Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

RELI

Komputer resetuje się, gdy gram w gry

Polecane posty

Wydzielone z tego tematu - Sevard

Witam !

Też chciałbym odświeżyć temat i się dowiedzieć czy autor tematu rozwiązał problem, gdyż mam praktycznie ten sam, resety przy graniu w takie gry jak: Gears of war, GTA VI.

Mój sprzęt to:

Płyta

Asus m4a785td-v evo BIOS 0501 aktualny

Proc

AMD Phenom II X2 550 odblokowane 4 rdzenie (B50) chodzą stabilnie

grafa

XFX Radeon 4870 1GB (catalyst 9-11)

Ramy

Patriot viper II 2X2 GB 1600

muzyka

integra

HDD

200 GB Baracuda i 500 GB Baracuda

Zasilacz

750W Modecom Volcano

Windows vista x64 pro

Komputer Testowałem programami takimi jak Orthos, Video Card Stability Test, memtest, 3DMark Vantage, 3DMark 06

zero zawieszeń a przy grach zwiecha po ok 15 minutach gry, czarny ekran i zacięty dźwięk muszę resetowac ręcznie czasem sam się zresetuje.

Obstawiałem zasiłkę bo miałem Tracera 550W :), ale okazało się że to nie on wymiana na Volcano

Potem że coś się przegrzewa, zła wentylacja otworzyłem obudowa i tak zostawiłem, pod lupę poszła karta, która w stresie programem Video Card Stability Test przy zamkniętej obudowie, była w stanie pokazać 92 C i nic się nie działo testowałem ok 25 minut, taktowanie 750 na 900 DDR 5 temperatura bez stresu 57 C

Teraz obstawiam Ramy u mnie chodzą na 1,9V i jak dotad sie nie spaliły :), ale zmiana tymingów na auto poprawił sprawę pograłem dłużej bez zwiechy ale nie dość długo by to wykluczyć,

wcześniej były ustawione na 7,7,7,20 , auto ustawiło na 11,11,11,30 :), będę to badał dalej, a chodzą w dualu, unganged, NB Frequency 2000 MHz.

Dajcie znać co i jak u was znaleźliście winowajcę, na 90 procent będą ramy bo tylko to się zgadza z konfiguracji kompa z poprzednikami tematu.

Pozdro

Nie podczepiaj się do cudzych tematów z własnymi problemami. - Sevard

Jak widzę taka nazwę tematu "Komputer jest niestabilny" to jedyna rada jaka mi przychodzi na myśl... podłożyć coś pod obudowę by się ustabilizował :) - RoZy

Eee tam się czepiasz, nie miałem czasu, by wymyślić coś lepszego, a poprzedni był typu "Problem z ..." o ile dobrze pamiętam. Dla mnie słowo "niestabilny" w przypadku komputerów jest jednoznaczne, ale skoro się nie podoba, to już zmieniam. - Sevard

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie sorki za podczepienie się pod inny temat.

I tak przetestowałem kompa OCCT przez godzinę z ustawieniami max dla grafiki, (najwyższa rozdzielczość, 8 shader, fullscreen,

pogram po zakończonym teście nic nie wykrył, wyświetlił komunikat o braku problemów.

Dodam że przed testem zmieniłem timingi z auto na zalecane 7,7,7,20.

Spróbuje sprawdzić inne ustawienia timingów i zmienić napięcia na kościach sprawdzę ile volt wystarczy aby uzyskać taktowanie 1600MHz ponieważ mój bios te dokładne 1,89V pokazuje grubo na czerwono. Ciekawe jak długo pogram na różnych ustawieniach.

Jakieś inne sugestie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK juz mam sam do tego doszedłem, a mianowicie karta graficzna się przegrzewa. Tylko dlaczego nie dochodzi do zawieszeń przy testach takimi programami jak Video Card Stability Test czy 3D mark, tego nie rozumiem. A wykonałem to takze tylko przysłoniłem karte przy graniu tak jakby była założona obudowa, gdy jest otwarta wszystko jest ok, jak tylko zamknę lub przysłonie kartę po chwili temperatura rośnie i zwiecha.

