Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rybzor

Overclocking

Polecane posty

Witam!

Od dłuższego czasu przymierzałem się do podkręcenia kompa. Jak wiemy, idą święta, więc to ten czas, kiedy są fundusze i jest okazja, aby w końcu się za to zabrać :). Chciałbym zamieścić tu swój wątek. Chyba będzie dość obszerny, postaram się wszystko jak najdokładniej wyjaśnić, mam nadzieję, że mi pomożecie, odpowiecie na pytania i rozwiejecie moje wątpliwości. Od razu mówię, że przeczytałem przyklejony poradnik, no i w necie coś tam. Zacznijmy od specyfikacji komputera (prze klejone z tematu "konfiguracja~" :

Procesor: AMD Phenom II X4 Black Edition 955, 3200 MHz @ 3523 MHz

Chłodzenie procesora: BOX.

Karta Graficzna: ZOTAC GeForce GTX 260 AMP Edition (core 216) 896MB - 650/2100/1400 @ 700/2200/1500

Chłodzenie karty graficznej: BOX.

Płyta główna: Gigabyte GA-MA770T-UD3P.

Chłodzenie płyty głównej: BOX.

Pamięć: Goodram, 4GB (2x2GB) DDR3 1333MHz, 9-9-9-24.

Chłodzenie pamięci: Brak.

Dysk twardy: Samsung HD502HJ 500GB 16MB SATA II 7200obr/min

Napęd optyczny: Samsung SH-S223L LightScribe SATA Black OEM

Obudowa i wentylatory: Modecom B22 + SilentiumPC Zephyr 92mm.

Zasilacz: OCZ StealthXStream 600W

Inne: Monitor LG W2261VP-PF 21,5"

Jak widać, póki co zwiększyłem taktowanie procesora mnożnikiem, do bezpiecznego ~3.5ghz (x 17,5). Napięcie pozostawiłem bez zmian (cpu-z pokazuje 1,344V) , system funkcjonuje stabilnie już od dłuższego czasu. Podkręceniu uległa też karta graficzna i - jeśli chodzi o nią - nie zamierzam wprowadzać już większych zmian. Uważam to za optymalne wartości. Dalsze zwiększanie powodowało mi przycięcia przy MW2 itp. Jak sprawdzałem, na standardowym taktowaniu w DIRT2, przy wszystkim wymaxowanym z rozdziałką ~1900x1000 miałem avg 45 fps, po podkręceniu prawie 50, więc są efekty. Temperatura procesora karty graficznej wynosi 44-45 IDLE i 67 w stresie. Nie uważam tego, za jakiś super wysoki wynik, jednak nie jest to też najniższy, i między innymi z tym wiąże się mój pierwszy wątek.

1. Montowanie wiatraków.

Chciałbym w swojej obudowie zamontować 3 wiatraki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Oto zdjęcie obudowy:

http://img21.imageshack.us/i/sdc13628w.jpg/

Widzimy na bocznej ścianie dwa miejsca i jedno z tyłu. Żeby było łatwiej zdefiniujmy je jako:

A - boczny dolny

B - boczny górny

C - tylni.

Do konkretów: chciałbym się was zapytać, jakie (wsysające/wysysające) wiatraki powinienem zamontować w którym miejscu. Prócz tego, nie wiem jakie wiatraczki są dobre. Zupełnie się na tym nie znam. Mogę tylko powiedzieć, że mogę dopłacić parę złotych więcej kładąc nacisk na ich cichszą pracę. Po prostu w wersji finalnej (do której jeszcze daleko) chce mieć cichą maszynę. Byłbym wdzięczny, gdybyście wskazali mi model, oraz najlepiej konkretny link do produktu. Pasowało by mi w sklepach komputronik lub proline z uwagi na to, że mam do nich łatwy dostęp. To chyba tyle, jeżeli chodzi o wiatraczki. Aha, i czy starczy mi na płycie głównej wejść, do których będę musiał je podpiąć?

2. Montowanie chłodzenia procka.

No. Po zabawie z cyrkulacją powietrza wewnątrz obudowy przychodzi czas na zamontowanie chłodzenia na procka. Tutaj pojawia się jeden kluczowy problem. Zacznijmy od tego, jakie chłodzenie chcę sobie zamontować.

