Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

BigHunter

Rozwiązany: Rozwiązany: Settlers II - problem

Polecane posty

Mam problem z grą The Settlers II. Mianowicie podczas uruchamiania gry pojawia się taki komunikat:

post-91012-1267715761_thumb.jpg

A jak włączę grę to grafika jest jak by odwrotna do tych kolorów co powinny być (screena nie mogłem zrobić).

Może jest potrzebny jakiś program, albo coś. Jak zainstalowałem grę u kolegi, który ma stary komputer (ma i nowy, ale stary też trzyma :PP) to gierka śmigała elegancko, a mam ochotę pograć.

Bardzo proszę o pomoc, będę wdzięczny i dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BigHunter

No to widzisz :). Gry DOSowe wymagają bezpośredniego dostępu do sprzętu - jest to możliwe na Windowsach z serii 9x, ale systemy bazujące na NT zdecydowanie blokują takie zapędy :).

Dobra, zakładając, że masz SII zainstalowanego na dysku C w folderze "Gry" i w podfolderze "S2" (tu drobna uwaga, gry DOSowe niezbyt dobrze trawią nazwy plików i folderów w formacie innym, niż 8+3 i ze spacjami czy wieloma kropkami w nazwie, pod DOSem czy DOSBoxem taki np. Program Files będzie się nazywał np. PROGRA~1), zrób tak:

- uruchom DOSBoxa,

- jak pojawi się tzw. znak zachęty (Z:\>) wpisz "mount C: C:\" (bez "") i naciśnij klawisz enter (ostrzeżeniem się nie przejmuj :)),

- wpisz "C:" i naciśnij enter,

- wpisz "cd Gry\S2" i naciśnij (tak, zgadza się, enter :)),

- wpisz "S2" (lub "S2.exe") i... wiesz co dalej ;), gra powinna się uruchomić.

Jeśli chcesz, by SII się uruchamiał automatycznie po włączeniu DOSBoxa, dopisz powyższe polecenia do pliku konfiguracyjnego DOSBoxa (w przypadku wersji 0.73 jest to dosbox-0.73.conf, w starszych był to po prostu dosbox.conf), na samym jego końcu. Powinno to wyglądać mniej-więcej tak:

(...)
[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.
mount C: C:\
C:
cd Gry\S2
S2.exe
exit

Garść uwag:

format 8+3 oznacza, że nazwa pliku lub folderu nie może mieć więcej, niż 8 znaków, a jego rozszerzenie (to co jest po kropce) - 3

w DOSie (i, co za tym idzie, DOSBoxie) wielkość liter nie ma znaczenia - ABC, abc i Abc to dla DOSa jeden i ten sam plik, polecenia też można wywoływać używając tak dużych jak i małych liter

polecenie "exit" automatycznie zamknie DOSBoxa po wyjściu z gry

Zawsze też możesz skorzystać z jakiejś nakładki (frontend) na DOSBoxa, która uprości konfigurację i uruchamianie gry (gier), ale ja Ci żadnej konkretnej nie polecę - świetnie się obywam bez nich :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Blackhand, grę odpaliłem :D i jest świetnie. :D:D:D

I mam jeszcze jedno pytanie. Jak włączam grę w trybie wieloosobowym (podzielony ekran) to pomimo iż mam dwie myszki (jedna port PS\2 druga COM1) mogę kierować tylko jednym graczem (tym po lewej stronie) i to oboma myszkami. Myszka drugiego gracza jest na ekranie, ale za nic nie mogę nią poruszyć, bo wcześniej wymienione myszki sterują graczem one. Wiecie może jak to "naprawić"? Z góry dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego "naprawić", chyba, że zaopatrzysz się w jakiegoś starszego blaszaka (co najwyżej coś klasy PII) z PS/2 i COMem lub dwoma COMami i oczywiście odpowiednimi myszkami albo zainstalujesz na swoim równolegle DOSa (np. FreeDOSa). Tego drugiego rozwiązania raczej nie polecam, prawdopodobnie musiałbyś się obyć bez dźwięku (zapewne do Twojej karty nie ma odpowiednich sterowników dla DOSa) i męczyć się z różnymi programami spowalniającymi procesor. No i nawigacja po katalogach (tak w DOSie nazywano foldery :)) bez jakiejś nakładki w stylu Norton Commadera czy DOS Navigatora to prawdziwa męczarnia dla laików ;).

SII wykorzystywał pewien trik, jedną mysz obsługiwał "normalnie", za pośrednictwem DOSowego sterownika mouse.com, drugą, podpinaną do COMa, bezpośrednio (tu jest pies pogrzebany, nowsze Windowsy dobrze izolują software od sprzętu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...