Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

RoZy

Zadziwiająca Vista :)

Polecane posty

Hehe ten system nie przestaje mnie zaskakiwać. Nie to bym narzekał działa całkiem sprawnie. Pierwsze dziwienie było po tym jak odkryłem ze przechowuje u nie 16GB w przeważającej części niepotrzebnych danych (katalog winsxs) tym razem zaskoczył mnie in plus... zwolnił jakieś 10-12GB :ohmy: z dysku C:

I w tym problem bo nie wiem dlaczego? Jakieś pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99% "posprzątał" katalog System Volume Information. uruchom wiersz poleceń jako administrator i wpisz polecenie:

vssadmin list shadowstorage

pokaże się informacja ile miejsca obecnie zajmuje ten folder oraz ile maksymalnie może zająć (później się opróżnia).

Żeby zmniejszyć przydzielone mu miejsce wpisujesz np:

vssadmin resize shadowstorage /for=c: /on=c: /maxsize=1gb

po wykonaniu polecenia dla pewności możesz sprawdzić poprzednim poleceniem czy zapisał zmiany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar max pokazuje na trochę ponad 8,5GB (aktualny na 600MB) więc nadal brakuje jakichś 3GB :)

A tak z ciekawości po co mu tam tyle miejsca?

Co do miejsca możliwe że poleciały także jakieś śmieci po aktualizacjach/plikach tymczasowych itp.

W system volume information przechowuje punkty przywracania systemu, o ile w XP praktycznie się to nie sprawdzało to w vista i 7 jest z tego większy pożytek tak że warto mieć tą opcję włączoną ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzucę coś od siebie. Po instalacji SP2 Vista niekiedy zwalnia dosyć sporo miejsca (prawdopodobnie we wcześniejszych wersjach był jakiś bug, przez który część rzeczy nie była czyszczona).

Opis winsxs. Odradzam samodzielne czyszczenie tego katalogu, bo może to się źle skończyć.

PS Moja Vista dzisiaj padła, tym razem pernamentnie, bo nie chce mi się jej znowu naprawiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała ciekawostka jeśli chodzi o 7 (choć wcześniej na to uwagi nie zwracałem) u mnie na stacjonarnym mam zainstalowaną wersję x64 w której to winsxs zajmuje 4.1 GB, na lapku mam x86 i tu winsxs zajmuje już 9.4GB.

Wbrew pozorom z lapka więcej korzystam za to bardzo mało na nim instaluje programów itp. (lap firmowy).

EDIT:

żeby nie było lapka z 7 mam niecałe 2 tygodnie, na stacjonarnym 7 jest od listopada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że podobnie. W przeciwieństwie do Windowsa XP nowsze systemy robią użytek z tego katalogu, jak widać z wyraźnym skutkiem.

U mnie na Viście (tej, która padła): 9.5 GB, 12202 katalogów, 48135 plików.

Na Windows 7: 801 MB, 1443 katalogów, 2733 plików.

Przy czym Windowsa używam tylko wtedy, gdy muszę, lub jak chcę zagrać coś, co nie działa pod Wine.

[edit]

@UP Sądzę, że mało ważne jest to ile się instaluje, ale raczej co się instaluje. Jednak spora część programów nie używa pliku .manifest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP Sądzę, że mało ważne jest to ile się instaluje, ale raczej co się instaluje. Jednak spora część programów nie używa pliku .manifest.

Oprócz "manifestu" są tam też przechowywane pliki .dll , pliki tymczasowe oraz inne oraz backup. Dla przykładu sam "manifest" zajmuje u mnie na stacjonarnym ledwo 74mb.

Natomiast zdziwiło mnie że na 2 tygodniowym systemie (który z resztą porządnie przeczyściłem z wszelkiego rodzaju śmieci od producenta itp.) folder winsxs aż tyle zajmuje.

Za ciekawości, jeśli ktoś kto ma system w wersji x64 a czyta ten temat niech sprawdzi u siebie ile zajmuje folder winsxs i poda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Moja Vista dzisiaj padła, tym razem permanentnie, bo nie chce mi się jej znowu naprawiać.

Nie wiem co jest z tą "viśtą", ale u mnie XP potrafił wytrzymać bez naprawy (czy jakichkolwiek czynności "ratujących") latami ... a Vista sie sypie. Windowsa 7 używam od bardzo wczesnej wersji beta (uprzedzając pytania: tak, jestem zarejestrowanym "betatesterem" wszystkiego co M$ wypuszcza ...), nie miałem z nim NIGDY takich problemów jak z "finalną" wersją Visty. Drobiazgi jakieś, błędy przy aktualizacji, źle działające sterowniki - ale nigdy nie padł "tak całkiem", zawsze wystarczyło przywrócenie starej wersji sterownika albo odinstalowanie poprawki (to drugie tylko raz stanowiło pewien problem).

