Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Akihito

Po Awari Biosu spadło taktowanie procesora

Polecane posty

Witam wszystkich na forum,bo to mój pierwszy post.

No więc tak opiszę tą całą historię aby przybliżyć,awarie biosu itp.

Było to pod koniec tych wakacji,w niedzielę,wszedłem na internet,i nagle komputer zgasł.(Tak jak by ktoś odciął mu dopływ prądu).Komputer się włączył,ale wydawał dziwne piski,gdyby nie to,że mam prenumeratę cd-action z Pc foramtem to bym nic nie zrobił.Ponieważ w Pc Formacie był artykuł o "piskach komputera" i ich znaczeniu,okazało się,że komputer ma coś z pamięcią ram..wyciągnąłem pamięć ram i ponownie wsadziłem.Uruchamiam komputer i czarny ekran z napisem (nie pamiętam już jakim,ale wiem że taki napis pojawia się jak ktoś źle zaktualizował biosa:wiem to bo wytłumaczył mi to koleś w serwisie) zaniosłem komputer do serwisu,w serwisie mój znajomy powiedział mi,że coś takiego staje się jak ktoś źle zaktualizował bios.Niby wyjaśnione,tylko ja żadnego biosu nie aktualizowałem,ani do niego nie wchodziłem.Kiedy wróciłem do domu,odpalam komputer i czuję jak on muli....wcześniej przed tą awarią nie mulił..mulenie to zostało wyjaśnione przez mój przypadek.Tak..przez przypadek,po prostu kliknąłem ikonkę mój komputer=>właściwości..i tutaj zobaczyłem,że mój procesor ma taktowanie 1,1Ghz a przed awarią biosu miał 1,8 Ghz,jednym słowem znikło mi 700 mhz.I nie wiem co robić..myślę aby go podkręcić do 1,8 Ghz w najbliższym czasie..kończąc wypisze parametry komputera:

Procesor:AMD Athlon XP, 1100 MHz (11 x 100) [Powinno być 11x165=1,8ghz]

Płyta główna:Epox EP-8KRA(I) (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio)

Pamięć fizyczna:768 MB (PC3200 DDR SDRAM) 512+256

Typ BIOS'u:Award

Zasilacz:AC 230 v (tylko tyle pisze z tyłu na nim)

Dysk fizyczny:SAMSUNG SP0802N (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)

Co powinienem robić ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epox EP-8KRA(I)

Kondensatory obok procesora wyglądają tak:

http://www.lzep.webpark.pl/Spuchniete_kondy.jpg

??

[wypukłe denka i ślady wycieków elektrolitu]

... płyta główna do naprawy, ten model Epoxa tak ma (po kilku latach używania). Prawdopodobnie zasilacz również do wymiany, szczególnie jeśli to "noname" równie stary jak płyta główna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też na moim Athlonie XP 1800+ (1.54 GHz) samoczynnie zmniejszało taktowanie na 1.15 GHz. Też na Epoxie tylko 8RDA3I o ile mnie pamięc nie myli. Po prostu musiałem w biosie zmienić FSB na 133 o ile dobrze kojarzę i spowrotem miałem standardowe taktowanie. Żaden kondensator nie był wylany.. Takie dziwne rzeczy zaczęły się dziać jakoś początkiem tego roku a końcem lipca mobo padło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.może lepiej zrobię własne i w stawie na forum ?

Dawaj.

Takie dziwne rzeczy zaczęły się dziać jakoś początkiem tego roku a końcem lipca mobo padło.

Jeśli chodzi o płyty Epox pod s.462 (AMD) przyczyna jest przeważnie ta sama (->> uszkodzone kondensatory sekcji zasilania CPU), ale czasem rzeczywiście ślady wycieku są widoczne dopiero po wymontowaniu kondensatorów. Pierwszym objawe uszkodzenia są komunikaty BIOS (+ automatyczne obniżenie taktowania FSB), potem trzeba 2-3-5 razy włączać żeby system zastartował ... a potem przestaje startować komputer. Wymiana uszkodzonych elementów na nowe przywraca sprawność płyty prawie zawsze (99% przypadków).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie komputer się potem niby uruchamiał ale obraz na monitor nie docierał. Chyba nawet system się nie wczytywał bo przy włączonych głośnikach nie było nic słychać. Grafika, procek, HDD się grzały normalnie. W każdym razie podczas jednej z prób zobaczyłem kłęby dymu w okolicach I/O. Pewnie "zasilacz" (Take Me) dopomógł. W końcu jego nazwa zobowiązuje :laugh: (jak go kupywałem kilka lat temu bo wcześniejszy padł to się na kompach nie znałem a sprzedawca wiadomo wciśnie byle co). A wymiana płyty nieopłacalna u mnie była bo i tak żadnego pożytku z tego rzęcha już nie miałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tu żadnych zmian nie widzę

Ja tam w ogóle niewiele widzę, a szczególnie wypukłych kondensatorów i wycieków. Kurz maskuje ;-)

[wyczyścić!]

