Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

potus

Rozwiązany: Jak podzielić dysk 500GB na partycje?

Polecane posty

To co polecił Gofer to bardzo dobra opcja. Sam XP zajmie po instalacji ok. 2GB, jednak potem poinstalujesz sobie to i owo i nagle się może okazać że za mało zostaje na system (dobrze zachować ok. 10GB wolnego miejsca na partysji systemowej). Zmiana układu partycji bez utraty danych jest możliwa, ale to masakra (czasowo). Z kolei reszty wolnego miejsca nie ma co szatkować na mniejsze partycje, bo się potem może okazać że potrzebujesz więcej miejsca na jednej z partycji. Wtedy znowu w grę wchodzi zmiana rozmiaru partycji i czasochłonne operacji Partition Magikiem czy innym tego typu softem. Mam podzielony dysk tak jak napisał Gofer i zdaje to egzamin doskonale. Na co dzień zrzucam materiał z VHS na DVD i z 3 partycjami nie dałbym rady. Tak mam zapas wolnego miejsca na jednej partycji (dla przypomnienia 1 godzina materiały VHS w RAW to ok.10GB).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows XP?

- pierwsza partycja (systemowa) ma mieć poniżej 127GB, ale lepiej żeby to nie było mniej niż 30GB (*)

- pozostałe wolne miejsce jako jedna partycja, ewentualnie podzielić według gustu

(*) - taki rozmiar pozwala ominąć problemy związane z obsługą LBA48 przez instalator systemu (starsze wersje) i niektóre stare programy operujące bezpośrednio na dysku. A nie mniej niż 30GB, bo ostatnio programy (szczególnie gry) "wszystko" pakują do "Documents and ..." i "Program Files" na dysku systemowym, co powoduje że foldery te puchną bardzo szybko. Zaawansowany użytkownik przeniesie sobie te systemowe foldery na inny dysk, ale:

- trzeba podłubać w systemie

- niektóre instalatory i tak będą tworzyć jakieś foldery na dysku systemowym (bo to niedobry soft jest ... i co mu zrobisz?)

- właściwie PO CO?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsze instalatory nie widzą większych dysków. Najlepszym wg mnie wyjściem jest zintegrowanie Service Packów z płytą instalacyjną Windowsa (można to zrobić za pomocą programu nLite) i zainstalować system z tak spreparowanej płyty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak duże podziały są bez sensu. Nie zwiększy to komfortu korzystania, może go za to stanowczo obniżyć (zostanie po trochu miejsca na każdej, łącznie wystarczy na np. zainstalowanie gdy, ale będzie pociachane). No i należy pamiętać o tym, że domyślnie 10% każdego dysku kradnie system, żeby zrobić z tego kosz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę 50 Gb System i trzy po 150 Gb.

Co trzeba zrobić żeby widziało całego HD ?? Widzi tylko 137 Gb.

Tylko jeśli potrafisz sprawnie zarządzać tym gdzie instalujesz programy. Inaczej winda Ci standardowo wszystko na C bedzie kierowac i po kilku miesiącach uzytkowania zostanie Ci wolne 10GB. Potem dysk się zaczbnie fragmentowac i wydajność systemu spadnie. IMO na systemowy przeznacz od 80 do 100GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na dobrą sprawę zależy od tego w jaki sposób dany użytkownik korzysta z systemu, jeśli ktoś cały czas coś instaluje i usuwa, to jednak partycja systemowa powinna być większa (właśnie wspomniane 80-100GB). Kwestia podziału dysku jest niestety dosyć indywidualna, nie ma metody, która u wszystkich da oczekiwany rezultat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też... ale nawet jak wskazujemy dyski inny niż systemowy przy instalacji to i tak część plików trafia właśnie tam. Ja na starym XPku miałem około 40GB (na FAT32 jeszcze żeby szybciej działał :)) i meczyłem się niemiłosiernie bo po roku walczyem żeby nie schodzić poniżej 10GB. Teraz mam Viste, 85GB na system i 15GB wolnego :) Fakt jednak faktem że większośc uzytkowych programów na C trzymam.

Kolejna sprawa sto save'y do gier, które teraz często w dokumentach lądują... a w takim Company of Heroes jeden to 25MB. Jak mi zaczęło ubywać przestrzeni to się dopatrzyłem że mam 3GB zapisów z CoH :)

Jak człowiej zechce jeszcze uzywać Steam'a czy innych podobnych systemów to się okazuje że przestrzeń znika zastraszająco szybko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona i dzieci to nic, gorsze są siostry z cyfrowką. Moja na szczęście jest jej pozbawiona, ale mojego kumpla siostra potrafii 30GB zdjęć dziennie zrobić... Żeby to jeszcze było artystyczne, ale to wszystko zdjęcia identycznej miny na różnym tle x.X

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yahol, trochę przesadzasz z tym BIOSem. Akurat płyta instalacyjna XP, która obsługi tego ficzera jest pozbawiona, z BIOSu jej sobie nie weźmie. No i weź pod uwagę to, że jeśli instalator byłby taki sam, to nikt by sobie (_!_) nie zawracał integracją instalki i SP. Zresztą to nie jest ważne - ważne jest to, żeby pomóc autorowi. Nie, nie chodzi o Net Framework, a o Service Pack w wersji 3. A co do Net FMWRK, to najnowsza wersja to zdaje się 3,5, nie 2,0.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...