Temat do zamknięcia THX.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go jeszcze zostawię. Znasz przyczynę, ale pytanie, czy masz jakiś pomysł, żeby rozwiązać problem?

Od razu uprzedzam, że zostawienie otwartej obudowy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Opisz jak masz rozwiązane chłodzenie komputera. Ile wentylatorów, jakiego typu i gdzie są umieszczone oraz w jakim kierunku wymuszają obieg. Przydałyby się również zdjęcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK no to do dzieła.

W obudowie mam 4 wiatraki 80 mm, 2 umieszczone u góry wypychające powietrze z obudowy i 2 wiatraki na dole wpychające powietrze do obudowy. Przy zamkniętej obudowie skutkuje to różnie czasami pogram w gry dłużej, czasami krócej, a czasami brak zawieszeń ale rzadko, dodam że wiatraki kręcą się około 3500 rpm i wypada z nich ładne ciepło przy stresie. Jak nie gram nie muszą być nawet załączone. W obudowie wyciąłem okno ale bardziej ma być do wstawienia przeźroczystej plexi i tak zresztą otwarte to okno mało daje bo efekt jest ten sam, ponieważ nie mogłem wyciąć okna głębiej zahaczając o kartę bo obudowa jest specyficzna.

Co do karty chłodzenie tego typu wydaje mi się ok, było mało stosowane w kartach z serii 4800, tylko wersja xfx, zaobserwowałem ze w serii 5700 jest stosowane przez wielu producentów, była też wersja mojego xfx z chłodzeniem wypychającym ciepłe powietrze przez śledzia, możne byłby Lepszy.

Mam dwie propozycje rozrysowane na fotce odnośnie dodania jeszcze jednego wentylatora, albo na spód obudowy, albo na śledzie tylko nie będę mógł włożyć żadnej innej karty

Zobaczcie wszystko na zdjęciach.

Oto zdjęcie obudowy z boku.

post-106199-1263596362_thumb.jpg

A to lekko z boku z założoną osłoną boczną.

post-106199-1263596565_thumb.jpg

Mój XFX RADEON 4870

http://www.xfxforce.com/en-us/products/gra...eries/4870.aspx

post-106199-1263596965_thumb.jpg

Tak to wygląda, macie może jeszcze jakieś propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wentylatory są w dobrych miejscach i jeśli są ustawione tak jak napisałeś, to jest ok. Pierwsza rzecz, to to co napisał xswistaqx, czyli poukładaj trochę te kable, bo skutecznie zaburzają one obieg powierza. Z dyskami też dobrze by było coś zrobić.

Druga rzecz - wypełnij to okno, bo ono też przyczynia się do pogorszenia obiegu powietrza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dysków też myślałem nad tym aby te dyski inaczej umieścić, pierwotnie umieściłem je tak żeby były dobrze też chłodzone, ale to fakt że zasłaniają sporą przestrzeń do przepływu powietrza, ustawie je inaczej jeden chyba max u góry a drugi na dole. Kable poukładam inaczej zresztą czekam na kontroler temperatury i obrotów Aerocool gate 2 to będę musiał i tak zrobić mały remanent, odbiorę to w przyszłym to w przyszłym tygodniu wiec kable na razie tak zostawię, może tylko pospinam odpowiednio na chwilę, wstawię to okno. Pewnie dzisiaj z częścią się uporam i opisze jak wyszło i dodam pewnie jakąś fote. THX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dysków też myślałem nad tym aby te dyski inaczej umieścić,

Dyski są zamontowane prawidłowo, tylko karta graficzna nie ma dopływu zimnego powietrza. Sama zmiana położenia dysków nic nie pomoże (ze względu na budowę układu chłodzenia karty graficznej).

Na pierwszej fotce masz zaznaczony czerwony kwadrat w miejscu gdzie można zrobić otwór pod dodatkowy wentylator (spód obudowy), i to jest najlepsze rozwiązanie w tego typu obudowach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem zmian, a więc zamontowałem to okno, dyski umieściłem tak aby wentylatorów nic nie zasłaniało, kable poprowadziłem tak aby była swobodna rotacja powietrza ale pewnie jeszcze poprowadzę je inaczej.

