Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Doman18

Bestia (Beast of War), 1988, Kevin Reynolds

Polecane posty

7082901.3.jpg

Gatunek
Dramat Wojenny

reżyseria
Kevin Reynolds

Obsada
Stephen Baldwin -- Golikov
George Dzundza --Daskal
Jason Patric -- Koverchenko
Don Harvey -- Kaminski
Steven Bauer -- Taj
Erick Avari -- Samad
Kabir Bedi -- Akbar


Fabuła
Film rozgrywa się w czasie wojny w Afganistanie. Grupa czołgów atakuje małą wioskę pasterzy dosłownie zmiatając wszystko w pył. Dowodzący jednego z czołgów - Daskal próbuje wymusić na ocalałym przywódcy wioski informacje na temat pozycji ukrywających się partyzantów. Gdy ten odmawia Daskal wydaje rozkaz aby przejechać przywódcę czołgiem. Po egzekucji oddział się wycofuje jednak w jednym z kanionów czołg Daskala się gubi i zbacza z trasy. W tym czasie do zdewastowanej wioski przybywa syn przywódcy i jego wujek a za nimi partyzanci. Wszyscy przysięgają zemstę i ruszają w pieszą pogoń za odłączonym czołgiem

Opinia
Kolejny przykład na to że bez odpowiedniej machiny promocyjnej film zginie w odmętach historii. Każdy oglądał Pluton, Czas Apokalipsy, Łowcę Jeleni a o tym 99% znanych mi osób nie słyszało. A śmiem twierdzić że jest od nich lepszy a przynajmniej równie dobry. Kiedyś obejrzałem go w TVP i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Przede wszystkim przez klimat. Film osadzony jest na totalnych pustkowiach. Bohaterami są tylko oddział czołgu i grupa pościgowa. Nie ma za wiele strzelanin ale jest ogromne napięcie które towarzyszy nam przez cały film. Uczucie wyobcowania potęguje genialna muzyka która IMO idealnie nadawała się do jakiegoś filmu postapokaliptycznego. Zagubienie na pustyni jest alegorią zagubienia wewnętrznego bohaterów filmu w niekończącej się szali przemocy. Kopiąc pod kimś dołek sami zapędzamy się w kozi róg. Dlatego film jest jednym z najlepszych przykładów ukazujących bezsens wojny.

Bardzo polecam. Jeden z niewielu filmów wojennych z tak sugestywnym klimatem obcości i zagubienia. A zaryzykuję że jedyny taki film w ogóle
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...