Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

M@TH3V

Zasilacz, a chłodzenie

Polecane posty

Dyskusja wydzielona z tego tematu. - Sevard

Tak jak ferrari nie jest przeznaczone do jazdy po terenie, tak maluch nie jest przeznaczony do jazdy po torze. Wiec sie tego od niego nie wymaga i swiadczy o ty jego cena.

Btw Antec 300 ma bardzo glupie rozwiązanie, zasilacz montowany przy ziemi, coraz wiecej zasilaczy ma chlodzenie z wywiewem do obudowy(oczywiście pewna częsc rozgrzanego powietrza idzie do obudowy, reszta po za. ), jezel wiec wziąć pod uwage to, ze powietrze cieple idzie w góre to robi sie fajna grzałka karty graficznej lub kart rozszerzeń.

i teraz będzie lian li pod LC

Jak byś pisał troszke bardziej zrozumiale, bo niestety i z tym szefem ni huhu jak i z tym lian'em, li pod lc nie trybie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LC -chłodzenie wodne i będzie lian li kupiona pod montaż wody. i to się tyczyło tych twoich 60%

od kiedy zasilacz to część chłodzenia ?? większość porządnych obudów ma montowane zasilacze z dołu -nie czaje tego co napisałeś o 300

a zresztą obudowy nie kupuje dziewczyna -komentarz do tych pstrokatych iboxów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawello12 fajnie pięknie ładnie ale zasilacz to nie część chłodząca komputer!!!!

M@TH3V wyjaśnij mi to z tą 300 bo nie mogę tego pojąć o co Ci chodzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wyciąga ciepłe powietrze z górnej części obudowy. Dobre zasilacze mają duże wiatraki, które się do tego świetnie nadają.

Te wiatraki są tylko i wyłącznie po to, żeby chłodzić zasilacz (faktyczna moc zasilacza zależy między innymi od temperatury jego składników). Zasilacz nigdy nie powinien być częścią chłodzenia komputera, jeśli jest, to należy przebudować chłodzenie, w taki sposób, by nie był.

Jeśli zasilacz jest traktowany jako część chłodzenia, to może w środku obudowy jest zimno, ale zasilacz się gotuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.angela.pl/galerie/c/chieftec-lb...-b-400_7865.jpg

http://www.angela.pl/galerie/c/chieftec-wh...-b-b-z_7937.jpg

Szczerze mówiąc bardzo rzadko spotykam zasilacze na dole, jest to dośc durnowaty pomysł, wrecz urojony. 99% płyt głownych ma wejścia na zasilanie u góry, wiec prowadzenie okablowania przez całą obudowe..., no chyba, że płyte też montuje do góry nogami? =D

Pawello12 fajnie pięknie ładnie ale zasilacz to nie część chłodząca komputer!!!!

Jak najbardziej jest częścią chłodzaca o ile to dobry zasilacz. Niestety na papierze każdy zasilacz pobiera powietrze z przedniej częsci obudowy i dolnej (tzn. nizej od niego) jednak czesto, wydaje mase cieplego powietrza też do obudowy, wiec jezeli robi to na górze, wiatrak z tyłu to wyciąga, niestety ale na dole montowanie zasilacza daje efekt taki, ze to powietrze idzie w strone wiatraczka od karty.

Musze się kiedyś zainteresowac przepływem powietrza w takiej obudowie i takiej, swoja droga.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest częścią chłodzaca o ile to dobry zasilacz.

Przepraszam, że się wtrącę, ale czy będzie różnica między słabym zasilaczem z 120mm wentylatorem i dobrym zasilaczem ze 120mm wentylatorem? Może ja czegoś nie rozumiem, ale zawsze myślałem, że zasilacz nie jest częścią chłodzenia PC-ta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.co do płyt głównych kable ciągnie się pod mobo i nie ma z tym najmniejszych problemów.

zasilacz to część chłodząca to żeś palnął- o ile się nie mylę to miałeś rangę eksperta na forum a z takim czymś wyskoczyłeś ... ja nawet swojego TX ,anteca ATP czy też enermax nie uznał za część chłodzącą.

wentylator na zasiłce jest do chłodzenia zasilacza a jak wiemy chłodne powietrze jest cięższe i jest na dole a ciepłe u góry -prawda? i mój zasilacz wciąga powietrze a nie wpycha je do obudowy jak większość porządnych więc ocb ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bardzo drastycznie łopatologicznie =)

Czerwone miejsca i strzalki to cieple powietrze, niebieskie zimne.

http://img412.imageshack.us/img412/3579/pow.jpg

Nie zaznaczyłem chipsetu, jak i sekcji zasilania, ale mozna sie domyslic już gdzie i jak to powietrze "ucieka"

120mm zasilacz jak widać pobiera przeciez ta 120 powietrze, a ono w tym miejscu jest jakie? Cieple, cześc jednak nie jest pobierana a swoje też wydala zasilacz.