Wygląda to tak:

post-106199-1263686443_thumb.jpg

post-106199-1263686474_thumb.jpg

od razu sorry za bałagan na biurku ciągle coś przy tym kompie grzebie i widać efekt.

No zaskoczenie temperatura karty bez obciążenia za wiele się nie zmieniła przy włączonych wszystkich wentylatorów temp. 57 C, przy graniu już zaskoczenie max 74 C dodam że grałem 90 minut i żadnych problemów, wcześniej było 86 C i zwiecha, przy teście Video Card Stability 74 C :), a było 92 jak dotknąłem ręką spodu obudowy to nie szło wytrzymać jajka można było smażyć a teraz zimniusieńka. Jednym słowem jest poprawa i to na pewno w głównej mierze przez te cholerne dyski i trochę kable nie uporządkowane, ponieważ wcześniej nie miałem okna i zamknięta obudową i też były zwiechy.

Zastanawia się czy aby jeszcze nie dodać jednego wentylatora od spodu obudowy pewnie by też poprawił warunki klimatyczne w mojej obudowie,

ale i tak poprawa jest znaczna, jeszcze do tej pory nic się nie stało z kompem, mam nadzieje że już nigdy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jednak w dalszym ciągu jest coś nie tak, grałem około godziny w GTA 4 uaktualniony do 1.004 i komputer się zawiesił nie byłem wstanie sprawdziłem temperaturę karty ,na początku była w granicach 75 C potem już nie wiem. Zawieszenie było takie trochę inne czarny ekran, czypko powtarzający się dźwięk i co najważniesze czego nie było wcześniej nie mogłem zresetować komputera przyciskiem reset, musiałem przytrzymać power żeby komputer się wyłączył, wcześniej tego nie było.

Co jest, w dalszym ciągu coś nie tak, opadają ręce.

Zaraz po tym zdarzeniu odpaliłem Gears of war pograłem 30 minut i ten sam efekt komputer się zawiesił i nie dało się go zresetować. :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otworzyłem z ciekawości obudowę i na otwartej pograłem 80 minut i to samo temperatura karty 72 C już zaczynam powątpiewać czy to wogóle karta tu coś innego wchodzi w grę chyba.

Co do linuxa nie sądzę żeby to była wada systemu, szczerze mówiąc nie chce mi się go instalować, mam winde 7 i też za bardzo jeszcze jej nie instaluje. co prawda z tej visty korzystam od momentu złożenia tego kompa czyli jakieś 5 miechów temu, wcześniej był xp na innej konfiguracji. sam już nie wiem może coś jest uszkodzone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie mówię o linuxie tylko o linxie to taki program który mocno daje w kość procesorowi ;] chce się upewnić czy masz na 100% stabilnego procka i czy dobrze chłodzenie zamontowane

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wziąłem pod lupe tego procka praktycznie cały czas miałem go na odblokowanych 2 rdzeniach, a w końcu to

Phenom II X2 550 Black Edition z dwoma rdzeniami a ja odblokowałem mu te 2 zablokowane, pograłem dziś bez odblokowanych tych 2 rdzeni odczułem różnice w wydajności niby nic się nie działo ale nie grałem też zbyt długo muszę tak zostawić i zobaczyć czy zawieszenie się powtórzy.

O widzisz michi93, źle zrozumiałem sprawdzę tego proca tym programem, na odblokowanych rdzeniach i zablokowanych. THX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 min to troszkę mało puść go jakieś z 2h

I jak odpalisz go i jeśli menedżer zadań będzie pokazywał tylko w pełni 2 obciążone rdzenie to odpal 2 linxa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem testu LinXem podwójnie otwartym na dwie godziny i oto efekt:

post-106199-1263909387_thumb.jpg

Martwi mnie tylko że wartość prędkości we Gflopsach spadła do 20 w obu programach, a przy otwartym jednym LinXie pokazywało 40 Gflops i czasy się znacznie wydłużyły czy to normalne ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...