Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

voodoo1907

Flashowanie BIOS'u karty graficznej.

Polecane posty

Jak to zrobić?

Tu np. masz instrukcje:

http://www.mvktech.net/content/view/15/37/

http://www.mvktech.net/content/view/2069/37/

W skrócie - potrzebujesz GPU-Z, by pozyskać bios swojej karty, programu Nibitor, by zedytować bios i programu DOS zwanego nvflash do flasha, a także bootowalnego pendrive'a/dyskietki (jak zrobić takiego pena - użyj Google).

Czy to bezpieczne?

O ile nie odetną Cię od prądu w ciągu tych kilkudziesięciu sekund zmiany biosu - nie.

Czy można jakoś uratować kartę ze źle zaktualizowanym BIOS'em?

Potrzebujesz po prostu drugiej karty, którą uruchomisz komputer i ponownie wgrasz bios do zepsutej karty.

Czy gwarancja obejmuje uszkodzenie przy flashowaniu, czy wykonuje się ją na własną odpowiedzialność?

Patrz wyżej - zagrożenie dotyczy tylko niepełnego flasha, a jak widać da się taką kartę naprawić, więc nie ma co się martwić.

Mojego HD4850 podkręcałem tylko poprzez edycję biosu - flashowałem ją tysiące razy :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można jakoś uratować kartę ze źle zaktualizowanym BIOS'em?

Potrzebujesz po prostu drugiej karty, którą uruchomisz komputer i ponownie wgrasz bios do zepsutej karty.

Przepraszam, ale nie za bardzo rozumiem. Nie posiadam karty zintegrowanej, ale nie wiem czy o to chodzi :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz tym sposobem podkręcać karty to sam update nie ma sensu. Nowy bios do karty graficznej nic nie wnosi ani nie wpływa na wydajność. Ja sam bawiłem się w tego typu podkręcanie kart nvidii więc coś o tym mogę napisać. Najpierw potrzebujesz programu nvflash do zgrywania starego i flashowania nowego biosu. Potem programu nibitor do edycji tego biosu. Na początek zgrywasz sobie swój aktualny bios. Uruchamiasz kompa z dyskietki startowej albo z bootowalnego pendriva, tak jak Gi3r3k pisze. Teraz trzeba za pomocą komendy

nvflash.exe -b=1 stary.rom

robisz kopię biosu karty dla dalszej edycji. Potem w programie nibitor możesz sobie edytować taktowania zegarów (i wiele innych parametrów). Podnosisz na przetestowane wcześniej częstotliwości. zapisujesz zmiany i zgrywasz nowy bios na dyskietkę lub pena. Powtarzasz wszystkie czynności z uruchamianiem kompa. Tym razem polecenie będzie:

nvflash.exe nowy.rom

gdzie"nowy.rom" to twój nowy wyedytowany bios. Czekasz kilka sekund, cieszysz się szybszą kartą. Bios ATI można również sflashować spod windowsa za pompcą WinFlash. No ale jak wspominalem mam doświadczenie tylko z nvidią. Zresztą flashowanie zawsze lepiej przeprowadzać z pod DOSa IMO. Dla ATI odpowiednio FlashROM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 2 sloty do SLI, ale nie wiedziałem, że można podłączyć 2 karty bez mostka i że kartę w slocie slave wykryje.

Jeśli nie chcesz tym sposobem podkręcać karty to sam update nie ma sensu.

Niestety ale w moim przypadku ma sens ponieważ posiadam kartę gigabyte z serii z wadą fabryczną która powoduje za późne włączanie się monitora przez co przy włączaniu komputera czasami monitor wychodzi z uśpienia dopiero na ekranie logowania i aby wejść do BIOS'u potrzebuje restartować komputer, nie jest to natrętne ale denerwujące zważywszy, że za te same pieniądze mogłem wziąć kartę innego producenta np. Zotac, Palit...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...