nie jest, co prawda nie jest aż tak tragicznie, jak w przypadku Flasha, który bije wszystko, ale zaryzykowałbym stwierdzenie, że Windows jest bezpieczniejszy niż systemy Apple.

Prawda jest taka, że Flash powinien umrzeć już dawno temu, niestety teraz, między innymi dzięki YouTube ma silną pozycję i trudno go będzie wykurzyć z rynku, choć niewątpliwie istnieją lepsze rozwiązania. Jeśli Adobe nie weźmie się porządnie za Flasha, to on zginie, bo szybkość i bezpieczeństwo pozostawiają wiele do życzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam uważam, że Flash nie jest idealnym rozwiązaniem. W szczególności na telefonach z dotykowym wyświetlaczem - mobilne urządzenia z niższej i średniej półki średnio radzą sobie z odtwarzaniem YT nawet przy bardzo szybkim łączu przez WiFi - jakość jest gorsza, są częste przycinki, film długo się buforuje.

Zresztą przy odtwarzaniu w jakości HD na komputerze o w miarę szybkim łączu (6 mbps) też często film ładuje się wieki (w wyniku jakichś błędów, albo niedoskonałości flasha).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flash jest standardem animacji w sieci i prędko ten stan rzeczy się nie zmieni. Kto nie chce płacić trybutów Adobe, może wymyślić własny format. A szukanie na siłę argumentów przeciwko sprawdzonemu rozwiązaniu jest dziecinne. Zresztą, miał być popularyzowany swego czasu dHTML i podobne, i jakoś użytkownicy nie dali się przekonać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędko może nie ze względu na udział w rynku ale na pewno się zmieni. Jeżeli na rynku pojawi się lepsza alternatywa, wspierana przez takich gigantów jak Apple oraz (najważniejsze) M$ to nie ma siły, Flash padnie. No chyba że Adobe zczai się w porę co się szykuje i weźmie Flasha na warsztat. HTML5 ma za silne plecy żeby pójść w niepamięć jak dHTML.

@Sevard

Święte słowa. Ale w tym przypadku nawet nie chodzi kto ma rację. Jobs robi dużo szumu, ludzie zaczynają o tym gadać więc rośnie zainteresowanie technologią i o to tu chodzi. Jednak masz rację że Apple i Adobe są siebie warte. Mnie jako użytkownika linuksa nie obchodzi kto wygra tą wojnę, grunt żebym dostał w końcu sprawną technologię która pozwoli mi normalnie oglądać filmy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są alternatywy na rynku, ale średnio wspierane. Z porównań wynika, że są lepsze kontenery niż flv i to nie tylko jeśli chodzi o wydajność, ale i jakość przy mniejszym bitrate. Mam na myśli np. kontener Ogg, który w dodatku, w przeciwieństwie do flv, jest otwarty.

HTML5 już nic nie zatrzyma, nie chodzi tylko o plecy, ale również o ograniczenia obecnych standardów. Tak naprawdę z obecnie używanych technologii już niewiele więcej można wyciągnąć. Wsparcie dużych korporacji tylko przyspieszy naturalny proces ewolucji i bardzo dobrze, bo już najwyższy czas, by pewne technologie (Flash, Java) odeszły w niepamięć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...