Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Napi(o)r

Internet na dwóch komputerach w sieci LAN

Polecane posty

Mam 2 komputery i dwie karty sieciowe. Na każdym kompie mam Windowsa XP. Jeden komputer jest podłączony do internetu (512 kb/s radiówka). I teraz mam pytanie czy jest możliwe zrobienie tak, że na 2 kompach będzie internet dzięki sieci LAN? Czy nie będzie to szkodą dla transferu, czy może lepiej rozprowadzić neta za pomocą routera(ile by to kosztowało)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz udostępnić internet za pomocą LAN drugiemu komputerowi tzw. ICS, w tym celu wystarczy kabel utp typu cross-over. W tym wypadku aby na drugim komputerze można było korzystać z internetu komputer który go udostępnia musi być cały czas włączony.

Oczywiście lepszym wyborem jest router jeśli zadowolisz się wyłącznie połączeniem po LAN wystarczy WA-2204A (~80zł) natomiast jeśli chcesz mieć także dostęp bez przewodowy(WLAN) musisz kupić dwa takie urządzenia. Oczywiście można kupić tzw. urządzenie 2w1 ale koszt takie to ~260 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te ICS nie zmniejsza siły sygnału internetu? Czy net nie będzie zamulać?

Gdy dzielisz łącze zawsze musisz się liczyć z tym że prędkość którą masz od dostawcy zostanie podzielona między nimi, oczywiście w wypadku gdy oba komputery korzystają równocześnie.

Samej siły sygnału radiowego w żaden sposób to nie obniża. No może poza przypadkiem kiedy korzystasz z routera (podłączonego do anteny odbiorczej) z kiepskim "radiem". Przy urządzeniu które podałem nie ma takiego problemu.

I proszę wytłumacz tą wyższość routerów nad ICS bo w tym temacie jestem kompletnie zielony.

Jak już pisałem wyżej w wypadku kiedy korzystasz z ICS komputer który udostępnia a zarazem odbiera internet musi być włączony cały czas aby drugi komputer mógł także korzystać.

Kolejnym minusem ICS jest fakt że w przypadku połączenia LAN możesz udostępniać internet tylko na jeden komputer jeśli chciałbyś dołączyć kolejny potrzebujesz co najmniej switcha.

W przypadku routera masz od razu możliwość podłączenia 4 komputerów po LAN nie zależnie czyli możesz włączyć tylko tenna którym chcesz aktualnie pracować.

Podaj jeszcze jak wygląda obecna instalacja, masz antenę zewnętrzną i kartę w komputerze do której idzie czarny kabel (koncentryk) z okrągłą wtyczką (rp-sma) czy coś bardziej wyrafinowanego ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko zwykłą antena zewnętrzna, karta + kabel.

W takim razie jeśli zdecydujesz się na router przy zakupie jednego będziesz miał możliwość podłączenia do 4 komputerów po lan (antenę oczywiście podłączasz do routera) a przez karte WLAN która zostanie dodatkowo będziesz mógł udostępniać połączenie bezprzewodowo dla innych komputerów oczywiście pod warunkiem jaki opisałem wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając różne fora nasunęło mi się jedno pytanie(znowu:P). Czy jeżeli będę musiał wykorzystać ponad 10m kabla by połączyć 2 kompy nie utraci na tym siła transferu bo słyszałem, że na każdym metrze będzie 0,7 dB straty. O co z tym chodzi dokładniej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...