Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

adam1415

Rozwiązany: Upgrade laptopa

Polecane posty

Postanowilem tchnac w staruszka Toshibe A60 Eqiuium nowe zycie. Laptop standardowo jest wyposazony w 256 MB DDR (-32 / 64 na grafike), procesor Celeron 2,8GHz, dysk twardy Hitachi 40 GB ATA 4500 RPM. Wiecej info o lapku znajdziecie w tym temacie.

Kupilem kosc 512 MB DDR PC 2700 333MHz Integral za niewielkie pieniadze. Kupilem rowniez dysk twardy Samsung 160GB 5400 rpm 5V 0,85A, model: HM160HC. Po wlozeniu wszystkiego do lapka ten sie wlaczyl na kilka sekund i zdechl. Po chwili poczulem smrod spalenizny. Wyciagnalem nowiutkiego Samsunga, powachalem... To z niego ten smord poszedl, jednakze nie ma na plytce drukowanej zadnego sladu spalenizny. Wsadzilem spowrotem dysk Hitachi (model: HTS424040M9AT00, 4200 RPM, 5V, 1.0A) i wszystko bylo OK do czasu... Po kilku minutach laptop, mimo iz byl wlaczony przestawal dawac znaki zycia. Wylaczylem go, wlaczylem ponownie, a ten nic: swiatelka sie swieca, jednak zadnych oznak zycia (wiatraki sie nie kreca, wyswietlacz nie dziala).

Czyzbym nowym dyskiem i pamiecia "dobil" staruszka (czyt. sekcja zasilania w laptopie nie dala rady tego wszystkiego udzwignac i "cos" sie spalilo / popsulo)?

Dysk i pamiec sa na gwarancji... Zastanawiam sie czy by nie pojechac do sklepu tam gdzie to kupilem i zwrocic mowiac, ze laptop dysku nie wykrywa... Watpie zeby go wachali, zreszta moze sie do tego czasu wywietrzy :) (a tak bardziej serio to wcale mi do smiechu teraz....) Moze wysatrczy kupic nowa plyte glowna na e-bayu? Jesli tak to jaka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze podłączyłeś nowy dysk? nie "odwrotnie", i nie przesunięty o jeden pin na złączu?

Pytam, bo wiem że ludzie takie rzeczy robią. Teoretycznie "nie da się", praktycznie ... nawet RAM da się włożyć odwrotnie. Trzeba tylko mocno chcieć.

Dysk mógł być uszkodzony "sam z siebie" (DOA - uszkodzenie "fabryczne"), i wcale nie są to sporadyczne przypadki. Ale słyszy się o nich rzadko, bo najczęściej "walczą" z takimi przypadkami serwisanci naprawiający czy modernizujący sprzęt

->> m.in. dlatego od pewnego czasu każdy dysk 2,5' podłączam najpierw przez przejściówkę USB do stacjonarnego kompa (nie lubię robić dodatkowej pracy za darmo, ale naprawa płyty głównej w laptopie trwa zdecydowanie dłużej od sprawdzenia dysku). No tak, mogłem wcześniej napisać ... przyznam się że nie przyszło mi do głowy, po prostu pewne rzeczy robię rutynowo. Zresztą ponad 90% dysków nie sprawia żadnych problemów przy wymianie, powiedział bym nawet że grubo powyżej 90% ;)

Nie wiem co wysiadło, objawy wskazują na uszkodzenie w układzie zasilania. Nie wysiadło dlatego że nowy dysk był "za duży" czy "za mocny", musiała być inna przyczyna. Układ zasilania na tej płycie wcale nie jest taki "słaby", spokojnie wytrzyma nawet dwa dyski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, rozebralem dziada, wyciagnalem plyte glowna. Sama (powatarzam, sama, bez niczego) plyte podlaczylem do pradu (odizolowalem siebie, tak by golymi rekoma nie dotknac przypadkiem plyty), wciskam to co pozostalo po przycisku "power" i nic, niebieska dioda sie swieci, a wiatraki sie nie kreca. Czyzby plyta glowna odeszla do krainy wiecznego krzemu? Ale zeby tak sie stalo poprzez wsadzenie nowego dysku i ramu?

Inaczej sie tego dysku wsadzic nie da, wszystko na "styk" wchodzi....

Ja nigdy niczego "mocno" nie chce. Zawsze delikatnie, nic na sile. Spytaj mojej zony :D :D

Tjaaa,.. tobie dobrze - masz dostep do stuffu, ktory moge tylko pozazdroscic. Skad ja przejsciowke USB zdobede za darmo ?? Wszystko robie domowymi sposobami ....

Jesli sekcja zasilania padla, jak mozna ja naprawic domowymi sposobami? Bylbym wdzieczny za jakiekolwiek rady :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "domowe metody" to młotek / przecinak?

Masz miernik? płyty możesz dotykać, napięć niebezpiecznych dla życia na niej nie ma (jedynie wyświetlacz jest "niebezpieczny" po rozebraniu), a elektrycznością statyczną można elektronikę uszkodzić nawet przy demontażu laptopa.

http://pinouts.ru/HD/Ata44Internal_pinout.shtml

http://www.av8n.com/computer/htm/disk-pinout.htm

http://www.allpinouts.org/index.php/ATA_40...ch_to_3.5_inch)

rozpiski złącza dysku -> jak nie ma +5 V, to masz problem. W zasadzie na tej płycie nie za bardzo da się podłubać "amatorsko", układ zasilania jest skomplikowany i mocno rozbudowany. Nawet z identyfikacją bezpieczników będziesz miał drobne problemy. Na razie nawet fotek nie zrobię, bo akurat nie mam nic z podobną płytą główną.

Przejściówki nie potrzebujesz, nowy dysk jest uszkodzony i wypadałoby wymienić go na sprawny egzemplarz (do czegoś się przyda ... kiedyś). To nic że "śmierdzi", w serwisie wiedzą co "potrafi" taki dysk ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, mlotek i przecinak. Moze jeszcze lutownica. Miernik tez mam, ale nie wiem co gdzie na tej plycie mierzyc. Moge tez kupic jakies dodatkowe narzedzia w "Zrob to sam" sklepach. Do naprawy go zanosic nie bede, ze wzgledu na cene i wiek dziadka; za 230 funtow (wykonanie + czesci) moge sobie polowe nowych elementow do kompa kupic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za daleko mieszkasz, bo tak normalnie to bym podał adres kogoś kto ewentualnie za niewielką odpłatnością sprawdzi i (jak się uda) naprawi.

Bez narzędzi i sporej wiedzy nie masz wielkich szans na naprawę, ale możesz się trochę pobawić. Może znajdziesz coś uszkodzonego / spalonego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostaje mi nic innego jak zwrocenie dysku i pamiatek do sklepu i powieszenie sobie plyty glownej na scianie, Bo "stukajac" i "pukajac" nie zdzialam nic... Nawet nie mam zielonego pojacia od czego zaczac jesli zabieralbym sie za naprawe sam, bez nikogo kto by mna choc troszke pokierowal "co", "gdzie" i "jak"... Zrobillbym to gdyby ktos dal mi wskazowki od czego zaczac. Lutownica jest, mierknik jest, sklepi DIY jest niedaleko - moge sie przejsc i cos kupic. A jak w ogole takiej szansy nie ma to lepiej zwrocic dysk i pamiatki. Przynajmniej na nowy zasilacz do PC bedzie ....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...