Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gumbik

Pionowe paski + zwiecha

Polecane posty

Cześć. Dwa razy w trakcie gry (na nienowym już sprzęcie) w GTA San Andreas i Plants vs Zombies pojawiły się dziwne artefakty i musiałem restartować komputer. Czasami w trakcie ładowania systemu (w biosie i w trakcie ładowania Windowsa XP) pojawiały się pionowe paski. Raz szare, drugi raz niebieskie, zawsze schemat był ten sam - trzy paski obok siebie, przerwa, znowu paski. Gdy pojawiał się ekran wyboru użytkownika dodatkowo pojawiły się poziome paski tworząc kratkę z tamtymi. Dziś pojawiły się wszystkie te oznaki, potem komputer dalej działał a monitor przechodził w stan czuwania. Nie pomagały restarty, tryby awaryjne. Zostawiłem komputer w spokoju, poszedłem szukać przyczyny u kumpla. Przeczytałem gdzieś, że może być to wina spalonej/uszkodzonej karty graficznej. Nie mam dużych wymagań więc od razu poszukałem zamiennika na Allegro za 50 złotych, wydawało mi się że rozwiązałem problem. Wracam do domu, a tu niespodzianka - komputer elegancko się załadował, wszystko działa tak jak powinno (chociaż boję się włączyć jakąkolwiek grę) - widocznie trochę ostygł i zaczął normalnie pracować. Co w takiej sytuacji zrobić? Olać problem i liczyć że się nie powtórzy? Proszę o pomoc. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj pełną specyfikację komputera. Co do artefaktów, to karta graficzną może się przegrydżac. Włącz program gpu-z i w zakładce sensors aktywuj zapis temperatur do loga, gdy wyskoczą artefakty możesz program zamknąć, a loga wrzuc na forum w załączniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzyłem wnętrze komputera, wyjąłem kartę graficzną i włożyłem z powrotem - pomogło. Zobaczymy jak długo będzie tak działać (mam nadzieję, że to była przyczyna mojego problemu).

Sorki, że nie mogłem odpowiedzieć - ale dosłownie minutę po napisaniu posta komputer zaliczył kolejną zwiechę i nie mogłem go włączyć. :rolleyes:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działało dobrze, aż do wczoraj. Oglądałem film, gdy w VLC Playerze zaczęły pojawiać się różnokolorowe paski, kropki (jakieś zakłócenia). Wyłączyłęm go, włączyłem ponownie - znowu to samo. Monitor zgasł, nie mogłem nic zrobić więc zrestartowałem komputer. Potem nie mogłem go już włączyć.

Dziś znowu wszystko dokładnie przeczyściłem, wyjąłem znowu grafikę i włożyłem ją z powrotem (jeśli wtedy podziałało to pewnie teraz też ;) ), tak samo uczyniłem z kością ramu.

I nic. Komputer jak nie działał, tak nie działa. Zdołalem go uruchomić w trybie awaryjnym, wszystko wyświetla się prawidłowo - ale całe życie przecież nie będę siedzieć w tym trybie.

Proszę o pomoc. :)

Konfiguracja komputera:

Płyta główna Gigabyte GA-M55S-S3,

AMD Sempron 3200+@1.81 Ghz,

512MB RAM Kingmax Mars,

Gigabyte Geforce 7300GS 256MB,

Dysk Samsung 160GB.

Zasilacz chyba Tracer (albo Take me, bo taka jest obudowa) 350W, ale nie jestem pewien. Nic nie jest na nim napisane.

Tego programu gpu-z nie mogę uruchomić w trybie awaryjnym, więc nie sprawdzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działało dobrze, aż do wczoraj. [...] Wyłączyłęm go, włączyłem ponownie - znowu to samo. Monitor zgasł, nie mogłem nic zrobić więc zrestartowałem komputer. Potem nie mogłem go już włączyć.

Dziś znowu wszystko dokładnie przeczyściłem, wyjąłem znowu grafikę i włożyłem ją z powrotem (jeśli wtedy podziałało to pewnie teraz też ;) ), tak samo uczyniłem z kością ramu.

I nic.

Czynności magiczne, takie jak odczynianie uroku czy np. wyjmowanie pamięci mają znaczenie wyłącznie psychologiczne i działają tylko raz.

Karta graficzna do wymiany.

Zasilacz do wymiany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zasilacz muszę zmieniać?

Nie mam obecnie zbyt dużo kasy, wszystko odkładam na konsolę. Gdybym wymienił kartę na 7600GT lub 8400GS to ten zasilacz by to pociągnął? Link

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zamówiłem Fotrona + GF7500GS (bo był najtańszy, a już niedługo komputer nie będzie mi służyć do gier).

Czy może się coś stać jeśli będę włączać komputer w trybie awaryjnym? Bo jeśli mówicie, żebym wymienił zasilacz, to musi być uszkodzony?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem kartę, problemu nie ma.

Zasilacza nie podłączyłem, bo po pierwsze - nie mogę wyciągnąć cholernej wtyczki (tej 24-pinowej) z płyty głównej, a po drugie zauważyłem że nie ma on kabla który mogę podłączyć pod twardziela (przy starym tak jest).

Czy w takim razie coś się może dziać niedobrego?

EDIT: Zasilacz miałem 400W, teraz 350W - może się coś zepsuć? Jak na tak słaby komputer 350W to chyba wystarczająco dużo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest porządne 350W, to powinno starczyć, ale ani Take Me, ani Tracer za porządne nie są. Może się nic nie stać, ale to jest mało prawdopodobne, w rzeczywistości - w najlepszym przypadku spali się tylko zasilacz, w najgorszym do piachu pójdzie jeszcze parę innych części.

Wszystkie wymienione wcześniej Fortrony mają wtyczki do dysków twardych (co prawda część z nich ma małą ilość, ale mają, w razie zbyt małej ilości można użyć rozdzielaczy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Fortrona 350W (FSP350-60MDN) - i nie ma wtyczki do dysku, ale jutro lecę kupić do sklepu przejściówkę. Jest 1x20pin, 1xATX12V 4pin, 4xMolex 4pin, 2xFloppy 4pin, ale tego Serial ATA nie ma. Aha, 20pin mogę podłączyć pod 24pin na płycie głównej? Bo nie sprawdziłem wcześniej i teraz nie wiem co robić. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w instrukcji od płyty głównej mam wyraźnie napisane, że można podpiąć 20 pin, nawet jest zaznaczone z której strony zostawić puste miejsca. Teraz sprawdziłem. Dlaczego to nie będzie działać Twoim zdaniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem z autopsji, że 20 w porcie 24 działa.

Zasilacz wybrałeś... Ech... Firma zacna, ale NIGDY nie kupuje się używanego zasilacza. Któż to wie, co ten zasilacz wcześniej przeszedł i ile jeszcze będzie działał? Kiepski wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...