Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

d3stozaur

Jaki nośnik najlepiej nadaje się do długoterminowej archiwizacji danych?

Polecane posty

Mam dylemat otóż zastanawiam się jak zapisać film? Chodzi mi o sposób przechowywania go tak aby można go było za kilkanaście lat odtworzyć, pamiętam że kiedyś mówiło się o krótkiej żywotności zwykłych płyt i teraz nie wiem czy warto nagrać taki film na płycie czy może w jakiś inny sposób?

Z góry przepraszam jeśli to zły dział ale jakoś nie pasowało mi do innego działu.

Zapoznaj się z zasadami zakładania nowych tematów - GFR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnej metody. Przynajmniej takie rozsądnej cenowo.

Najtaniej... płyty DVD, ale co kilka lat na wszelki wypadek robisz nowa kopię.

Drogo... składasz RAID 5 na dyskach... no na takich na jakie Cie stać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na płytach DVD zwykle pierwsze przekłamania danych pojawiają się po 5 latach, oczywiście bardzo dużo zależy od sposobu przechowywania (naświetlenie UV, wilgotność, uszkodzenia mechaniczne)

więc co 4 lata kopia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a flash?

Pamięci flash są droższe i mniej trwałe od płyt CD/DVD. Ze względu na sama zasadę działania dane przechowywane przez pamięć flash "zanikają" po jakimś czasie, o ile dobrze pamiętam w przypadku starszych pamięci zaleca się "odświerzanie" co minimum 24 miesiące (nowsze podobno mają czas zaniku ładunków elektrycznych 3-5 razy dłuższy, tylko że nie bardzo jest jak sprawdzić ...).

Najtrwalszym i najtańszym magazynem danych jest ... dysk. Oczywiście musi być odpowiednio przechowywany, nie powinien pracować non-stop, ale trzeba go co jakiś czas podłączyć do prądu. Dyski z talerzami szklanymi (szklano-ceramicznymi) powinny wytrzymać ~50 lat, z aluminiowymi dłużej (ale tych produkuje się coraz mniej, pojedyncze modele "do zadań specjalnych").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...