Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Wosq

Komp dostaje zwieszek po kilu-kilkunastu minutach grania

Polecane posty

Witam.

Mam ostatnio dość dziwny problem ze sprzętem. Otóż niezależnie od ustawień detali/rozdzielczości ekran zamarza po kilku-kilkunastu minutach grania. Dla bezpieczeństwa w tle odpalam menadżer zadań, by obyć się bez resetowania, ale nie zawsze się udaje. Zastanawiam się nad dwoma rzeczami: czy aby coś się nie nagrzewa zbytnio( otworzyłem obudowę i wietrzę cały pokój w miarę możliwości) lub też, czy zasilacz nie daje znaku, że zamierza odejść.

Problem dotyczy gier takich jak: Virtua Tennis 2009, Call of Duty 4: Modern Warfare, King's Bounty i w zasadzie co bym nie zainstalował prędzej, czy później się zawiesi. KB wytrzymuje najdłużej, bo ponad 1 h. Wcześniej nie było takich problemów. Format był robiony z miesiąc temu. Drugą rzeczą, którą zauważyłem, to brak możliwości normalnego otwierania danej partycji tylko przez eksploruj. Wirus? Avira jakiś czas temu znalazła pare infekcji i rzekomo prmoblem rozwiązała.

Konfig kompa:

Procesor: Athlon 64 2800+ (1,8 Ghz)

RAM: Kingston 1 GB i Goodram 2 x 256 MB

Płyta główna: Gigabyte GA K8-NS

Karta graficzna: Galaxy GeForce 7300 GT 128MBz chłodzeniem Zalmana

Dysk: Seagate 80 GB

Karta dźwiękowa: Sound Blaster Audigy

Napęd: LG GSA H-42 N

Zasilacz: Modecom Feel 350 W( wiem, że to paździerz, ale chciałbym, żeby jeszcze 3 miesiące wytrzymał, bo wtedy zmienię kompa na nowy)

Z góry dziękuję za rady, pomoc i zainteresowanie tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feele to znani zabójcy kompów, więc zasilacz pierwszy powinien pójść pod lupę. Proponuję pożyczyć od kogoś jakąś porządną zasiłkę i na niej potestować blaszaka. Jak czujesz się na siłach, to możesz na tym Feelu pomierzyć napięcia (miernikiem) w spoczynku i przy komputerze obciążonym jakąś grą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się jednak screen o lepszej jakości, bo ledwo widzę cyferki.Na scrennie ze speedfana widzę bardzo niskie napięcie na linii +5V (konkretniej 3.6V) i ciut za niskie na linii +12V (11.39), co może być przyczyną takich zawiśnięć. Ale wskazaniami programów nie należy się zbytnio sugerować. Użycie miernika i/lub sprawdzenie na innym zasilaczu jest w Twoim przypadku konieczne.

Możesz jeszcze dać screena z HD Tune z zakładką Health oraz sprawdzić pamięć programem Memtest86, lub Memtest86+ (uruchomione z poziomu płyty/dyskietki bootowalnej), bo dysk i pamięci też mogą takie cuda powodować, ale bardziej prawdopodobny jest zasilacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Drugą rzeczą, którą zauważyłem, to brak możliwości normalnego otwierania danej partycji tylko przez eksploruj. Wirus? Avira jakiś czas temu znalazła pare infekcji i rzekomo prmoblem rozwiązała.

Wirus, a nawet zaryzykował bym twierdzenie ze więcej niż jeden wirus.

Zasilacz: Modecom Feel 350 W( wiem, że to paździerz, ale chciałbym, żeby jeszcze 3 miesiące wytrzymał, bo wtedy zmienię kompa na nowy)

... módl się codziennie (2-3 razy?) o zdrowie zasilacza, bo tylko siły nadprzyrodzone mogą go uratować.

Zmierz napięcia idle / stress. Miernikiem. Nie wiem skąd go weźmiesz, ale to co pokazałeś na obrazku wygląda nieciekawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, wiedziałem, że o czymś zapomniałem. Co do otwierania partycji, to jest to sprawka jakiegoś wirusa, tak jak napisał SwisteK, bądź ewentualnie pozostałości po jakimś wirusie, co z grubsza na jedno wychodzi. Załóż nowy temat w programach, to Ci napiszemy co z tym zrobić, bo nie ma sensu robić chaosu tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screen z HD Tune : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...0bc6b5d02d.html

Co do jakosci, to podejrzewam dużą rozdzielczość( 2048 x 1152) i coś chyba z czcionką.

Popytam jutro w elektronicznym i może będą mieli potrzebny miernik. Ma mieć jakieś konkretne parametry? Albo, czy ktoś mógłby wrzucić przykładowy model?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...