Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość luq92

Automatyczne podkręcanie procesora.

Polecane posty

Dzisiaj przeczytałem tekst o procesorach i7 i było tam zawarta wzmianka o trybach w BIOS-ie jak Turbo, które pozwalają automatycznie podkręcać procesor. Tutaj moje pytanie: Również mam taką opcję w BIOS-ie. Jest tam Turbo, Extreme i bodaj coś jeszcze. Czy to służy właśnie do tego co w i7? Specyfikacja kompa w sygnaturce. BIOS mam od Award-a. Bodaj z roku 2007.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. W i7 i i5 działa to mniej więcej tak (jako przykład biorę i7 920):

4 rdzenie są zajęte, każdy pracuje z częstotliwością 2,66 GHz

3 rdzenie są zajęte, każdy pracuje z częstotliwością 3 GHz

2 rdzenie są zajęte, każdy pracuje z częstotliwością 3,33 GHz

1 rdzeń jest zajęty, pracuje z częstotliwością 3,5 GHz.

Czyli gdy nie wszystkie rdzenie są zajęte pracą to te, które są mogą rozwinąć większą prędkość. Oczywiście nie wiem z jakim prędkościami pracuje i7 920 w odpowiednich trybach więc potraktuj to jako przykład.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To włączę Turbo lub Extreme i odpalę Prime95. Może coś zaobserwuję w CPU-Z.

EDIT: Ta opcja rzeczywiście daje możliwość automatycznego podkręcania. Tylko gdy dam za wysoki stopień komp się zawiesza przy odpalonym Prime95. Przy niższym ustawieniu wszystko jest OK. CPU podkręca się do niecałych 2,7 GHz. Tylko napięcie na procku podskakuje na 1,42 (odczyt z CPU-Z) i po skończeniu testu taktowanie opada w tryb oszczędności energii czyli 1,6 GHz ale napięcie pozostaje na 1,42. Czy to możliwe, że po opadnięciu zegarów napięcie się utrzymuje czy to może być tylko błąd w odczycie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...