Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Matison

Rozwiązany: Zbyt wysokie temperatury GF9800

Polecane posty

Mam problem z moją kartą graficzną GF9800GT 1GB. Postanowiłem obczajać od zmiany procka temp. kompa i zauważyłem coś dziwnego. Podczas grania w takie gry jak America's Army 3.0 czy Mass Effect wentylatory głośniej chodzą a program CPUID Hardware Monitor (działał cały czas podczas grania) pokazuje MAX temperaturę prawie 100oC a boki obudowy były zdjęte. Po tym jak to zobaczyłem postanowiłem blaszaka wyciągnąć z pod biurka i położyłem go na biurku. Mi się wydaje że jakby jakiś podzespół przekroczył barierę 70-80oC to komputer albo by się wyłączył albo jakoś zaalarmował. A dodam że gra w ogóle się nie wieszała ani nic.

18021131a7aea403m.jpg

Mam w planach podłączenie dodatkowego wentylatora z przodu obudowy ale nie wiem jak się ściąga ten przód.

[ciach]

P.S. Wiecie za co odpowiadają czujniki TMPIN bo w TMPIN2 cały czas jest temp. ok 80oC

Jeden problem = jeden temat - GFR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz zasilacz? Bo napięcia są niepokojące, dobrze by było gdybyś sprawdził je miernikiem pod obciążeniem. Co prawda wygląda mi raczej na to, że CPUID wariuje, ale lepiej dmuchać na zimne.

Sprawdź temperatury np. w Speedfan-ie i porównaj. Czujnika TMPIN2 najprawdopodobniej nie ma lub jest on uszkodzony (wysoka temperatura, jednakowa przez cały czas).

Co do chłodzenia, to otwarcie obudowy przeważnie jest jedną z głupszych rzeczy jaką można zrobić. Lepiej zrobić porządny przeciąg w obudowie i ją zamknąć. By zdjąć przednią część obudowy zazwyczaj trzeba odkręcić górną oraz boczne części obudowy i wepchnąć zatrzaski, po czym można będzie zdjąć przód.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz obejrzeć wewnętrzną przednią ścianę obudowy, powinny tam być śruby, zatrzaski albo i oba, odpinasz i wypychasz ją od tylu. Co do temperatur, to sprawdź ułożenie kabli i wszystko dokładnie wyczyść. Poza wentylatorem z przodu przyda się też jeden z tylu, który będzie wyciągał ciepłe powietrze. Obudowa oczywiście powinna być zamknięta, nie po to są ścianki, żeby je ściągać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza to mam "Chieftec GPS-450AA-101A" przed wsadzeniem części pytałem się czy zasilacz będzie dobry to było mówione że dobry i powinien wystarczyć (nawet pytałem się na tym forum).

Jeśli chodzi o SpeedFan to też go patrzałem i tam jest zaznaczone jako Temp3 i jest ta sama temperatura.

Jeżeli chodzi o tą przednią cześć obudowy to zauważyłem że są zatrzaski po bokach z przodu w środku ale górnej części obudowy raczej nie zdejmę bo są nity u góry.

Z tyłu mam jeden wentylator tuż pod zasilaczem, obok wentylatora procesora.

Co do zdejmowania boków obudowy to wiem że nie należy ich ściągać ale czytałem gdzieś że jak się nie ma dobrego chłodzenia to lepiej ściągnąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeśli się ma naprawdę słabą obudowę i nie ma się żadnego chłodzenia (zasilacz nie jest, a przynajmniej nie powinien być elementem wchodzącym w skład układu chłodzenia) może to dać pożądany efekt, w przeciwnym razie pogarsza to sprawę.

Sprawdź temperatury zaraz po włączeniu, jeśli TMPIN2 będzie na poziomie 80 stopni, to nie warto się tym czujnikiem przejmować.

Dołóż wentylatory i może to coś poprawi. Ten wentylator, który masz z tyłu mam nadzieję wyciąga powietrze?

Co do zdejmowania przedniej części, to nie zawsze są zaczepy, czy śruby z góry, niewykluczone, że u Ciebie ich nie ma.

Jak chłodzona jest karta graficzna?

Napięcia tak czy owak warto sprawdzić, tak w razie czego, każdemu może się wpadka zdarzyć. Choć jak już pisałem wygląda mi raczej na to, że czujniki (program) wariują(e).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obudowę to nie marudzę na nią a przyznam się że mam ją już ok. 8 lat (mam ją od czasu kiedy miałem Athlona 1 rdzeniowego chyba 2,6GHz i Radeona jakiegoś a potem GeForce 6600GT a potem C2D 2x2,4GHz i GF8600GTS i tera to co mam). Co do tych błędów programu czy czujników to bardzo możliwe bo wiadomo że programy mogą kręcić i to nawet sporo z temp. jaką pokazują czujniki.

