Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Piotrov

Wysoka temperatura procesora

Polecane posty

Witam. Dzisiaj pocinając sobie w Bad Company 2 usłyszałem dziwne bzyknięcia z wnętrza komputera i bardzo mnie nurtowało co mogą one oznaczać. Pierwsze trzy(nie pojedyncze) olałem, ale za czwartym razem było ich tyle, że pomyślałem, iż coś jest na rzeczy. Na dodatek były takie donośniejsze. Pomyślałem od razu o wyłączeniu kompa i zdiagnozowaniu problemu, ale najpierw sprawdziłem temperatury, a tam... O matko... Temp 1 w speedfanie było OK, ale reszta to 70-77 stopni Celsjusza. Zatem wyłączyłem komputer, otworzyłem budę i spojrzałem na radiator. Pierwsze co mi przyszło na myśl to "ALE SYF!", w związku z czym sięgnąłem po sprężone powietrze, a tu niespodzianka. Cienka rurka odpowiedzialna za zwiększenie ciśnienia się zapodziała. Skoczyłem po wykałaczkę, aby wyskrobać z radiatora kurz, a ten - uwierzcie mi - ubił się w twardą masę. Po trudnej walce wreszcie wszystko(kartę oraz zasilacz też) wyczyściłem. Ponownie włączyłem komputer. Wszystko przebiega normalnie, więc wpadłem na pomysł ściągnięcia jakiegoś programu do stresowania CPU, bo interesowało mnie jak moje poczynania wpłyną na temperatury. Odpaliłem, obok donośnie stało okienko speedfana i pokazało mi ono takie coś:

nowyobrazmapybitowejrp.th.png

Czy te temperatury są dobre? Jeśli nie to co mam robić?

Pozdrawiam i liczę na waszą pomoc oraz z góry dziękuję, Piotrov.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak jest w regulaminie podaj także markę i moc zasilacza. Po drugie sprawdź też te temperatury innym programem np. Core Temp (znajdziesz w google). W każdym razie jeśli się nie mylę bezpieczne temperatury są do troszkę ponad 60 stopni dla tego modelu. W ogóle podkręcałeś procka? Jaką masz pastę i kiedy ostatnio ją wymieniałeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie jednak siedzę trochę czasu i zasilaczu wiem, mam dobry, aczkolwiek nie wybitny(Fortron FSP 500W). Procesor ani razu nie był tykany. Chłodzenie jak było na swoim miejscu tak i jest. Pasty nie kładłem w związku z tym, że wciąż mam boxowy cooler.

Program pobiorę rano. Wtedy podam temperatury z niego, ale raczej nie będą odbiegać od tych z speedfana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami różnice są, przynajmniej w moim wypadku tak było. Zasilacz owszem dobry, ale zawsze lepiej zapytać :) . Długo masz ten komputer? Bo jeśli tak, to może warto by tą pastę wymienić, zwłaszcza, że z reguły genialnej nie dają\ nakładają na boxowe chłodzidła. Sprawdź dla pewności tym programem i zobaczymy czy nie będzie rzeczywiście różnic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, na boxie to tylko kilka stopni więcej niż norma. Ja na swoim II X4 955 na boxie też wyciskałem 53-55 stopni w stresie bez podrkęcenia. Sporo też zależy od jakości pasty. Jakbyś miał takiego zalmana STG-2 to temperatury powinny ci pójść w dół o 10 stopni ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dostałeś komputer złożony to mogli to po prostu nie najlepiej poskładać.

jeśli składałeś sam, też mogłeś coś przeoczyć - chodzi o to żeby pastą pokryć całą powietrzchnię procesora, najlepiej bez jakiś nierówności (powietrze bardzo słabo oddaje ciepło, w przeciwieństwie do tego czym smarujemy gorące rzeczy w kompie)

albo po prostu pasta wyschła już i nie za bardzo się nadaje (po roku od smarowania to norma).

BTW - jaki zasilacz masz ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę dużo jak na idle, ale ja nie obwiniałbym pasty z coolera boxowego, tak, producenci są oszczędni, ale nie głupi - paste kładą nawet na chłodzenie boxowe. Przyjrzałbym się raczej czystości w obudowie, ułożeniu kabli i wentylacji. Jeśli nie ma obiegu powietrza, to radiator nie ma czemu oddać ciepła i w efekcie procesor jest za gorący.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Buczek93

Pisałem jaki mam zasilacz.