Chłodzenie: http://www.komputronik.pl/index.php/produc...he_Mugen_2.html

Pasta: http://www.komputronik.pl/index.php/produc...ver_5_3_5g.html (gdzieś tu wyczytałem, że jest dobra)

Zapytacie, gdzie jest problem, a no jest ich kilka, jeżeli chodzi o montowanie chłodzenia. Głównym jest to, że nigdy tego nie robiłem, ale to szczegół. Ważniejszym problemem jest to, czy zmieści się on u mnie w gniazdku. Dokładniej chodzi mi o to, czy nie zablokuje slotów na pamięć ram. Przedstawiam zdjęcia jak to wygląda:

Perspektywa 1 - http://img4.imageshack.us/img4/7283/sdc13633.jpg

Perspektywa 2 - http://img151.imageshack.us/img151/6163/sdc13635.jpg

Perspektywa 3 - http://img4.imageshack.us/img4/7283/sdc13633.jpg

Tak wygląda całość: http://img268.imageshack.us/img268/1808/sdc136342.jpg

Jeżeli tak, to drugi problem: czy aby zamontować te chłodzenie będę musiał wyjmować płytę główną, czy coś w tym stylu? Jeżeli tak, to raczej odpada... Co do samego montażu na gnieździe to słyszałem, że jest dość proste i instrukcja wystarczy. Czy to prawda? Macie jakieś wskazówki?

Trzeci problem: zabrzmi to głupio, ale chce się upewnić. Pasta, którą podlinkowałem służy tylko i wyłącznie do posmarowania zewnętrznej warstwy procesora która styka się z chłodzeniem cienką warstwą pasty, tak? Czy trzeba ją wymieniać, albo coś, co jakiś czas?

3. Overclocking.

Najważniejsza i najtrudniejsza dla mnie część. Czytałem sporo poradników itp. Trochę się dowiedziałem itp, ale mam jeszcze sporo pytań i wątpliwości. Zacznijmy od tego, że podkręcanie za pomocą szyny HTT (dobrze mówię?) sobie odpuszczę. Wydaje mi się, że trzeba tam zmieniać za dużo parametrów i się w tym pogubię. Chciałbym podkręcać procesor przez mnożnik. Fajnie by było dobić do granicy 3.9-4ghz (x19,5-x20). Jeżeli dobrze zrozumiałem, robię to w ten sposób:

Na początek wyłączam Cool'n'Quiet i CPU C1E State (gdzie właściwie jest ta opcja? o.0)

Potem zwiększam stopniowo mnożnik, sprawdzam stabilność systemu.

Jeżeli wywali mi blue screena podczas testów itp, albo zawiesi się komp, to zwiększam napięcie (CPU Voltage) o 0.01V i próbuje znowu, aż się ustabilizuje, jednak nie mogę przekroczyć granicy 1.45 (a przynajmniej nie jest to wskazane).

No i robię tak do momentu, kiedy osiągnę 1.45, a system mimo to będzie źle pracował, tak?

Ogólnie rozchodzi mi się o to, że przy podkręcaniu za pomocą zwiększania mnożnika zmieniam tylko mnożnik i napięcie procesora, oraz wyłączam tamte 2 opcje (które nie wiem jeszcze, gdzie są).

To chyba tyle w tym wątku. Mam nadzieje, że odpiszecie mi na większość pytań. I pamiętajcie - rozmawiacie z laikiem! Piszcie prostym i wyraźnym językiem proszę : P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro wstaję o 6 rano, więc odpowiem tylko na jedno pytanie - na temat OC.

Nastawiaj się raczej na 3.8GHz - najbardziej realna wartość w przypadku tych procesorów.

Cool'n'Quiet jest w Advanced BIOS Features, CPU C1E State - nie wszystkie płyty mają tę opcję, ta wygląda na to, że nie ma (muszę to dopisać w poradniku).

Ogólnie dobrze zrozumiałeś - tak trzeba robić. Co do napięcia - przy mocnym chłodzeniu, jakim jest Scythe Mugen, można w sumie iść do 1.5V, trochę zbyt ostrożnie nałożyłem tę granicę. Oczywiście to temperatury są głównym czynnikiem, które odpowiadają na pytanie, ile jeszcze można dać voltów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak podbij napięcie do 1,38 v na procku i daj 3,7 ghz powinien dać radę. Mój egzemplarz dał radę do 3,6ghz może i wyżej by poszedł ale będzie to kosztowało zwiekszeniem dość drastycznie napięcie na procku do 1,5 przy czym automatycznie zwiekszy sie równiez dość sporo temperatura procka . Osobiście uważam że takie poświęcenie nie ma sensu o te 100 lub 200 mhz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...