Jeśli chodzi o chłodzenie karty graficznej to jest wiatrak a w około wiatraka radiator miedziany bodajże.

Dodaje zdjęcie: https://www.cybercentre.co.za/images/vga_pr...big.jpg.jpg.jpg

Tylko mnie jedno zastanawia czemu jak ciepłe powietrze idzie do góry to wiatraki są na dole karty a nie u góry. Czyli wiatrak wydmuchuje ciepłe powietrze w dół które zara wraca do góry.

Jeśli chodzi o wiatrak z tyłu to na 100% WYDMUCHUJE ciepłe powietrze ze środka.

Wiatrak który mam od dłuższego czasu który chce wmontować do przodu jest z firmy Cooler Master.

Dodaje widok ze środka obudowy i przód obudowy może będziecie wiedzieć jaki to model bo ja nie wiem będę musiał poszukać fakturę z zakupu ale nie wiadomo ile to potrwa.

00e77a0696ff7cf1m.jpg

078bc550212e20e0m.jpg

c0a50ded0056d1c6m.jpg

I właśnie mówiłeś coś o tym napięciu jak byś mógł to wytłumacz mi bardziej z tym bo jestem trochę zielony jeśli o to chodzi (chodzę do technikum o profilu Technik Pojazdów Samochodowych więc na razie dużo z elektryki nie mam a jak już to tylko elektryka samochodowa ^^)

I jeżeli chodzi o ten zasilacz to mam kupić 500W czy jak? Zauważyłem że niektóre wartości w ogóle sporo przekraczają z normami ATX12V bo jak coś to od razu idę jutro po jakiś lepszy bo to jest jednak sprzęt z wyższej półki a takiego szkoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable przydałoby się trochę poukładać, bo na zdjęciu widać ogólny chaos.

Co do napięć, to jeśli chcesz dobrze je sprawdzić, to musisz użyć miernika (patrz jeden z linków w mojej sygnaturce), ewentualnie możesz sprawdzić w innym programie, ale pamiętaj, że te napięcia mogą być mocno niedokładne.

Lepsze chłodzenie powinno rozwiązać problem, sprawdź jeszcze, czy radiator na karcie nie jest zakurzony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz może jakiś porządny program do sprawdzania tego typu informacji ale taki porządny bo ten SpeedFan czy Everest czytałem że badziewia.

Jeśli chodzi o te kable to starałem się je tak układać by niepotrzebne metry wkładać w wolną przestrzeń pomiędzy CD-Romem a Stacją dyskietek z przodu obudowy bo tam jest sporo miejsca którego się nie używa więc niepotrzebne kable można tam dać by się nie walały. Jutro jak wrócę ze szkoły to coś spróbuję jeszcze lepiej poukładać i ten dodatkowy wiatrak zamontować i zamknąć tą obudowę na długo i zrobić jakiś porządny przeciąg w nim ale dobrze by było gdybym zrobił jeszcze porządny przegląd tych napięć więc jutro może zerknę miernikiem i porównam z programem.

Jeśli chodzi o ten radiator to ma tylko lekką warstwę kurzu (mniej niż milimetr) bo w czwartek właśnie wymieniałem ten procek więc wyczyściłem ile mogłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować programu SIW, lub sprawdzić napięcia w BIOS-ie. Ale generalnie te programy działają podobnie i problemem zazwyczaj jest słaba jakość mierników napięcia na płycie głównej, dlatego też nie należy bezgranicznie wierzyć w to co pokazują różne programy i lepiej jest użyć zewnętrznego miernika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem napięcie i wyszło mi coś takiego:

(Mierzona wartość - Wartość zmierzona)

+5V - 5.09V

+12V1 - 11.94V

+3,3V - 3,35V

+12V - 11,92V

Poszukałem co to jest te -5V bo ma jednak te spore wartości i sprawdziłem w tej normie co to jest a to jest karta ISA czyli osobna karta dźwiękowa której nie mam mam tylko modem podłączony w te miejsce a poza tym nic innego. A jak na -5V to jednak trochę dużo te -13.50V ale chyba to przez to że modem mam może dobrze niedociśnięty więc potem przy porządku kabli go docisnę ile będę mógł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcia z minusem dosyć często wychodzą dziwne i raczej nie warto się tym przejmować. Jeśli chcesz, to na tej stronie masz opisane kable z 20-pinowej wtyczki. Tam możesz odnaleźć kable odpowiedzialne za -5V i -12V i mając te informacje zmierzyć napięcia.

USB nie jest na -5V, tylko zazwyczaj na +5VSB (fioletowy kabelek).

