Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Misieckis

Rozwiązany: Oc E8400

Polecane posty

Witam

Wziąłem sie za podkręcanie mojego proca po wymianie karty na GTX 275, zeby była lepiej wykorzystana jej prawdziwa moc.

Core 2 Duo E8400

4x1GB A-Data EE 800Mhz CL4

Asus P5QL Pro

Asus GTX 275

Seagate 160 GB

Corsair 550 Watt

Czytając w necie o cudownej podatnosci na OC(nawet do 4 GHz), przyszła kolej na trudne spotkanie z rzeczywistoscia. Podkręciłem go od razu do 3,6, czyli FSB 400 MHz, dzielnik z pamiecia 1:1 takty pamieci też 400 MHz z CL4. W Biosie zmieniłem tylko szyne FSB, reszta opcji na auto, niestety szybko podczas normalnej pracy w windowsie wywaliło BSOD. Temp procka w stresie ok. 60 C.

Potem zmieniłem wiecej ustawien, a tu zdjecia prosto z Biosa:

Foto bios 1

foto bios 2

foto bios 3

Odpaliłem Crysisa i hula pięknie. Zapusciłem jednak Orthosa i wywala bład przy testowaniu procka, juz po 5 sek. Na standardowym takcie błędu nie wywala, z podkrecaniem cos przekombinowałem. Jakies sugestie?...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mobo mogło by być lepsze

czym go chłodzisz

i ustaw timmingi ramu na 5,5,5,15

Miałem ustawione te timingi jak mi wywaliło niebieski ekran, w Biosie wszystko na auto i timingi wskoczyły 5-5-5-15. Takze nie wiem czy jest sens zmieniac, chyba, ze do podkrecania trzeba "zwolnic" troche pamieci.

Chłodzenie standard. Mobo z chipsetem P43. W sieci czytałem recenzje i na tym mobo proce pieknie sie kreciły, nawet do ponad 4 GHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - typowe zachowanie dla początkującego. Coś przeczytał, coś ustawił i dziwi się, że jest niestabilnie...

OC aż tak proste nie jest - trzeba wiedzieć coś więcej o pozostałych opcjach. Wiedza, co to FSB, taktowanie pamięci, napięcie procesora i pamięci to zbyt mało, żeby wycisnąć z procesora jakąś sensowną częstotliwość.

Dobra, wystarczy narzekania... Przede wszystkim zmień timingi pamięci na 5-5-5-15, bo nie można kręcąc procesora kręcić jednocześnie pamięci. Tak, wiem, że mają CL4 w standardzie, ale zawsze przy kręceniu procesora trzeba mieć 100% pewności, że pamięci są stabilne.

Zmień FSB Termination na 1.25V, bo jest za wysokie - nie powinno w normalnym użytkowaniu przekraczać napięcia procesora.

Bardzo ważnym elementem przy wysokim FSB jest NB voltage - mostek północny ma wpływ na stabilność procesora przy wysokim FSB, a takim już jest FSB 400MHz. Ustaw na ~1.275V (standardowo jest 1.1V).

Memory voltage na 2.1V

Load-line Calibration - enabled, oba Spread Spectrum na disabled. Resztę możesz olać.

Orthosa ustaw na test SmallFFTs, priorytet 8 lub 9. Jak powyższe ustawienia nic nie dadzą, musisz zacząć podwyższać napięcie procesora. Testuj ok. 2-3h.

BOX... Do 4GHz nie dojedziesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ustawiłem jak mi kazałeś i juz mi nie wywala tego błedu po 5 sekundach. Po 5 minutach testów jest spoko.

Co do ustawien to CPU Voltage mam 1.275, FSB Termination i North Bridge mam na 1.2 V, bo najmniejszy skok co 0.1 (1.2 albo 1.3) i własnie tu nie wiem, która opcja jest lepsza - 1.2 czy 1.3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli przejdzie 2-3h testów, to możesz zacząć zmniejszać napięcie procesora. Napięcie NB może zostać na 1.2V, choć jakby wywaliło na aktualnych ustawieniach, to ustaw na 1.3V. FSB Termination niech zostanie na 1.2V.

