Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Vanguard1990

Win 7 i Xp x32 mit o 3GB?

Polecane posty

Rozmawiałem ostatnio ze znajomym po studiach inf. Człowiek nieźle zna się na kompach wszystko ma w małym palcu (nawet programator do kości bios ma :) ).

Gdy mu powiedziałem, że x32 system nie pociągnie więcej niż 3GB ramu to mnie wyśmiał i spytał kto mi takich bzdur naopowiadał.

Powiedział też ze jedyne co jest to ze w xp obcina 7xx ramu, które wykorzystuje na systemowe działania.

Więc jak to jest? Od razu może ktoś wytłumaczy czym się różni win 7 x64 od x84?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże x86 nie wykożystuje tych 7xx do jakichś programów czy gier.

Ale można je używać np. jest program który potrafi z tego "nieużywanego" ramu wirtualny dysk.

Jeżeli ktoś wie lepiej niż ja to proszę poprawiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze 32 bit będzie obsługiwać max 3.25 GB pamięci takie ograniczenie, da się to ominąć włączając PAE co zwiększa szynę do 36 bit (64 GB max) ale mały szkopuł są problemy przy tym bo jak wiemy programy/drivery są pod 32 bit.

PAE miał umożliwić przeniesienie przestrzeni adresowej sterowników powyżej 4GB i tak działa, ale micro$hit w XP SP2 zablokował przeniesienie tej mistycznej :-D przestrzeni adresowej tłumacząc się tym że właśnie występowały częste zwisy oraz niekompatybilność z urządzeniami (drivery 32bit!!). I to działało tak że gdy było powyżej 2 GB automatycznie PAE się włączało ale i tak nie wykrywało ponad 3.25 GB. Ale jest taki myk że ostało to zablokowane tylko na systemach domowych, wystarczy zainstalować Win 2k3 serwer 32bit i uruchomić PAE aby mieć ponad 3.25 GB na "32bit".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32-bitowe systemy obsługujące PAE potrafią zaadresować więcej niż 4GB pamięci. Niestety oficjalnie XP (jak i Vista i Windows 7) w wersji 32-bitowej nie obsługuje PAE, choć nieoficjalnie można pokombinować. Szczerze mówiąc nie wiem, czy i jak to działa, bo do gier i programów, których używam pod Windowsem spokojnie starczy te 3GB pamięci, które Windows adresuje bez problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś podjąłem z kolegą próby zwiększenia wykorzystywania pamięci przez 32-bitowe systemy od M$. Jedyne do czego doszliśmy to dodanie /PAE w boot.ini jak również przez zabawę z BCDedit. Wniosek ? Masz max. ~3.7 GB i więcej nie dało rady ruszyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...