Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

k0nrad

Poprawa zasięgu routera

Polecane posty

Jak w temacie. Mam problem ze zrywaniem połączenia i ogólnie średnią mocą sygnału w pewnych punktach swojego pokoju. I to dość istotnych, bo na moim biurku i na moim łóżku ;p. Problem występuje bez względu na używany odbiornik - i laptop i telefon mają te same kłopoty. W pozostałych pomieszczeniach tego typu problemów nie stwierdziłem.

Router (asus wl500gP) jest umiejscowiony przy drzwiach wejściowych, mój pokój zaś jest dokładnie po drugiej stronie długiego korytarza, po przekątnej, jak to jest zaznaczone na rysunku (wybaczcie schematyczność, mogę zrobić pełną inwentaryzację w CADzie, jeśli to pomoże ;p Skala mniej-więcej zachowana.)

post-997-1253481033_thumb.jpg

-czerwony punkt - umiejscowienie routera

-żółte pole - mój pokój (wym. 5.5x5.5m)

-zielone pola - przybliżone obszary, gdzie mam problem z zasięgiem.

Zastanawiam się, co będzie lepszym rozwiązaniem - zwykła antena dookólna, o większym zysku niż obecna, czy wypadałoby zainwestować w kierunkową (jeśli tak, to jak ustawioną)? A może jakiś ładny reflektor sygnału? ;]

Od razu uprzedzam, iż przestawienie routera lub umieszczenie anteny w większym oddaleniu od niego będzie mocno utrudnione i wolałbym tego uniknąć - ograniczone możliwości kładzenia kabli.

EDIT: Zapomniałem, że firmware routera pozwala na zwiększenie mocy nadajnika (niestety, chyba wyrażonej w jakichś abstrakcyjnych punktach, nie w mW lub dBm) - co prawda opinie na temat funkcjonowania tego w sieci są różne, ale sprawdzę, czy sytuacja się poprawi :)

Tak czy siak, nie krępujcie się udzielać odpowiedzi na moje oryginalne pytanie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsuń router/antenę jak najdalej od ściany.

Dookólna antena TP-Link (5dBi za ~25zł) powinna poprawić odbiór, zwiększanie mocy nadajnika nie pomaga bo odbiorniki nadal pracują z tą samą mocą a czułość spada (zawsze). Każda antena kierunkowa spowoduje spadek poziomu sygnału wszędzie poza miejscem w które jest "wycelowana", a odbicia mogą spowodować że odbiór będzie gorszy niż jest teraz.

Problem rozwiązał by repeater z dwoma antenami, umieszczony tak że jedną antenę ma na korytarzu a drugą w twoim pokoju. Ale:

- kable

- cena (z dwoma torami radiowymi są drogie, a z jednym ... najlepiej symulują działanie)

Zacznij od anteny 5dBi, mało kosztuje a może "da radę" (im bliżej środka pomieszczenia ją ustawisz tym lepiej). Po podłączeniu anteny próbuj zmniejszać moc na routerze, bo im mniejsza moc nadawania tym większa czułość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zakupiłem inny model antenki - Ovislink WAI-080. Co prawda nieco droższy i nie wolnostojący, ale o wyższym nominalnym uzysku i - co istotne - był dostępny 'od ręki'.

Póki co sprawuje się ok, wskazania siły sygnału na odbiornikach poszły w górę, a połączenie jest stabilne. :)

Temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...