Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

witold1993

Rozwiązany: Wyłączanie się gier/resety kompa podczas gry

Polecane posty

Mam problem - podczas grania zdarza się, że a) ukazuje mi się BSOD i po sekundzie następuje reset, b ) gra zacina się, a po chwili wywala mnie do pulpitu serwując windowsowy komunikat o błędzie lub coś o tym, że pamięć nie może być "written" tudzież "read". Gdy w sterownikach ręcznie podkręcam wiatraki karty graficznej, problem a) zdaje się nie występować.

Konfiguracja komputera: Płyta główna Gigabyte EP45-UD3, procesor Core 2 Duo E7400 2.8 GHz, grafika Gainward GTX 260, RAM: Patriot 2*2 GB, zasilacz Tracer Highlander 550W OCZ ModXStream 500W, Win XP SP3

Proszę o pomoc :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. BSOD wyświetla jakieś krzaczki z tego co zaobserwowałem, ale mogę sprawdzić podgląd zdarzeń. Popiszę się ignorancją - jak to zrobić??

2. Zainstaluję najnowsze sterowniki.

3. Czy problem może być kwestią przegrzewania, czy raczej na pewno zasilacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie masz sterowniki, a nie piszesz, że zainstalujesz najnowsze. A poza tym najnowszych nie instaluj (ze strony nVidii zostały wycofane, ale można je jeszcze w necie znaleźć) Między innymi one mogły być przyczyną i dlatego pytałem. Zasilacz tak, czy owak do wymiany, później będzie można sprawdzić, czy coś się przegrzewa (ale to później).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować z nowszymi sterami, ale nie najnowszymi, bo te są lipne i już zostały wycofane. Ale czasem można je gdzieś spotkać. Temperatury podczas gry sprawdź za pomocą GPU-Z i zaznacz tą opcję, która pozwoli zapisać temperatury w formie loga w notatniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na automatycznych ustawieniach wiatraczków (40%) temperatura sięgnęła 73 C w ciągu 23 minut grania, a po sześciu minutach było już 61 C, po czym gra się zwiesiła i zostałem grzecznie, acz stanowczo wyproszony do pulpitu i uraczony komunikatem, że program GTA IV musiał zostać zamknięty.

EDIT: Jaki zasilacz (marka, moc) polecacie? W instrukcji karty zalecane jest 550W, ale słyszałem, że 500W dobrej firmy powinno wystarczyć, co sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak rozumiem nadal są?

No to możemy sprawdzić temperatury. Ściągni OCCT i przetestuj procek oraz GPU, na początek wystarczą testy około 30 minut. Po zakończeniu testów zostaną wygenerowane wykresy. Wklej je na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura procka nie jest zła, natomiast temperatura karty jest niepokojąca. Sprawdź chłodzenie karty (czy nie jest zakurzone, czy wentylator działa jak należy itp.) i napisz jak masz chłodzone wnętrze obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wymieniałem zasilacz, karta nie wydawała się specjalnie zakurzona, ale ją poczyszczę (można używać spr. powietrza, czy lepiej pozostać przy wacikach i podobnych?) Wentylatory wyglądały dobrze, ale mogę podejrzeć je w akcji, jeśli to ważne.

Obudowa nie ma żadnych specjalnych bajerów chłodzących. Jej umiejscowienie widoczne na fotce (podczas używania kompa drzwi zawsze otwarte! , biurko z lewej strony przylega do ściany)

post-62197-1269374280_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz używać sprężonego powietrza, tylko nie odwracaj puszki do góry dnem. Masz jakieś dodatkowe wentylatory w obudowie (poza tymi na karcie, procesorze i w zasilaczu)? Jeśli tak, to jakie i jak są umieszczone? Jeśli nie, to czas to zmienić. Wypada dodać choć jeden wentylator z przodu na dole - wdmuchujący powietrze i jeden z tyłu, który będzie wyciągał powietrze na zewnątrz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM: Patriot 2*2 GB

Który dokładnie model?

(będzie na screenach z CPU-Z, zakładka SPD)

I pytanie dodatkowe: czy napięcie zasilania pamięci jest ustawione zgodnie z ich specyfikacją?

Błędy o których piszesz są spotykane przy wielu różnych uszkodzeniach, m.in. związanych z pamięciami (bardzo częste przypadki).

Obieg powietrza w obudowie swoją drogą należy poprawić, ale nie tu szukał bym głównej przyczyny problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem wentylatory: z przodu ( http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=61199 ) i z tyłu ( http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=61201 ). Wszytko zdaje się działać pięknie, nawet jakby szybciej :) Wcześniej, jak dotykałem obudowy, była dość gorąca, ale teraz jest jak najbardziej w porządku.

Jakby problem znów wystąpił, dam znać.

RAM to Patriot Viper series PC2-6400, DDR2 800MHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po długim graniu znów wyskoczył błąd, że "pamięć nie może być >>read<<". Zrobiłem porządek w obudowie: uporządkowałem kable od zasilacza - poprawiłem ułożenie, odpiąłem stację dyskietek, bo po co mi ona, wymontowałem stary napęd, który trzeba przeczyścić (- 1 kabel molex i -1 taśma IDE, która kłębiła się obok RAMu, no i -1 taśma FDD). Zobaczymy, ile to pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...