Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gi3r3k

Prapremiera Core i5 750

Polecane posty

Parę osób prosiło o temat, więc proszę bardzo :wink: . Właśnie przyszedł - nowiutki, świeżutki Core i5 750 z płytą Asus P7P55D i pamięciami DDR3 Corsair 2x2GB 1333MHz.

dscn5050b.jpg

Reszta zdjęć

Test w Crysisie zrobiony, ale niestety - nie będzie bezpośredniego porównania do Q9400, jako że rozdzielczość, w której go testowałem... nie jest dostępna. Dziwna sprawa, ale po prostu nie ma takiej rozdzielczości na tym monitorze, który był wtedy monitorem zastępczym.

Jak się przedstawia sytuacja: test w identycznym miejscu, co Q9400, detale identyczne, rozdzielczość trochę wyższa, za to HD4850 z mniejszym o 10Mhz taktowaniem na rdzeniu.

i5crysisgtaiv.jpg

Na wykresie liniowym z GTA IV coś się pochrzaniło - oczywiście niebieska linia to pełna płynność, pomarańczowa - częściowa płynność.

Jednak znalazłem trasę, którą pokonywałem w trakcie poprzednich testów. Detale podam jutro, z pamięci napiszę GTA IV:

Tekstury: medium

Cienie: very high

View Distance: 45

Detail Distance: 50

Vehicle Density: 50

W poprzednim teście trzy ostatnie były też mniej więcej w połowie, ale dokładnie nie pamiętam.

Podsumowanie jest takie, że na razie w grach, które są wymagające dla CPU niepodkręcony Core i5 co prawda przegrywa z Q9400 @ 3.7GHz, ale różnica jest mała, jeśli spojrzymy na dzielące te procesory megaherce. Co prawda nie można bezpośrednio porównać tych procesorów z racji innych warunków testowych, ale z punktu widzenia gracza można tu co nieco zobaczyć.

Mając Q9400 grałem przez chwilę na taktowaniu 3.4GHz w GTA IV i przyznam, że na niekręconym i5 750 płynność jest nawet troszkę lepsza...

Tyle ode mnie. Sam z ciekawością czekam na oficjalne testy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm - widzę, że mniej więcej podobną platformę prawdopodobnie do nowszego sprzętu - ale coś mnie martwi te ciągłe straszenia, jakoby 40 nm, a wiec proces technologiczny kart zgodnych z DX 11 był problematyczny. Ech, oby do premiery to opanowali (i Nvidia i Ati) opanowali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość wygląda smakowicie :) A i sekcja prezentuję się całkiem nieźle, 14 faz, zobaczymy jak się spisze w praniu. Myślę jednak, że większych problemów z całością nie powinieneś mieć :) i o/c powinno wypaść na przyzwoitym poziomie. Ramy też są ok do tego jakieś lepsze chłodzenie i jak najlepszego wyniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wszystko złożone i działa :wink: . System z poprzedniej jeszcze konfiguracji (na Win 7) działa bez problemów - za pierwszym startem nie wykrył karty graficznej, poinstalował jakieś sterowniki wbudowane, a po resecie wszystko działa bez problemów - jednak sterowniki z płyty zainstalowałem.

Odpaliłem GTA IV i przejechałem na sporej prędkości przez miasto samochodem, w dzień. Wrażenia dość pozytywne - minimalna ilość klatek, jaką zauważyłem, to ~28 kl/s, rozdzielczość 1600x1200, ogólnie jest zauważalnie płynniej, niż na niepodkręconym Q9400, ale to zbytnio odkrywcze nie jest :wink: .

Jednak testowanie GTA IV na razie odpada, bo nie pamiętam, gdzie ja dokładnie jechałem tym samochodem :wink: . Ale Crysis i Fallout 3 - nie będzie problemu, zjem coś i biorę się do roboty. Jeszcze nad grafą usiądę, może do testów będzie choć trochę stabilna na 760Mhz, jak było w mini-testach.

