Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

marcinekroj

CMOS checksum error oraz inne taktowanie procesora

Polecane posty

Witam, mój problem jest dosyć dziwny. Procesor zmienia taktowanie oraz nazwę (zamiast Athlona 2200 XP+ z taktowaniem 1800 MHz jest Athlon 1500 XP+, taktowanie 1350 MHz), a także podczas włączania komputera wyskakuje mi błąd o treści "CMOS chucksum error".

Gdzieś pisało, że to wina baterii, ewentualnie pomoże restart biosu poprzez zworkę. Ale tu jest mała niespodzianka. Wczoraj zrobiłem restart-nic się nie zmieniło. Dzisiaj wymieniłem baterię (na starej było 1.2-1.3 V). No i nie wiem, co jest grane, BIOS zrestartowany, bateria dobra (ma 3.3V).

Czytałem dzisiaj ten temat: http://community.tomshardware.pl/comments....p;page=1#Item_0 na końcu jest napisane, że "No to teraz juz chyba tylko kondensatory uszkodzone przez zly zasilacz". Tutaj się boję, ponieważ dosłownie 2 tygodnie temu komp nie chciał odpalać, okazało się, że nawalił zasilacz (Modecom FEEL 350W).

I tu mała sprawa: dzwonił do mnie sprzedawca, że zasilacz wymieniony na nowy, koszt: 25 (!!!) zł. Jak przyjechałem, komputer był akurat podłączony. Tylko że chciałem na miejscu wiedzieć, jaki to zasilacz: mówił, że 350W, to ja się pytam, jaka marka, to on, że na F. No to ja się domagam, żeby zobaczył. TAKE-ME 350W... Kazałem wykręcić i poszedłem do innego sklepu po lepszy zasilacz, Corsair 400W ([CMPSU-400CXEU]).

Procesor to Athlon 2200 XP+, zasilacz podany wyżej, płyta główna EPOX EP-8K9A7I. BIOS oczywiście ostatnia wersja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wymieniłeś baterię oraz robiłeś restart i nie pomogło, to jest źle. Wygląda na to, że Feel coś uszkodził, sam raczej nie jesteś w stanie stwierdzić co. Najlepiej byłoby to zanieść do jakiegoś serwisu, żeby oni to sprawdzili. We własnym zakresie możesz jeszcze spróbować zrobić flash BIOS-u, ale mało prawdopodobne, że to pomoże, a może nawet jeszcze pogorszyć sprawę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor zmienia taktowanie oraz nazwę (zamiast Athlona 2200 XP+ z taktowaniem 1800 MHz jest Athlon 1500 XP+, taktowanie 1350 MHz), a także podczas włączania komputera wyskakuje mi błąd o treści "CMOS chucksum error".

Gdzieś pisało, że to wina baterii, ewentualnie pomoże restart biosu poprzez zworkę. Ale tu jest mała niespodzianka. Wczoraj zrobiłem restart-nic się nie zmieniło. Dzisiaj wymieniłem baterię (na starej było 1.2-1.3 V). No i nie wiem, co jest grane, BIOS zrestartowany, bateria dobra (ma 3.3V).

[...]

, płyta główna EPOX EP-8K9A7I. BIOS oczywiście ostatnia wersja.

Uszkodzone kondensatory sekcji zasilania procesora, należy wymienić wszystkie (9 sztuk).

W przypadku tego modelu płyty głównej i opisanych objawów diagnoza 100% pewna, bo już na gwarancji zdarzały się tego typu przypadki ... a potem było ich duuuużo. Co nie znaczy że przy awarii zasilaczanie padło nic więcej, ale nie jestem w stanie sprawdzić na odległość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...