A jeżeli on jest na dole? Powietrze rozgrzane nie raz do ponad 80 stopni idzie dośc szybko na góre ; )

zasilacz to część chłodząca to żeś palnął- o ile się nie mylę to miałeś rangę eksperta na forum a z takim czymś wyskoczyłeś ...

Czyli twierdzisz ze zasilacz na dole pobiera chlodne powietrze? Tak, ale jeżeli sądzisz ze wszystko w momencie idzie na zewnątrz to się mylisz.

Mozna ciągnąc kable z 2 strony ale ile obudów tak moze nawet H-E? Bedzie to nie duza ilośc.

Teraz ide na cwiczenia ale potem poszukam termowizyjnego odczytu z obudowy pc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak właśnie podgrzewasz zasilacz a jeśli jest on na dole a tam temperatury są niższe i dzięki temu on jest chłodniejszy,jak myślisz po co się montuje wentylatory na górze obudowy a nie z dołu i jeszcze raz to powiem wentylator w zasilaczu ma chłodzić tylko zasilacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kazdemu sie chce ciagnac kable pod mobo, ponieważ niestety bez moddingu lewej strony obudowy w większości przypadków sie nie obejdzie.

org

Jeszcze inny z opisaną cyrkulacją powietrza.

i jeszcze raz to powiem wentylator w zasilaczu ma chłodzić tylko zasilacz.

Docelowo, jednak zauważysz spadek temperatury sekcji zasilania gdy masz zasilacz na górze i jej wzrost gdy masz na dole + wzrost temp. karty graficznej. A to, ze zasilacz bedzie chłodniejszy to inna sprawa.

Nawet głupie kabelki sa czescia chłodzenia pc, tak jak lusterko jest czescia samochodu. Zle je ulozysz, temp rosnie, zapewnisz dobra cyrkulacje temp, spada, wnioski sa chyba az nadto logiczne.

,jak myślisz po co się montuje wentylatory na górze obudowy a nie z dołu

Zeby handel kokainy w płd. Ameryce prężniej sie rozwijał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli pod płytą, to sprawdze kiedyś to rozwiązanie, oczywiście jeśli będzie mi się chciało.

A co do całej afery z chłodzeniem, to tak naprawdę prawda leży po środku. Zasilacz może być częścią zestawu chłodzącego i czasem nawet nią jest w 'firmowych' komputerach. Jeśli jednak sami budujemy swoje zestawy, powinniśmy zadbać o to, żeby nie wykorzystywać zasilacza do wyciągania ciepłego powietrza z komputera, z prostej przyczyny - zasilacz, jak każdy inny element komputera woli pracować w zimnie. Gdyby zasilacze faktycznie miały służyć do chłodzenia PC, to nikt nie montowałby wyciągających ciepła wentylatorów, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator z tyłu nie wyciągnie ci 100% rozgrzanego powietrza, czesc i tak trafi do zasilacza w którym wiatrak ma większa moc.

Kiedyś sprawdzałem to z deską, nie wierzyłem znajomemu własnie co do roli zasilacza, kładziesz deske, (obudowa bez tylnego wiatraka) nad pomiedzy cpu a zasilaczem, i ogladasz teperatury, najlepiej czułym termometrem, my mielismy z bimetalowym systemem chlodzenia. i zasilacz byl chlodniejszy i to sporo, podzespoły około 3 stopni.

Tak czy siak, na pewno duzej roznicy to podzespołom nie robi gdzie ten zasilacz jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, teraz ja coś napiszę.

Sprawcą całej "afery" z zasilaczami umieszczanymi w różnych "nietypowych" miejscach jest ... Intel!

Otóż wymyślili sobie nowy standard płyty głównej - BTX. Miało to sens, bo specyfikacja ATX była pisana niejako "na kolanie" (był produkt, a "stosowne komisje" nijak nie umiały dojść do porozumienia w kwestii standaryzacji nowych rozwiązań), i ma więcej błędów w samej koncepcji niż moje koty pcheł :P

(o właśnie, miałem jechać do weta po nową porcję "odpchlacza")

Jednym z większych problemów / błędów była zapożyczona wprost z zabytkowego AT koncepcja rozmieszczenia elementów na płycie i w obudowie. Już wtedy było jasne, że procesory będą wydzielać coraz więcej ciepła, podobnie zresztą jak niektóre pozostałych elementów zamkniętych w obudowie (chyba tylko o kartach graficznych mało kto wtedy myślał ... bo to był taki najmniej ważny element PC).

W efekcie utrwalił się standard obudowy "tower" (mini, midi, maxi ...) z zasilaczem u góry i płyta główną dostępną po zdjęciu lewego (patrząc od przodu) boku obudowy. Plus rożne "wariacje na temat", rzadko kiedy wykraczające poza ten schemat rozmieszczenia elementów.

Wszyscy wiedzieli że nie jest to konstrukcja optymalna, ale poza dwoma-trzema dużymi producentami komputerów nikt nawet nie próbował "zoptymalizować" klasycznego ATX-a. A jest co optymalizować, widać to np. na pokazanym wyżej obrazie w podczerwieni. Dla oszczędności warto np. tak umieścić elemnty żeby obieg powietrza wymuszony przez 1-2 wiatraczki wystarczał do schłodzenia wszystkich elementów ->> i tak się robi, wystarczy popatrzyć na budowę komputerów "mini" (Dell, Gateway, Compaq itp) żeby zauważyć pewne ciekawe prawidłowości w ich konstrukcji.