I coś na rozgrzewkę:

http://img7.imageshack.us/img7/954/gi3r3k.png

i5 750@ 3.0GHz 1.2V. Standardowo - 2.66 GHz 1.264V (wartość z biosu, VID nie sprawdzone)

Oczywiście test niedokładny, na temperatury, nie stabilność, ale jak widać box daje radę. Cicho jednak nie jest... Brzęczy.

@Gofer

Gdyby nie fakt, że wszyscy się interesują tym procesorem, a testów praktycznie nie ma, bo nie było premiery, to nie było by tego tematu... Dziękuję jednak za odpuszczenie moderatorskich zapędów :wink: .

@Bronex94

Wyjdą zapinki na S1156, to będzie coś z wyższej półki za ok. 200 zł.

EDYTA:

Wg biosu mój procesor ma... odblokowany mnożnik! Jedna uwaga - jest odblokowany do... x21, a standardowo jest x20 :wink:

Patrzcie:

dscn5056n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ernie1979 się było upartym wtedy zasilacz już porządny?

Gi3r3k no cena nawet jak na kupno przed premierą tera z czekam na testy jak się wydajność tego poprawił i o ile

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd go wziąłeś skoro nie było jeszcze oficjalnej premiery ? :)

Ze sklepu :wink: . Można już kupować.

i5 to to samo co q9550 tylko ze ma jeszcze jakies dodatki, dlatego lepiej moim zdaniem zostac przy lga 775 albo dolozyc do i7

i5 750=i7 920 bez HT. W dodatku mniej się grzeje i pobiera mniej prądu.

Testy zrobione ? wszystko jest zamieszczone w pierwszym poście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k

Wg biosu mój procesor ma... odblokowany mnożnik! Jedna uwaga - jest odblokowany do... x21, a standardowo jest x20

To zdaje się jest 'Turbo Frequency' czy jakoś tak. Od teraz procki Intela mają nieco zwiększać swoją częstotliwość jeśli nie wszystkie rdzenie są w użyciu. A to wymaga przynajmniej kilku dostępnych wartości mnożnika ponad tą standardową. Najwyższe modele I5 mają w ten sposób osiągać 3,6 GHz, a u ciebie to pewnie będzie 2,8 GHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest coś takiego, jak tryb Turbo, ale to nie oto chodzi. I5 750 osiąga 3.2GHz w tym trybie, czyli mnożnik x24, a tu jest max x21.

Na PPC powiedzieli, że płyty Asusa mają opcje wybrania mnożnika x21, a inna osoba, która właśnie testuje i5 750 na płycie MSI napisała, że też ma taki mnożnik dostępny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że te 3,2 GHz to przy jednym, albo dwóch, działających rdzeni. Jeśli wszystkie cztery są na chodzie to skok częstości jest mniejszy, np. tylko o jeden mnożnik. Pytanie, czy kiedy jesteś w BIOSie to jest aktywny system wyłączania niepotrzebnych jajek? Czy też wszystkie cztery działają na full? Może gdyby dało się wtedy wyłączyć 3 rdzenie to dostępnych wartości mnożnika "w górę" byłoby więcej. Tak sobie teoretyzuję;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na paru screenach zauważyłem mnożnik x21, zarówno na i5 750 jak i na i7 920, więc jednak mój procesor nie jest jakimś wyjątkowym przypadkiem.

Zacząłem kombinować z OC, a także z napięciami i oto co osiągnąłem:

32ghz.png

Procesor 3.2GHz 1.15V

Pamięci 1600MHz CL9 1.65V

Przy 3.4GHz 1.15V BSOD po wejściu do systemu, ale to było do przewidzenia - mimo wszystko to dość małe napięcie :wink: .

Temperatury jak widać ładne. Wydajność też - w GTA IV przy rozdzielczości 1600x1200 gra się jak na Q9400@3.7GHz, więc dopóki nie kupię chłodzenia na procesor, taka częstotliwość mi wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że już można kupić chłodzenia, które pasują na S1156, tylko że mały wybór jeszcze jest, a zresztą i tak na razie jestem spłukany :wink: .

Ale za 2-3 tygodnie kasa powinna już być, wybór chłodzeń też będzie większy, więc coś się wybierze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...