Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Dirian

Wysoka temperatura Systemu? Komputer się wiesza.

Polecane posty

Mam problem z sprzętem: Intel Pentium 4 3,2 GHZ Ram 1 GB, płyta główna Asus P5GZ-MX.

Otóż komp po dłuższej pracy się zawiesza a w środku obudowy panuje wysoka temperatura. Odpaliłem stress prime i przez 15 min stresowałem ram i CPU. Włączyłem Speedfana i oto wyniki:

System: - 53 Stopnie

CPU: - 62 Stopnie

AVX - 46 Stopni

HD - 36 Stopni

Czy są to normalne temperatury? Oprócz HD oczywiście. Teraz odpaliłem stress prime na jeszcze dłużej - może wyniki jeszcze bardziej pójdą w górę, aż komp się zawiesi.

Aha - Radiator na płycie głównej jest bardzo gorący (nie da się go praktycznie dotknąć) i to od niego idzie większość ciepła.

Co zrobić z tym fantem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - Radiator na płycie głównej jest bardzo gorący (nie da się go praktycznie dotknąć) i to od niego idzie większość ciepła.

Co zrobić z tym fantem?

Temeratury sa w normie. Nawet dla procka.

Choc moglby byc chlodniejszy :)

Rozumiem, ze to radiator chipsetu jest taki goracy?

Ciezko powiedziec, ale moze poprawa wentylacji budy cos pomoze?

Moze jakis wentylator wyciagajacy z tylu budy.

Moze wentylator, zamiast radiatora.

Trudno powiedziec.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - Radiator na płycie głównej jest bardzo gorący (nie da się go praktycznie dotknąć) i to od niego idzie większość ciepła.

Co zrobić z tym fantem?

Temeratury sa w normie. Nawet dla procka.

Choc moglby byc chlodniejszy :)

Rozumiem, ze to radiator chipsetu jest taki goracy?

Ciezko powiedziec, ale moze poprawa wentylacji budy cos pomoze?

Moze jakis wentylator wyciagajacy z tylu budy.

Moze wentylator, zamiast radiatora.

Trudno powiedziec.

Tak radiator chipsetu.

Komputer jest wolny od kurzy, kable poukładane. No nie wiem spróbuję z wentylatorem ale to chyba nie jest normalne, że ten radiator tak się grzeje a komp resetuje? Idę zobaczyć jak teraz wyglądają temperatury.

EDIT. Temperatury są mniej więcej takie same. Cały czas stress prime robi swoje. Zobaczę za 30 min.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentium IV mają to do siebie, że mocno się grzeją, zakładając, że w stresie utrzymuje Ci się taka temperatura, to te temperatury są nawet niezłe, co oczywiście nie oznacza, że nie może być lepiej. Co do radiatorka na chipsecie, to możesz spróbować na nim zamontować jakiś wentylatorek, powinno to trochę zbić temperaturę.

Możesz podać modele zasilacza, obudowy oraz karty graficznej i napisać jakie masz chłodzenie budy (ile, i jakie wentylatorki i gdzie umieszczone)? To wtedy by się coś więcej doradziło co do temperatury.

Co do resetów, ich przyczyną nie musi być wysoka temperatura. Wyłącz (o ile masz włączony) automatyczny reset kompa po awarii i jeśli wyskoczy BSOD, to podaj ciąg znaków występujący po słowie STOP oraz ewentualne nazwy plików, które mogą na nim wystąpić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otworz bok obudowy i postaw obudowe w przeewiewnym miejscu morzesz tez zmienic radiator na chipsecie;)

To najgorsze z mozliwych rozwiązań!!!

Otwarcie budy powoduje zaburzenie ruchu powietrza w budzie i skutkiem tego jest gorsze chłodzenie części!!!

Albo dodac wentylator na radiatorze, albo sprawdzic napiecia podawane z zasilacza.

Normalnie Asusy sie tak nie grzeja.

Gigabyte - tak, sa fabrycznie podkrecane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wezwać jakiegoś informatyka jak będziesz tak pisać to nie wiesz jak ci odpiszą czy to będzie prawda.

.. wyjdź i nie wracaj!

[szczeliłem focha]

Dirian

- jaki zasilacz?

- napięcia?

- ile lat używany jest ten komputer?

- "po dłuższej pracy" to znaczy po jakim czasie? i przy jakim obciążeniu? a może zauważyłeś że "chętniej" wiesza się w jakichś okolicznościach? (uruchomienie konkretnego programu, albo długa bezczynność itp)

Oczywiście poprawienie chłodzenia zawsze ma sens, ale dobrze by było najpierw wykryć przyczynę problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wypycha gorące powietrze, a chłodne jest 'zasysane' otworami na dole.

zasilacz wyciaga powietrze ze srodka a nie wpycha;) :teehee: :teehee: :teehee: :teehee: :teehee:

Należy czytać ze zrozumieniem!

Istotne jest tez to, ze każdy dodatkowy wentylator powoduje wzrost hałasu !

Nie kazdemu to pasuje. Mam w piecu 5 wentylatorow i czasem komp pracuje z efektami godnymi malej elektrowni wodnej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedział bym. W twoim przypadku (5 wentyli, prywatne tornado w budzie) może i tak. Ale widziałeś kiedyś, by przy standardowym konfigu 1-IN/1-OUT temp proca wzrosła po otwarciu budy???

Tak!

Lub pozostaje na swoim poziomie - co jest równoznaczne!

Otwieranie budy ma sens wylacznie gdy buda jest zle wentylowana, wygłuszona (to sie często zdarza przy wyklejeniu mata wygłuszająca) lub bardzo zabrudzona, i tylko w chłodne zimowe dni gdy mamy wyłączone ogrzewanie :) (temp. w pokoju jest poniżej 15 st C!

Inżynierowie po to projektują obudowy, aby obieg powietrza byl najkorzystniejszy i jak najmniej zaburzony.

W moim przypadku, w obudowie typu midi, jest 5 wentyli z powodu ciasnoty:

-kieszen Wellanda na 4 dyski chlodzona 8 cm wentylem, bo dyski sa w stripie i maja tam ciasno.

-wentylator 8 cm podajacy powietrze do wnetrza (z przodu) wyciagjacy 8cm (z tylu) powoduja wymuszony obieg "przod/dol - tyl/gora".

-wetylator na 600W zasilaczu + went na procku.

Karta graficzna pasywna.

Wentylatory serowane z MoBo.

Przy szybkich zapisach chuczy niezle :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widziałeś kiedyś, by przy standardowym konfigu 1-IN/1-OUT temp proca wzrosła po otwarciu budy???

Tak.

To znaczy w obudowie prawidłowo zaprojektowanej i przy użyciu typowych układów chłodzenia procesora (->BOX) takie zjawisko (wzrost temperatur) jest normalne, ale ponieważ 80% obudów dostępnych w sklepach ma jakieś (mniejsze albo większe) błędy konstrukcyjne (chodzi mi tym razem TYLKO o obieg powietrza) może powstać wrażenie że po zdjęciu jednej ścianki "jest lepiej". I rzeczywiście może być "lepiej", jeśli obieg powietrza w obudowie jest daleki poprawnego.

Jedna mała uwaga na marginesie:

poza komputerami "firmowymi" zasilacz nie jest i nie powinien być elemetem układu chłodzenia. W "firmowych" kompach stosuje się takie rozwiązania, nawet z samym radiatorem na procesorze - ale przeważnie ktoś sprawdza warunki pracy kompa z takim chłodzeniem przed wyprodukowaniem miliona sztuk ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...