Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rankin

[Linux] Puppy Linux i Internet

Polecane posty

Witam

Sprawiłem sobie Puppy Linuxa (ściślej 431 wersja Stardust-013), ale - podobnie zresztą jak w poprzednich wersjach PL - nie potrafię poprawnie skonfigurować połączenia z Internetem.

Net dostarcza mi kablówka, jest to po prostu kabel z ulicy połączony z modemem (Arris CM550B), który z kolei jest połączony z komputerem. Pod Windowsem nie trzeba absolutnie nic robić w ustawieniach - Winda automatycznie wszystko dostraja i wszystko działa cacy. Jak widać.

Pod Puppy Linuxem jestem kompletnie zielony więc próbowałem rzeczy, jaka wydawała mi się najbardziej oczywista - config wizarda, ściślej konfiguracja połączenia przez LAN (pozostałe opcje to dial-up, wireless i jakiś Penguin). Niestety, o ile wizard raportuje że wszystko działa i połączenie z siecią jest, to po wybraniu automatycznego IP i zapisaniu wykrytych ustawień, browser (SeaMonkey) zwyczajnie nie łączy się z siecią. Próbowałem różnych opcji, nawet ręcznie przepisałem parametry z Windowsa i nadal nic.

What to do?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób komputer jest połączony z modemem (przez USB, czy przez kabel ethernetowy)?

Zaloguj się w konsoli na konto roota i wpisz komendę

ifconfig

Napisz co ona zwraca.

Możesz też wrzucić na forum zawartość pliku /etc/resolv.conf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modem podłączony jest przez ethernet.

Wynik ifconfig:

# ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:11:2F:A0:62:B8
inet addr:10.17.92.10  Bcast:10.17.92.255  Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
RX packets:966 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:63915 (62.4 KiB)  TX bytes:2492 (2.4 KiB)
Interrupt:23 Base address:0x8000
lo        Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
#

resolv.conf:

# Generated by dhcpcd from eth0
# /etc/resolv.conf.head can replace this line
domain gd.marton.net.pl
nameserver 172.24.16.2
# /etc/resolv.conf.tail can replace this line

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok, ale nie mogę spingować serwera DNS. Nie jestem pewien z jakiego powodu.

Spróbuj spingować stronę Wirtualne Polski na dwa sposoby:

ping www.wp.pl

oraz

ping 212.77.100.101

I zobacz, czy któryś z nich zadziała. Może coś z DNS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIA Rhine II Fast Ethernet Adapter.

Co może być przydatne do netconfigu? Od razu spiszę z windy żebym nie musiał żonglować systemami przy używaniu narzędzia.

[update]

nie ma polecenia "netconfig", nie ma też takiego pliku - czy powinenem go ściągnąć skądś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

netconfig to program do konfigurowania sieci w sposób bezbolesny. Dziwne, że go nie ma, niestety nie znam tej dystrybucji i nie wiem gdzie można dorwać pakiety do niej. Widzę, że dystrybucja bazuje na Slackware, więc być może uda Ci się uzyskać pomoc na forum Slackware. Ja niestety przy tym wymiękam, według mnie powinno działać, możesz jeszcze spróbować użyć komendy

dhclient

być może ona coś da.

Ewentualnie możesz sprawdzić, czy net działa w dystrybucji SLAX. To jest dystrybucja LiveCD, która również bazuje na Slackware, ale z tego co widzę jest jednak w mniejszym stopniu okrojona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłem, pod pingwinem (czy może raczej szczeniakiem) jestem całkiem zielony i używam po prostu network config wizarda, co dalej się robi - nie wiem. Próbowałem zarówno Auto DHCP, jak i Static IP.

@Sevard - zobaczę SLAXa. Przy okazji, są jeszcze jakieś inne dobre live cd Linuxa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe mnóstwo, ale zależy czego oczekujesz i z jakim sprzętem to ma współpracować. Praktycznie każda większa dystrybucja ma jakiś odpowiednik typu LiveCD. Z mniejszych i funkcjonalnych polecam SLAXa i DamnSmallLinux. Z większych fajny jest oparty na Debianie Knoppix.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja widzę, to nie. Modem podłączony przez USB by pewnie czegoś takiego wymagał, ale podłączony przez kabel ethernetowy żyje nijako własnym życiem, niezależnym od systemu operacyjnego. Mi to wygląda na jakiś problem z samą dystrybucją, być może brakuje jakiś modułów jądra potrzebnych do prawidłowej pracy karty sieciowej. Dlatego zaproponowałem sprawdzenie tego w SLAX, bo on jednak z większością urządzeń sobie radzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Status update: SLAX też sobie nie radzi - zarówno w standardzie jak i po ręcznym grzebaniu w netconfig. Zobaczę jeszcze jakieś livecd oparte na innych dystrybucjach, a jeśli nic nie dadzą - dam sobie spokój z pingwinem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...