Rzeczywiście "na oko" nie widać zmian (o ile można mówić że coś widać albo nie widać na tych fotkach), ale bywały przypadki że dopiero po demontażu kondensatora pokazywały się "zjedzone" ścieżki. Co nie znaczy że płyta będzie działać długo i szczęśliwie, ale należy sprawdzić inne możliwe powody "nietypowego" zachowania komputera.

Jaki masz zasilacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC 230 v (tylko tyle pisze z tyłu na nim)

Aaaa i do nietypowych objawów mogę dodać jeszcze iż wczoraj próbowałem zwiększyć taktowanie,na 11x136 [od jakiś mniejszych liczb zacząłem] niestety,komputer się nie włączył w sensie słychać było tylko pracę wewnątrz natomiast,monitor czarny :/ reset biosu...aa tak taktowanie powinno wynosić 11x165

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poszukaj danych w innych miejscach na zasilaczu (na boku, ewentualnie na górze). Jeśli nadal nic, to zasilacz bezwarunkowo do wymiany. Komp pochodzi może z jakiegoś hipermarketu (mam tu głównie na myśli części takie jak zasilacz i obudowa, reszta niekoniecznie)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej [widać ją po zdjęciu ścianki obudowy]. A co do samego problemu, to sprawdź, czy nikt Ci nie przestawił zworki odpowiedzialnej za FSB ze 166 na 100. W manualu powinno pisać, gdzie ta zworka się znajduje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze to moze byc winny zasilacz. Opisze swoja przygode. Komp: Athlon 1GHz (FSB 133MHz, Mnoznik 7,5), 256MB SDR 133, Plyta ECS k7s5a, GF2MX400 64MB.Po jakims czasie w najmniej spodziewanym momencie, komp sie wieszal. Pomagal tylko twardy reset. W momencie zawieszenia slychac bylo "pierdniecie" z glosnikow. Nie wazne czy gralem, czy cos kopiowalem, czy instalowalem - w najmniej odpowiednim momencie twardy zwis kompa. Reinstalka systemu nie pomagala, w ogole nie moglem znalezc przyczyny. W serwisie dowiedzialem sie, ze to moze byc... pasta na procesorze. No nic, przeczyscilem, nalozylem nowa i problem nie zniknal. Wsadzilem pamiec do innego gniazda - problem dalej byl. Co gorsza, taktowanie procka samoczynnie obnizylo sie z 1GHz to 750 Mhz. W ogole nie moglem podniesc taktowania FSB ze 100 MHz na 133. Komp wtedy wieszal sie podczas POST. Wtedy nie wiedzialem co moglo byc przyczyna... Dopiero gdy powiekszylem swoja wiedze o kompach, zrozumialem, ze winny na bank musial byc wtedy zasilacz. A byl to zwykly no-name wmontowany w obudowe. Takze od tej pory szczegolna uwage zwracam na sekcje zasilania. Nawet w obecnym kompie zasilacz tez wyzional ducha w ubieglym roku - BSODy, zwieszki, utrata danych. Mam w tej chwili modulator Arctic 600W powered by Jeantech i zero problemow.

A tak swoja droga to widze, ze wielu uzytkownikow kompa niewielka, jesli zadna uwage zwracaja na zasilacz, a wbrew pozorom to jeden z najwazniejszych elementow w kompie. W najlepszym przypadku podczas jego uszkodzenia / zuzycia moze dojsc do utraty danych (jak w moim przypadku sie stalo), a w najgorszym do uszkodzenia sprzetu. Takze ludziska, zwracajcie uwage kto jest producentem zasilacza w waszych Martusiach. Zaoszczedzicie sobie sporo nerwow i kasy... A za niewiedze sie placi... I to czesto slono...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... płyta główna do naprawy, ten model Epoxa tak ma (po kilku latach używania). Prawdopodobnie zasilacz również do wymiany, szczególnie jeśli to "noname" równie stary jak płyta główna.

Czyli jak dla mnie do kosza bo komputer będę nowy składał

Hmmm mógł bym kupić nowy zasilacz pasujący pod podaną wyżej w linku konfigurację i sprawdzić czy będzie komputer działał :D ......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...