Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Shaker

Przenosimy Windowsa XP?-problem

Polecane posty

Pod koniec tego roku szkolnego, pragnę sobie kupić komputer, a że mój stary jest dość dobry, to ojciec chciałby go sobie wymienić za swojego i tu zaczyna się kłopot.

Czy po przeniesieniu dysku twardego z Win XP ( i plikami) do mojego komputera, będzie poprawnie funkcjonował, czy mój tata będzie musiał przeinstalować system?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Każda konfiguracja komputera jest inna (nie będę się tu rozpisywał o szczegółach), dlatego w większości wypadków takie "przeniesienie" kończy się BSODem(niebieskim ekranem/bluescreenem).

2. Jeśli Twój system jest na licencji OEM takie przeniesienie jest niezgodne z warunkami umowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam orginalnego, ojciec ma też swojego orginalnego, mój komp będzie miał czysty dysk :D

A jak będzie uruchamiał windowsa z dysku z mojego komputera, a nie ze swojego twardziela ze starego kompa to zadziała?

PS. Z OEM chodzi ci o przypisanie XP do danego komputera? Chyba można zmieniać...bo z jednego komputera korzysta jeden system, a nie dwa w tym przypadku co mówię, bo albo taty system, albo mój.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zadziała. W większości przypadków taki motyw nie przechodzi.

@PS Nie, nie można. Z momentem instalacji system jest przypisywany do płyty głównej i przenieść go można tylko w szczególnych przypadkach, czyli np. jeśli płyta główna uległa uszkodzeniu. Przenosić można wersję BOX, a i to po uprzednim usunięciu kopii ze starego komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... Jak w starym kompie instalowałem Win Xp, a potem go miałem na innym, może miałem BOXa, lecz ja nie odróżniam tych systemów, OEM lub BOX gdzie to jest napisane?

Wersje licencji oraz systemu masz na naklejce licencyjnej/pudełku/fakturze.

Na starym kompie tylko zainstalowałeś czy aktywowałeś ? W momencie aktywacji system wysyła raport na temat konfiguracji sprzętowej do MS (między innymi nr. seryjny płyty głównej oraz systemu) na podstawie którego jest przeprowadzana każda następna aktywacja.

Dlatego np. w wypadku gdy uszkodzi Ci się płyta główna oddasz na reklamację i otrzymasz nową potrzebujesz potwierdzenie z serwisu o naprawie które idzie do MS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Licencja OEM zmieniała się przez lata i pozwalała na różne rzeczy. Tak naprawdę nie było problemem zainstalować system OEM na wielu komputerach i go aktywować, tylko, że było to nielegalne (choć wykonalne). Nie wiem jak to jest sprawdzane obecnie, ale w każdym bądź razie przeważnie nie są potrzebne potwierdzenia z seriwsu. W przypadku uszkodzenia płyty zazwyczaj wystarczy aktywować system drogą telefoniczną, mówiąc osobie, która prowadzi nas przez cały proces co się stało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Licencja OEM zmieniała się przez lata i pozwalała na różne rzeczy. Tak naprawdę nie było problemem zainstalować system OEM na wielu komputerach i go aktywować, tylko, że było to nielegalne (choć wykonalne).

Między innymi dlatego nie wspominałem o tym, po za tym o legalności (łamaniu warunków umowy) wspomninałem wcześniej.

Nie wiem jak to jest sprawdzane obecnie, ale w każdym bądź razie przeważnie nie są potrzebne potwierdzenia z seriwsu. W przypadku uszkodzenia płyty zazwyczaj wystarczy aktywować system drogą telefoniczną, mówiąc osobie, która prowadzi nas przez cały proces co się stało.

No właśnie przeważnie choć nie zawsze, czasem konsultant żąda potwierdzenia i nic mu nie zrobisz, ostatnio trafiłem na taki regulaminowy przypadek przy wymianie mobo w jednym z komputerów w firmie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada princefana:

Sam miałem awarię sprzętu, dzięki zasilaczowi, więc musiałem wymienić prawie wszystko, włącznie z płyta główną.

System wykrywał nowy sprzęt, ale przez ustawienia w rejestrze odnośnie starego kompa - trzy razy załączył się BSOD.

Sformatowałem go i chodzi, na razie, bez zarzutu.

A więc: sformatuj dysk C:, a dane, które są potrzebne (bo mi zainstalowanie programów np. nie sprawia problemów), wrzuć na partycję nie systemową, czyli np. D: (dlatego zawsze warto ją mieć). Voila.

Oczywiście jeśli masz wersję BOX, bo z OEm to już może być kłopot.. prawny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...