Ogólnie radziłbym zadowolić się 3.6GHz - przy tym chłodzeniu to i tak dobry wynik. Im wyżej będziesz szedł, tym większe temperatury i większy hałas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie... O tym pisałem. Niestety, ale chyba będziesz musiał zjechać do 3.4GHz. Ustaw napięcie procesora na 1.2V, mnożnik (CPU Ratio Setting) na 8,5. Reszta jak było.

Najlepiej zrobisz kupując nowe chłodzenie, np. takie:

http://www.skapiec.pl/site/szukaj/?sz=&amp...Cool+DCC-C1200+

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodziwo Auras Wave juz w drodze, za około 80 zł bajeranckie chłodzenie.

Wracajac do krecenia, wywaliło bład po 16 min przy 3,6. Przez co? Moze przez ta tepmerature 85 st., nie wiem czy podeszło wyzej 85, bo mnie na kopmie nie było ale dosc mozliwe. Zszedłem teraz do 3,4 i temp trzyma sie w stresie ~70 st. Czy taka moze byc czy jeszcze jest zbyt wysoka. Na razie moge sie wstrzymac z kreceniem do momentu, az przyjdzie nowy radiator, jezeli to boxowe chlodzenie sie nie nadaje. Bo podkrecac proca do 3,2 to szkoda pieprzenia, jak juz krecic to z jajcem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na lodowke na procka. Jak juz przyjdzie, ustawiam wszystko tak samo jak kręciłem przy 3,6GHz. Czyli napięcie 1,275V, NB Voltage 1,2, FSB Termination tez 1,2. Opóźnienia pamieci na 5-5-5-15. Jak przejdzie testy sprawnosciowe, mozna mu wtedy napiecie obniżyc.

A powiedzcie jak to jest z tym faktycznym napieciem proca, bo np. Everescie pokazuje mi napiecie ciut mniejsze od tego ustawionego w Biosie, które jest prawdziwe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chłodzenie zamontowane. Kapłem na środku dośc soczysta plame AS 5 i wpiąłem 4 zaciski. Jeden mi nie chciał zaskoczyć i jakos tak niepewnie trzyma. W HWMonitor pokazuje w spoczynku temp Core0 i Core1 42 C, a obroty wentylatora na AURAS Wave 2400. Na obciazeniu 3 GHz pokazuje 52 C. A co to jest za temperatura CPUTin W HWMonitor(Spoczynek 23 C, a stres 43 C) ?

Podkrecony do 3,6 wywalił niebieski ekran podczas testowania Orthosem przy napieciu NB 1,2 po jakiejs minucie. Teraz przy napieciu NB 1,3 Orthos działa już 7 minut. Temp w stresie 64 C??? Nie za duzo jak na takie chłodzenie? Mam wiatrak(około 1600 obrotów) w obudowie, zaraz obok tego chłodzenia Auras, który dodatkowo odciaga ciepłe powietrze.

Jak na 3,6 był stabilny tak już ustawienie FSB 420 nie odpala nawet BIOSA! Próbowałem nawet CPU i NB na 1,3 Volt puscic ale dalej nie odpalało Biosa. Przeszkoczyłem na 430, 450 dalej to samo. Teraz ustawiłem 410 MHz czyli 3,7GHz na napieciu 1,275 i chodzi. Czyzby to był kres kręcenia na tej płycie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to jest kres tej płyty. Screen z recenzji na TOM'S HARDWARE:

budget-mobos_dec08_25.png

Musisz zadowolić się wynikiem 3.7GHz.

Temperatury jakieś duże nie są. Niedobrze, że kołek nie wskoczył - jeśli możesz ruszać chłodzeniem to znaczy, że jest źle zamontowane, więc sprawdź to jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...