Te napięcia, które podałeś są w normie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem ten wiatrak z przodu i zauważyłem już na początku zmniejszenie temp. dysku twardego. Tera tak pomyślałem że albo te 100oC to mogło być przez jakąś setną sekundę a program oczywiście ją zapisał albo czujnik coś źle wykrył albo program pomieszał. Jak zagram w coś to wkleję screena z wynikami z "CPUID Hardware Monitor". Ten wiatrak co zamontowałem to jest ten mniejszy może za jakiś czas zamontuje większy.

Zrobiłem te testy i widać poprawę może nie dużą ale zawsze to coś.

466a66f55f585929m.jpg

Najpierw nie przekraczało 80oC potem 85oC i na końcu wyszło 92oC może to przez to że wychodziłem do pulpitu podczas gry ale moim zdaniem chyba będę potrzebował lepszy wiatrak z przodu bo chyba ma za małe obroty i z tego mniejszego wymienić na ten większy (chyba 90x90) dam te 30zł i kupie jakiś lepszy. America's Army 3.0 ustawiłem na full detale rozdzielczość 1440x900 i bez VSync.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chłodzenie karty graficznej to jest wiatrak a w około wiatraka radiator miedziany bodajże.

Dodaje zdjęcie:

Jeszcze raz, bo nie widzę tej fotki.

Karta ma nietypowe chłodznie, a temperatura w spoczynku jest powyżej uzyskiwanej przez podobne karty na chłodzeniu referencyjnym. Podaj dokładny model karty graficznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chłodzenie karty graficznej to jest wiatrak a w około wiatraka radiator miedziany bodajże.

Dodaje zdjęcie:

Jeszcze raz, bo nie widzę tej fotki.

Karta ma nietypowe chłodznie, a temperatura w spoczynku jest powyżej uzyskiwanej przez podobne karty na chłodzeniu referencyjnym. Podaj dokładny model karty graficznej.

Ależ proszę: http://www.benchmark.pl/uploads/backend_im...gigi-9800gt.jpg

A karta graficzna to GIGABYTE GeForce 9800GT 1GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ściągałem nic z karty graficznej ani z niczego. Nie bawię się w Overclocking czy wymianę chłodzenia na sprzęcie tylko muszę wentylator jakiś zamontować z przodu obudowy. Na razie mam na te mniejsze otworki czyli chyba jakaś 40x40 lub 50x50 a chyba będę musiał wstawić tą 80x80 i do tego szybszy bo 1500RPM to trochę mało w porównaniu z tym co mam z tyłu (prawie 5000RPM)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie mogę zamontowałem se wiatrak 120x120 ale i tak temp. dochodzi do 90oC. Przy takim chłodzeniu mogę sugerować tylko jedno... czujnik szwankuje albo program jest analfabetą. Dopóki nie będę miał jakiś problemów z działaniem ogólnym kompa to nie będę się aż za nadto przejmował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotykałem to radiator miał małą temperaturę a na karcie to jak dotknąłem jednego chipa (czy jak to się zwie) to był ciepły ale dało się wytrzymać bez problemu jego temperatury. Ale na opakowaniu czytałem że najbardziej nagrzewają się te no... tranzystory (te takie walce) przy wtyczce do kabla z zasilacza ale to raczej normalne w elektronice (chyba).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracam do tematu.

Tera jak gram w OPF2 to temp. max. jaką odnotowałem wyszła mi 108 stopni co mnie przeraża trochę normalny GPU już by się spalił albo stopił. I postanowiłem poszperać i mi się wydaje że moja karta jest podkręcana bo w nazwie na komputroniku pisze OC i to może być powodem tych wysokich temperatur. Mam już kolejny wiatrak w kompie i spadek temp. nie widzę poza procesorem. Mam jeden 120mm przed dyskiem twardym jeden 80mm odprowadzający jeden podstawowy na procesorze i jeden przymocowany tak prowizorycznie tuż przy otworze w obudowie na stację dyskietek bo skoro się nie używa tych dyskietek to po co ich napęd tam skoro jest nie podłączony i przymocowałem tam kolejny wiatrak 80mm. Nie wiem jakie są podstawowe ustawienia dla tej karty graficznej bo ciężko znaleźć ale jutro (dzisiaj) może z rana przejdę się do tego komputerowego i oni mi zobaczą bo chyba jest za mocno podkręcona ta grafa a wiatrak nie wyrabia bo sprawdzałem w GPU-Z to jego wydajność była na 99% a temp. 56 stopni to znaczy ze jest coś nie tak. Na szczęście mam jeszcze gwarancję bo kupowałem ją na początku maja a gwara jest chyba na 12 mies. więc lepiej szybko się tym zająć.

Aha i te kilka postów wyżej to ten wiatrak co ma obroty ponad 5000RPM to jest na procku :wacko:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...