Intel "poczuwał się" do roli wiodącej firmy w branży (nie bez powodu, wiemy że potrafili wymusić niektóre rozwiązania - np. zasilanie "typu P4", które jak sama nazwa wskazuje wymyślił Intel dlaswoich procesorów, a całej reszcie pozostało tylko ... skopiować), i po paru latach istanienia ATX ogłosili odejście od tej platformy na rzecz BTX. Ale ten numer im się udał mniej więcej tak samo jak promowanie pamięci Rambus, tzn wcale im się nie udał. Powstało kilkadziesiąt modeli płyt głównych zgodnych z BTX (przez 5 lat ...), no i producenci obudów (ci więksi) zaczęli projektować nowe skrzynki. Projektować, ale nie produkować ;)

W momencie kiedy było już jasne że BTX robi klapę ci właśnie producenci obudów stwierdzili że skoro już zapłacili za projekty i mają przygotowaną produkcję ... to może by jednak trochę sprzedać? (szybki zapłon, nie ma co ...)

Na początek pojawiło się kilka obudów pseudo-BTX (BTX w różny - nieraz pokraczny - sposób przystosowany do płyty ATX). Pomysł chwycił, szczególnie w segmecie "dla entuzjastów" -> świry wszystko kupią, byle mieć "ładniej" niż inni :P

Stąd wzięły się obudowy typu "ATX postawiony na głowie" (zasilacz u dołu, ale dostęp do flaków po zdjęciu PRAWEJ bocznej ścianki), obudowy z zasilaczem na dole (z tyłulub z przodu), z zasilaczem pośrodku ... oj jest tego, chyba nawet nie widziałem wszystkich dziwolągów (chociaż staram się! jeśli tylko mogę jeżdżę na targi albo kupuję co śmieszniejsze / ładniejsze wynalazki).

Ale wracając do naszych baranów ... znaczy do obiegu powietrza. Otóż użycie zasilacza (jego wentylatora) jako jedynego sposobu przewietrzania obudowy sprawdzało się do czasu. Mniej więcej do czasu wprowadzenia na rynek procesorów P4 o TDP powyżej 70-90 W i kart graficznych wydzielających ponad 30 W "w cieple". Potem było już pod górkę, ponieważ wydajność i żywotność zasilacza ATX drastycznie spada po przekroczeniu pewnej temperatury otoczenia (przeważnie coś pomiędzy 40 a 60 stopni). "Słabsze" komputery nie są w stanie nagrzać powietrza do takich temperatur, ale te "mocniejsze" nie mają problemu z wytwarzaniem ciepła ... tylko z jego odprowadzaniem.

O, widzę że napisałem za dużo literek, nikt tego nie przeczyta. No trudno, w razie potrzeby CDN

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SwisteK przeczytałem całe i czekam na ciąg dalszy

Nie dziś, nie wiem kiedy ... reszta musi być z obrazkami, i mądrze napisana ...

ale jeszcze krótka piłka zasilacz na dole obudowy(np. w antec 300) to dobre rozwiązanie ?

Dobre dla zasilacza, ale jeśli chodzi o pozostałe elementy niekoniecznie. To rozwiązanie odziedziczyło niektóre wady klasycznego ATX -> nadal brak uporządkowanego obiegu powietrza w obudowie, przepływ nie jest laminarny tylko zaburzony. I nadal zasilacz "zaciąga" ciepłe powietrze, ale tym razem tylko z chłodzenia karty graficznej (OK, a jeśli włożymy 3 karty? HD4870x2 przykładowo?).

No patrz, znów zaczynam pisać referat!

http://www.frazpc.pl/artykuly/594/ANTEC/TH...tepna/i/solidna

Chodzi o to, że jak byś sie nie wyginał to i tak ruch powietrza powodowany przez kilka wentylatorów nawzajem się zakłóca. Nie jest to jakaś tragedia, bo ogólnie wymiana powietrza z otoczeniem będzie x razy większa niż w "normalnej" obudowie ... ale można lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zasilacz był na dole i zasysał powietrze z zewnątrz z boku i wydalał z tyłu? Na górze wyciągający wiatrak z przodu tłoczący. W obudowach prowadnice na kable, zasilacze z odpinanymi kablami, o odpowiednich długościach, dopasowanych dla mini, midi i big tower (trzy długości). Myślę, że łatwiej przekonać do zmian w obudowie i zasilacza niż w rozkładzie podzespołów na płycie głównej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi CI o to ,że wentylator od zasilacza ciągnie powietrze z poza obudowy?

ja właśnie wyciąłem miejsce na wentylator od zasilacza na spodzie obudowy i go odwróciłem tak ,że zasysa powietrze z podłogi i budę trochę podniosłem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...