Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kyo

Problemik z biosem...

Polecane posty

Mam taki oto złom:

Płyta główna: Epox - EP-8RDAE

Procek: Athlon 1700+

Grafika: GF 2 (zdaje się, że MX, ale raczej nie ma to znaczenia)

Ram: jedna kostka 256, pozostałe dwa sloty źle się czują i nie lubią ramu.

Powyższe w zasadzie nie ma wielkiego znaczenia, dlatego nie dbałem o szczegóły, bo sprawa ma się tak...

Odpaliłem komputer, ale bateryjka na płycie siadła i przywróciły się jakieś dziwne ustawienia biosu. Między innymi zamiast 1463MHz miałem 1100. W związku z tym skoczyłem do biosu wczytać domyślne, zmienić mnożnik ze 100 na 133 i takie tam. Pech chciał, że podczas zapisywania komp postanowił paść. Po kolejnym i każdym następnym włączeniu widziałem już tylko coś takiego: http://pds5.egloos.com/pds/200706/06/08/a0...08_05064730.jpg (tylko data u mnie inna). I podkreślam: tylko coś takiego - nie mogę wejść do biosu, ani do alt+F2 (czyli wyboru kolejności bootowania).

Pomyślałem sobie, że w takim razie podłączę stację dyskietek i wrzucę nowego biosa. W tym celu znalazłem bios (działająca wersja, bo kiedyś właśnie do niej aktualizowałem starego) i awdflash.exe, skopiowałem je na dyskietkę i spróbowałem po raz pierwszy. Program się odpalił. I właściwie tyle można o nim powiedzieć. Wyglądało to mniej więcej tak: http://users.skynet.be/fb331210/abitbios4.jpg, tylko pole obok 'File Name to Program' było puste, a zamiast 'Message:' na dole stało 'Error:' - po którym jednak żadne wyjaśnienie problemu opisane nie zostało. Nic nie dało się zrobić.

W związku z tym stworzyłem dyskietkę startową (command.exe i takie tam), dograłem do niej bios, awdflash.exe (tym razem w innej wersji) oraz autoexec.bat o treści 'awdflash bios.bin /cc/cd/cp/py/sn/r'. Tym razem program włączył się, przeżuł dyskietkę, wykrył nazwę pliku (czyli obok 'File Name to Program' pojawiło się 'bios.bin'), przeżuł dyskietkę po raz drugi i obok 'Flash Type' wyświetlił 'Unknown'. Na dole zaś pojawiło się 'Error: Flash Type Unknown'.

To samo stało się jeszcze z dwoma innymi wersjami awdflasha.

I tutaj moje pytanie: o co chodzi? Albo jeszcze lepiej: jakiej wersji awdflasha powinienem użyć? Lub po prostu: da się jeszcze coś zrobić?

Wiem, że ten komputer to wiadro złomu, ale i tak chciałbym jakoś postawić go na nogi - zżyłem się z nim w ciągu tych siedmiu-ośmiu lat. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna: Epox - EP-8RDAE

Odpaliłem komputer, ale bateryjka na płycie siadła i przywróciły się jakieś dziwne ustawienia biosu. Między innymi zamiast 1463MHz miałem 1100. W związku z tym skoczyłem do biosu wczytać domyślne, zmienić mnożnik ze 100 na 133 i takie tam. Pech chciał, że podczas zapisywania komp postanowił paść.

Bateryjka - możliwe, ale jeśli chodzi o ten model płyty głównej to Gofer dobrze wróży z fusów ;)

Komp padł przy zapisie ustawień, bo coś się dzieje ze sprzętem. Masz bios w podstawce czy wlutowany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: Mode Com ATX-300GTF.

Niektóre kondensatory oczywiście są wypukłe - od paru ładnych lat.

I wydaje mi się, że jednak bateryjka - od dłuższego czasu po odłączeniu od prądu, ustawienia się resetowały.

Bios w podstawce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem padnięta płyta. Sam to niedawno przerabiałem, płyta działała jakiś rok z wypukłymi kondensatorami, a potem zaczęły się cudaczne cuda. Możesz podmienić baterię i próbować flashować jeszcze raz/lecieć z płytą do serwisu, niech flashują na swoim sprzęcie, ale to raczej bezsensowne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta padnięta swoją drogą. Odkąd spalił się poprzedni zasilacz, nie jest taka jak kiedyś. ;] Dwa sloty ram średnio działają, nawet zintegrowana karta dźwiękowa ma małe problemy - nie działają mikrofony, a lewy głośnik/lewa słuchawka szumi jak diabli, poprzednia karta grafiki też przestała współpracować.

Nie wiem, czy w ogóle w jakimś serwisie mają jeszcze płyty, z których dałoby się flashować mojego bios-chipa.

W takim razie dziękuję za pomoc, przywdziewam czerń i ogłaszam żałobę. ;]

[Ewentualnie pobawię się jeszcze, jeśli kiedyś nie będę miał nic ciekawszego do roboty.]

[*] - Gofer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...