Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Fiedor

Taktowanie zegara niższe niż być powinno

Polecane posty

Witam,

Mam następujący problem: po wymianie procesora komputer twierdzi, iż jego taktowanie wynosi 1,25 GHz mimo, iż powinno być coś koło 2 GHz. Żeby było zabawniej poprzedni procesor sporo czasu temu też zmniejszył taktowanie najpierw z 1,8 GHz do 1,4 GHz, a ostatnio do 1,2 GHz, ale to Sempron i uznałem, że z tymi procesorami nie takie rzeczy się działy. Komputer ma już około 5-6 lat.

Zaglądałem do BIOS-a i wartość "CPU FSB clock" była ustawiona na 100 MHz, może ją przestawić na wyższą wartość?

Moja konfiguracja:

Płyta główna: MSI KT4AV

Procesor: AMD ATHLON BARTHON 2600 XP+

RAM: ELIXIR 512 MB DDR 400 MHz cl3 PC3200U

Zasilacz: 300W model MAV-300W (P4), 230V, 3.5A, 50~60Hz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy sempronie podobnie mialem, spiecie poszlo przy podlaczaniu klawiatury badz innego zewnetrzego urzadzenia i zrestartowalo mi bios, musialem przestawic na 166 mhz i poszlo, a i pod tego semprona mialem tez jakas msv ktav, ale jak ci sie nie spieszy poczekaj az jakis fachowiec sie odezwie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej napisał - przestawiła Ci się szyna FSB. Procesor ma taktowanie ~1917MHz co jest osiągane przez FSB 166 i mnożnik 11.5 (166x11.5=~1917). Obecnie masz FSB 100 co daje 100x11.5 = ~1150MHz.

Czyli - przestaw FSB na 166.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysiada zasilacz albo płyta główna.

Zmiana FSB (samoczynna) to w tym przypadku skutek, nie przyczyna.

Płyta główna bez utraty prądu i kręcenia sama FSB nie zmieni. Jeśli już to albo braki prądu albo zasilacz - który faktycznie można byłoby zmienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna bez utraty prądu i kręcenia sama FSB nie zmieni.

Zmieni.

Jeśli przy starcie (POST) będą błędy, to FSB samoczynnie zostanie zmienione na 100 MHz i tak zostanie. Nie zawsze pojawia się przy tej okazji komunikat "Overclocking Fail" (mówię o płycie MSI KT4AV, bo tak "ogólnie" to bywa różnie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd miałyby się wziąć błędy i jakie miałyby być to błędy ?

Jeśli ustawienia nie były ruszane, nie były wymieniane graty i nie było odłączania zasilania to się nie przestawi. Przynajmniej ja nigdy się nie spotkałem, żeby płyta od tak przestawiała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z mojego innego postu:

Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze to moze byc winny zasilacz. Opisze swoja przygode. Komp: Athlon 1GHz (FSB 133MHz, Mnoznik 7,5), 256MB SDR 133, Plyta ECS k7s5a, GF2MX400 64MB.Po jakims czasie w najmniej spodziewanym momencie, komp sie wieszal. Pomagal tylko twardy reset. W momencie zawieszenia slychac bylo "pierdniecie" z glosnikow. Nie wazne czy gralem, czy cos kopiowalem, czy instalowalem - w najmniej odpowiednim momencie twardy zwis kompa. Reinstalka systemu nie pomagala, w ogole nie moglem znalezc przyczyny. W serwisie dowiedzialem sie, ze to moze byc... pasta na procesorze. No nic, przeczyscilem, nalozylem nowa i problem nie zniknal. Wsadzilem pamiec do innego gniazda - problem dalej byl. Co gorsza, taktowanie procka samoczynnie obnizylo sie z 1GHz to 750 Mhz. W ogole nie moglem podniesc taktowania FSB ze 100 MHz na 133. Komp wtedy wieszal sie podczas POST. Wtedy nie wiedzialem co moglo byc przyczyna... Dopiero gdy powiekszylem swoja wiedze o kompach, zrozumialem, ze winny na bank musial byc wtedy zasilacz. A byl to zwykly no-name wmontowany w obudowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...