@Gofer

Ja od początku mam tak jak miałem, kable poukładane najlepiej jak się da(mam budę do HTPC, więc za dużo możliwości nie mam). Oczywiście co jakiś czas sprzątam(radiator od procesora powierzchownie czysty), więc nie wiem czemu teraz, tak nagle takie cuda zaczęły się wyczyniać. Jutro będę w posiadaniu rurki od sprężonego powietrza, może zdziałam coś więcej...

Komputer kupowałem pod koniec sierpnia, ubiegłego roku. Czemu speedfan pokazuje temp1 bardzo niską(taką jak kiedyś wszystkie), a resztę większą? Czy to są czujniki porozmieszczane, czy może temperatury rdzeni? Z chęcią dałbym ten komputer do serwisu(przez dwa lata mam darmowy), tylko chcę mieć pewność, że coś faktycznie jest na rzeczy i nie jestem w stanie nic zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, przeoczyłem ;]

a próbowałeś zmierzyć tempertatury zwykłym rtęciowym termometrem ? Czujniki nie zawsze muszą mówić prawdę. Przeważnie rozjeżdzają się z prawdą po kilku latach, ale w tym przypadku może być szybciej. A jeśli nie to może tuba odprowadzająca ciepło z procesora będzie dobrym rozwiązaniem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ta obudowa jest wentylowana? Na moje to wygląda na to, że chłodzenie nie daje rady, ponieważ ruch powietrza zewnątrz obudowy jest za słaby. Budy HTPC mają to do siebie, że są małe i raczej niezbyt przewiewne, co prowadzi właśnie do takich temperatur. No i w jakim miejscu ta obudowa stoi? Nic nie przeszkadza jej w wymianie powietrza? Ściany, firany, książki itp.

Termometr rtęciowy? Jak chcesz nim zbadać temperaturę procesora? *myśli* To się nie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buda to Cooler Master Elite 360. Wentylator mam zamontowany ten z zestawu na górnej ścianie(powietrze pobiera z wewnątrz). Komputer stoi pod biurkiem i nic mu nie przeszkadza w wymianie powietrza. Kurczę, sam już nie wiem co robić. Mam teraz tę rurkę od sprężonego powietrza, w ciągu godziny przeczyszczę co się da i wtedy napiszę posta o wynikach moich starań.

BTW. Trudno jest mi wyobrazić sobie mierzenie temp. termometrem rtęciowym. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze to sobie w głowie wirtualizuje, to ten wentylator jest przymocowany dokładnie [no może mniej więcej :P] nad chłodzeniem procesora, więc nie powinien on wyciągać z niego powietrza, a rzucać zimne powietrze z zewnątrz prosto na niego. Będzie wydajniej. Ciepłe powietrze powinien wyciągać wentylator w innym miejscu [chwilowo może robić to zasilacz, ale niezbyt długo]. Jak będę miał chwilę wolnego czasu przy komputerze, to postaram się to jakoś sensownie rozrysować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/G2j5qZ...feat=directlink

Obrazek na którym są wszystkie (chyba?) kombinacje wentylatorów w obudowie, i wyniki pomiaru temperatury podzespołów przy takiej wentylacji (zapisywane w formacie "xx K powyżej temperatury otoczenia").

Nie pamiętam skąd go mam, patrząc na sposób wykonania pewnie z Tom's Hardware albo Xbit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta buda stoi JAK KAŻDA zwykła buda nieHTPC, bo ona może stać w dowolnej pozycji po przepięciu gumowych nóżek. Gdyby nie ten wentylator to zgodnie z prawami fizyki wcale nie byłoby lepiej. Ciepłe się unosi, a on je usuwa. Zawsze mogę ten wentylator przepiąć naprzeciwko procesora, aby podawał mu powietrze. Tylko w tym momencie nic nie będzie odprowadzać ciepłego powietrza i będzie tzw. kupa. Sprzątnięcie kompa się niestety troszkę musi przeciągnąć, przepraszam.

Najgorzej mi się robi jak myślę o kupnie drugiego wentylatora. Tak, wiem, iż nie są drogie, ale zamocowanie go to dla mnie czarna magia, a w sklepie komputerowym za ten arcytrudny zabieg poproszą jeszcze raz tyle ile kosztował sam wentylator. Tak czy inaczej budę wymieniam za parę miesięcy, bo karcioszkę będę kupował większą.

Żadna ze Świstkowych konfiguracji się u mnie nie sprawdza, bo mam tylko jeden wentylator.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za ten wpis. Postaram się na początku miesiąca kupić dwa wentylatory(120 mm[bok] i 80 mm[dół]), potem następny(80 mm[tył]). Nic się komputerowi nie stanie do tego czasu, nie? Taka konfiguracja będzie wystarczająca?

ŚwisteK, jesteś wielki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...