Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

deckard1

Zakup laptopa (ok. 3 tys.) - istotne pytania

Polecane posty

Witam. Przymierzam się do zakupu notebooka za jakieś 1,5 miesiąca. Oficjalnie ma mi pomagać w studiowaniu informatyki (dostęp do notatek, wykładów itd. udostępnianych w necie gdziekolwiek jestem), ale nieoficjalnie będzie drugim kompem, którego będę używał do przeróżnych rzeczy, w tym także do grania. :P

Do grudnia ceny mogą się jeszcze troszeczkę zmienić (jakieś świąteczne promocje pewnie już się pojawią), na razie mam natomiast kilka istotnych ogólnych pytań dotyczących zakupu latpopa:

1. Zależy mi, by odtwarzał on płytki Blu-ray. Notebooki w tej cenie wyposażone są także w gniazdo HDMI. I tutaj pytanie: jeśli rozdzielczość wyświetlacza w laptopie to np. 1280x800, to czy po podłączeniu go przez HDMI do telewizora będzie on wyświetlał obraz w Full HD, czy w rozdzielczości swojej matrycy?. To istotne, bo Blu-ray w samym laptopie na razie wielkiego sensu nie ma, ale jeśli będę mógł to ustrojstwo podłączyć do HDTV i traktować od czasu do czasu jako odtwarzacz BD, to byłaby to bardzo fajna sprawa.

2. Jaka rozdzielczość do jakiej przekątnej? Przymierzam się do lapka z matrycą ok. 15" - myślę, że to odpowiedni kompromis pomiędzy mobilnością a komfortem np. oglądania filmów i grania na nim. Jaka rozdzielczość jest najodpowiedniejsza dla takiego ekranu? Często widuję 1280x800 i to wydaje się rozsądne, ale jak wynika z Waszych doświadczeń: czy warto pokusić się o lapka z ekranem takiej samej (podobnej) wielkości, ale nieco wyższą rozdziałką?

3. Jaką +/- powinna mieć pojemność bateria, żeby trzymać te kilka godzin? Spotykałem się z bardzo różnymi laptopami, od takich, które trzymały mniej niż godzinę, do notebooków wytrzymujących 5h i więcej.

4. Gdzie kupować? Salony z notebookami? Vobis? Karen? Sferis? A może sklepy ogólnie ze sprzętem komputerowym, jak np. bardzo popularny w Krakowie Bit? Od razu mówię, że nie przewiduję zakupu przez internet. Aha, i czy orientujecie się, czy sklepy umożliwiają zakup danego modelu bez systemu operacyjnego w celu zbicia ceny? Jako student infy mogę za darmo ściągać z netu legalnego Windowsa, w tym także 7, w ramach MSDNAA. System w porządnej wersji ściągnę sobie więc tak czy siak, a miło by było, gdyby w związku z tym troszkę kasy zostało w kieszeni (albo można by ją przeznaczyć na nieco mocniejszy model lapka).

5. Jaka karta graficzna i procek? RAMu przewiduję jakieś 4GB (to oczywiście wymaga systemu 64-bit), dysk co najmniej 320GB, co do proca, to przychylam się do Intela (więcej niż 1 rdzeń rzecz jasna), karta naturalnie nVidii lub ATi, ale których modeli się wystrzegać, a które są w stanie poradzić sobie z troszkę nowszymi grami choćby w niskich detalach? Przypominam, że cena całości nie powinna zancząco przekroczyć 3000 zł. Aha, i jak się mają te karty do swoich odpowiedników z PC? GeForce 9600M GT ma się w ogóle jakoś do GF 9600 GT znanego z desktopów, czy to tylko "chłyt" marketingowy?

6. Jaka firma? Słyszałem, że porządne są MSI, ASUS. HP się mocno promuje, ale czy warto? Jak z Fujitsu-Siemens? Wiem natomiast, że Acer jest stosunkowo tani, ale nie cieszy się wielkim uznaniem wśród wymagających użytkowników.

7. Na co jeszcze warto patrzeć przy zakupie lapka? Domyślam się, że w dzisiejszych czasach wszystkie modele zaopatrzone są już w WiFi, a korzystanie z darmowego netu w centrum miasta albo z usług w stylu BlueConnect problemu nie będzie? Czytnik kart pamięci to też standard, poza tym przyda jak najwięcej złącz USB. Na kamerce internetowej mi nie zależy. Anything else?

Póki co zwróciłem uwagę na te modele: http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=12724 , http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=11546 , ewentualnie, jeśli cena trochę spadnie albo uda się wysupłać trochę więcej kasy, to w ostateczności http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=10910 . Co o nich sądzicie?

Z góry dzięki za odpowiedzi kogokolwiek, komu zechce się przeczytać moją litanię. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...