Jeśli chodzi o zajmowane miejsce, to "7" zajmuje o jakieś 10-12 GB mniej niż Vista. Pod Vistą mam zainstalowane mniej programów (dużo mniej), ale generalnie jest to ten sam soft w obu systemach (trudno żeby nie ... ja na tym pracuję ... przeważnie). A miejsca zajmuje więcej. Trochę pomaga SP, z tym że w stosunku do poziomu zajętości dysku jaki mam pod "7" (praktycznie od początku) Vista nadal potrzebuje ~10 GB więcej. Ciekawskim proponuję mały eksperyment z pamięcią USB (2-4 GB) i funkcją "Vista ReadyBoost" ;)

RoZy - u mnie tez Vista kiedyś "nieoczekiwanie" zwolniła sporo miejsca na dysku (mnie niż 10 GB, dużo mniej), ale stało się to po zainstalowaniu SP. Generalnie każda poprawka "zwiększająca kompatybilność" może spowodować usunięcie części plików z winsxs, bo (w teorii) nie powinny tam być przechowywane wersje nieaktualne ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XP'ka to ja nigdy chyba nie przeinstalowywałem. Teraz mam na laptopie... jakieś 5-6 lat już. Choć co prawda Outlook już nie działa, firefox też nie i system ślimaczy się okropnie... ale dział. Vista od gdzies tak 1,5 roku chodzi i problemów większych nie mam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna rzecz która kiedyś mi się trafiła. Obszar zajmowany przez folder do którego zrzucane są pliki z download'u... wyczyściłem go i okazało że pusty folder zajmuje kilka giga :) Coby nie było system pokazuje mi ukryte pliki. Skasowanie i utworzenie nowego pomogło.

Teraz mam innego kandydata.... /USERS/(tu nazwa mojego profilu)/AppData/Local/Microsoft/Windows

Pliki w folderze - rozmiar 401 MB przy czym rozmiar na dysku 323MB... WTF

A folder (windows na tej ścieżce) rozmiar 3,55GB / 3,80GB

... coś ważnego tam jest chyba bo go system "pilnuje" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna rzecz która kiedyś mi się trafiła. Obszar zajmowany przez folder do którego zrzucane są pliki z download'u... wyczyściłem go i okazało że pusty folder zajmuje kilka giga :) Coby nie było system pokazuje mi ukryte pliki. Skasowanie i utworzenie nowego pomogło.

Takie numery ostatni raz widziałem na FAT32 na NTFS jeszcze mi się nie zdarzyło ;)

Teraz mam innego kandydata.... /USERS/(tu nazwa mojego profilu)/AppData/Local/Microsoft/Windows

Pliki w folderze - rozmiar 401 MB przy czym rozmiar na dysku 323MB... ocb

To faktycznie dziwne powinno być odwrotnie pierwsza wartość powinna być mniejsza (pliki w folderze) a druga większa (rozmiar na dysku) sprawdź programem SpaceSniffer"

http://www.uderzo.it/main_products/space_s...r/download.html

A folder (windows na tej ścieżce) rozmiar 3,55GB / 3,80GB

... coś ważnego tam jest chyba bo go system "pilnuje" :)

Jeśli chodzi o tą różnicę rozmiar/rozmiar na dysku to nie ma się czemu dziwić. To proste, taka różnica to urok systemów plików system nie ma tu już nic do tego.

Windows pokazuje ile faktycznie zajmuje cały folder z plikami czyli rozmiar właściwy (pliki w folderze) oraz ile zajmują te pliki zapisane na dysku zapisane w klastrach (rozmiar na dysku).

Wygląda jak masło maślane ale już tłumaczę o co chodzi

Załóżmy że klastry mają wielkość 20kb a wielkość całkowita pliku jaki zapisujesz na dysku to 128kb będzie to wyglądać tak:

20+20+20+20+20+20+20 w ostatnim klastrze zostanie zapisane tylko 8KB a pozostałe 12KB "przepada" ponieważ jeden klaster może być zajęty tylko przez jeden plik.

W takim wypadku system wyświetli informację: rozmiar pliku 128kB rozmiar na dysku 140KB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe.. takim noobem to ja nie jestem. Nie chodzi tu o różnicę w wielkości plików i zajmowanym przez nie miejscu :)

Wspomniany folder zajmuje 3,8GB a znajdujące się w nim pliki 400MB :)

Źle zrozumiałem problem :) Użyj programu który podałem, pewno nie masz dostępu do części plików, SpaceSniffer sobie z tym poradzi ;) uruchom go jako administrator.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...