Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

hitman47ak

Komputer się zawiesza, a czasami nie chce się uruchomić

Polecane posty

Mam taki problem, że ostatnio zaczął mi się komputer zawieszać. W tym tygodniu kilkanaście razy. Na początku myślałem, że to podczas grania tylko, ale teraz nawet zaraz po włączeniu też się to dzieje. Obraz się zatrzymuje, kursor nie działa, a dioda z dysku zazwyczaj gaśnie, albo jasno świeci i koniec, trzeba restartować.

Jest też jeszcze jeden problem zdarzający się coraz częściej, że nie mogę włączyć komputera. Gdy go włączam ładuje się przez ok. 2 sekundy i nagle słychać takie szumienie nietypowe, jakby wentylator czyścił się z kurzu czy coś - ciężko opisać, ale inne niż normalnie podczas pracy. Dioda z dysku nie świeci, obrazu na monitorze nie ma i nie można nic zrobić. Restart wtedy nie działa i muszę wyłączać zasilanie, ale to też nie zawsze pomaga. Te problemy zdarzają się w tak nieoczekiwanych momentach, że nawet jakbym oddał do fachowca komputer to niewiadomy, czy akurat w tym czasie się to stanie. Wiem, że może być bardzo wiele powodów i mam nadzieję, że ktoś pomoże mi znaleźć ten właściwy. Podejżewam procesor, albo zasilacz.

Pozdrawiam

Konfiguracja:

Płyta główna:Asus P5KC

CPU: Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz

GPU: GeForce 8800 GTS 640 MB DDR3 320bit PCI-E

RAM: 2x 1 GB + 2x 1GB GEIL= 4 GB

HDD: Samsung 320 GB

Power: be quiet straight power

OS: Windows 7 64-bit Beta

+ UPS

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam praktycznie identyczny problem. Też mam procesor Intel - Q6600, taką samą grafę, tylko wersja 320 MB, dałem go do serwisu, gościu dzwonił i powiedział, że zmienił cooler, a także bios i niby jest dobrze, powiedziałem mu, żeby testował jutro cały dzień komputer, w czwartek odbiorę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bordouex to jak dostaniesz ten komputer i będzie działał prawidłowo to daj znać

@Sevard

Napięcie:

VCORE Voltage 1.304 V

3.3V Voltage 3.264 V

5V Voltage 5.064 V

12V Voltage 12.376 V

Teraz memtest sprawdza mi pamięć. Mam go z płytki z ubuntu wersja 2.6 trochę stara, ale myślę, że to nie ma znaczenia. Dziwnie szybko, bo wszyscy mówią, że strasznie długa sprawdza, a w 15 min jest ponad 40%. Później dam tego screena.

@scivolkin mam DVD, ale nie zawiesza się przy wkładaniu płyty, w ogóle rzadko korzystam z napędu, przynajmniej ostatnio.

I mam pytanie, czy to szkodzi komputerowi, ogólnie jego stanowi jak się wyłącza zasilanie i włącza przy pracy, albo po wyłączeniu odcina zasilanie. Musi nawet w spoczynku być podłączony do prądu, bo gdzieś ta słyszałem.

EDIT:

Nie przypuszczałem, że jednak tak wolno ten test pójdzie. Włącze go jutro, bo będzie potrzebował z 5-6 h.

hdtune.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcia mierzymy miernikiem. Odczyty z programów bywają bardzo niedokładne.

Memtest powinien działać jakieś 3 godziny, lub do pierwszego błędu niezależnie od tego ile procent pokazuje. Tzn. powinien sprawdzić pamięć kilka razy, potem można go wyłączyć.

Jeśli odetniesz zasilanie zanim system na to Tobie pozwoli, to może być to niebezpieczne, w przeciwnym razie, o ile masz porządny zasilacz (a masz), to nie ma problemu. Gorzej jeśli miałbyś coś, co zasilacz tylko udaje, wtedy mogłoby być nieciekawie.

[edit]

Jeśli chodzi o dysk, to jest niezerowa wartość w polu BC, co może świadczyć o problemach z zasilaniem dysku. Sprawdź, czy wtyczka jest dociśnięta. Poza tym to, co widać wygląda ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie sprawdziłem w BIOSie. Niestety nie mam miernika, ale jak trzeba będzie to załatwię.

Z komputerem jest coraz gorzej, na razie siedzę na starym, a tam jest włączony memtest.

Zawiesił się dzisiaj nawet w BIOSie i dwa razy przy włączeniu."_" migało w górnym lewym rogu i żadnej reakcji.

A to z tym dziwnym odgłosem, jakby wentylator wsysał powietrze, czy coś to dochodzi z chłodzenia karty graficznej, może z nią jest coś nie tak.

Wtyczkę docisnąłem choć nie wydawała się luźna, później sprawdzę w HD Tune.

EDIT:

W HD Tune bez zmian. Test w memtest86 przeszedł pomyślnie, trwało to około 2 h.

Pass:2

Errors:0

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina jest po stronie karty graficznej albo płyty głównej. Wymieniłem zasilacz, a problem nadal się pojawia. Karta graficzna przeszła 2 razy test w 3DMark więc nie wiem co z nią jest ni tak, ale po zmianie zasilacza, znowu szumiała przy próbie włączenia komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Fakt te GTSy ostatnimi czasy lubią się sypać ale jak chcesz obciążać kartę to proponuję odpalić furmarka najnowszego i test stabilności odpalić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...